DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Eğitimciler İSU yatırımlarını inceledi

Son Güncelleme :

16 Ağustos 2018 - 14:31

/ kez okundu.
Eğitimciler İSU yatırımlarını inceledi

Daha önce birçok sivil toplum kuruluşlarına ‘’Teknik Gezi’’ programı ile yatırımlarını yerinde tanıtma imkanı bulan Kurum, en son çeşitli okulların yönetici ve öğretmenlerini gezdirdi.

KANDIRA’DA YATIRIMLAR GEZİLDİ.

Görev alanı içinde yer alan bölgelerde son teknoloji ile kaliteli hizmet veren Kurum, ’’Teknik Gezi’’ programları ile Kocaeli’de yaşayanlara yatırımlarını tanıtmanın yanında; suyun önemi, korunması ve geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verirken çevre duyarlılığını benimsetmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda eğitimcilere yönelik düzenlenen ‘’Teknik Gezinin’’ilk durağı, Kurumun önemli yatırımlarından olan ve bölgenin içme suyu ihtiyacını uzun yıllar boyunca karşılayabilecek kapasiteye sahip, Kandıra Namazgah Barajı oldu. Baraj, ihtişamı ve içme suyu ihtiyacı, taşkın koruma, enerji üretimi  gibi işlevleriyle Teknik Gezi’ye katılanları büyüledi.

Gezi heyeti, İSU Genel Müdürlüğünün; Kandıra Namazgah Barajı HES, Dudutepe İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Kandıra Merkez Atık Su Arıtma Tesisi gibi suya yön veren yatırımlarını gezdi.

İZMİT’TEKİ YATIRIMLAR İNCELENDİ.

Geziye katılan okul müdürleri ile öğretmenlerden oluşan eğitimciler, daha sonra İSU Genel Müdürlüğünün Avrupa standartlarındaki İzmit Lojistik Merkezini ve uluslararası standartlara sahip olan içme suyu, atık su ile mikrobiyoloji ünitelerinin bulunduğu İSU Merkez Laboratuvarını gezdiler. Yatırımlara hayran kalan öğretmenler, İSU Genel Müdürlüğü tarafından yapılan hizmetlerin projelendirme ve faaliyete geçirilme aşamasını ilgiyle takip ettiler.

 

EĞİTİMCİLER YATIRIMLARDAN ETKİLENDİ.

Tanıtım programına katılan TBMM İlkokulu öğretmenlerinden Ümit Türkmen ve Tavşantepe İlkokulunda görev yapan Burcu Türkmen; Yatırımları gördükten sonra evlerimize gelen suyun kıymetini bilmeyi ve tasarruflu kullanmayı vicdani bir görev olarak göreceklerini belirttiler. Öğretmenler, çocuklara da su ve çevre bilincini aşılarken geziden edindikleri değerli bilgilerden yararlanacaklarını vurguladılar. Daha önce faturalara yansıyan atık su arıtma bedelini anlayamadıklarını ifade eden eğitimciler, suya yön vermenin ve suyu musluklarımıza kadar taşımanın ne kadar zor olduğunu öğrendikten sonra bazı şeylerin zihinlerinde anlamlı bir çerçeveye oturduğunu belirttiler. “Meğer, suyu arıtma oldukça meşakkati ve pahalı bir işmiş. Bizler evlerimizde otururken musluklarımıza kadar gelen suyun bu kadar  zor ve uzun yollardan geçtiğini bilmiyorduk. Bundan sonra suya bakışımız daha farklı olacak  bizler, suyumuzu musluktan içeceğiz ve öğrencilerimize de gönül rahatlığıyla musluktan içmesini söyleyeceğiz ’’ ifadelerini kullandılar.

Geziden çok faydalandıklarını ve etkilendiklerini belirten öğretmenler, İSU yetkililerine teşekkür etti. Bu tür etkinliklerin daha sık yapılmasının, vatandaşların evlerine, musluklarına gelen suyun hangi aşamalardan geçtiğini bilmesinin Kuruma olan bakış açısını olumlu yönde geliştireceğine değinen öğretmenlerin Teknik Gezisi hatıra fotoğrafları çekimiyle son buldu.

                   

YORUM ALANI