Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Emekli Maaşlarıyla İlgili Gelişme

Emekli Maaşlarıyla İlgili Gelişme
736 views
18 Ekim 2021 - 16:58
TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada,  mevcut emekli aylığı hesaplama sisteminin, emeklileri mağdur eden yapıda olduğunu  söyledi.
Ergün, 2000 öncesi dönemde asgari ücretle çalışan işçilerin net asgari  ücretin üzerinde emekli aylık aldığını belirterek, şöyle konuştu:
“Geçmişte 4447 ve 5510 sayılı kanuni düzenlemelerle asgari aylık  bağlama oranı yarı yarıya düşürüldü. Bunun sonucu olarak emekli aylıkları da aynı  oranda azaldı. Bugün asgari ücret üzerinden SGK primi yatırılan çalışanlar,  emekli olduklarında asgari ücretin çok altında aylık aylıyor. Emekli aylığı  hesaplanmasında gösterge sistemine geçilmeli ve mevcutta yüzde 35 olan alt sınır  aylık bağlama oranı, yüzde 70’e yükseltilmeli.”
“Maalesef bugün emekli olan çok sayıda kişiye, asgari ücretin oldukça  altında aylık bağlanıyor. Yaşadığımız yüksek enflasyon nedeniyle insanların  asgari ücretle dahi geçinmekte zorlandığı bu ortamda, emeklilerimiz 1500 ila 2  bin lira civarındaki aylıkla tüm ay geçinmeye çalışıyor. Çalışma ve Sosyal  Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’in geçen gün katıldığı bir programda ‘Hem  sendikalar kanunumuz hem iş kanunumuz hem de toplu özleşme kanunumuz. Bütün bu  mevzuatı yenilememiz lazım’ şeklindeki açıklamasını olumlu buluyoruz. Emekliler  olarak, sayın Bakan’dan emekli aylığı bağlama hesaplamasında da taleplerimizin  dikkate alınmasını ve değişikliğe gidilmesini talep ediyoruz.”
KAYNAK:VATAN

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin