Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Esnaf Perişan; 6 Otobüs İcradan Satıldı

Esnaf Perişan; 6 Otobüs İcradan Satıldı
211 views
13 Ekim 2020 - 15:52

Kocaeli Üniversitesinde Eylül ayında başlaması gereken eğitim koronavirüs salgını nedeniyle ertelendi. Üniversitenin açılmaması Umuttepe’ye öğrenci taşıyan 33, 53, 23, 43, 133 gibi hatlarda koltukların boş kalmasına ve toplu taşımada sıkıntılar yaşanmasına neden oldu.

Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, “İzmit şehir merkezinin en yoğun hatları pandemi nedeniyle boş kaldı. Sadece Umuttepe değil, diğer meslek yüksekokullarına giden hatlarda da büyük sorun var” dedi.

YOLCU TAŞIMA SAYISI DÜŞTÜ

Öğrenci hareketliliğinin olmamasının ve ayakta yolcu alma sınırlamasının minibüsçü esnafının işlerini büyük ölçüde düşürdüğünü ifade eden Kurt, “Pandemi döneminde en çok mağdur olan sektörlerden bir tanesi de biziz. Genel manada günlük 600 bin olan yolcu taşıma sayımız 200 binlere kadar düştü. Biz diğer meslekler gibi iş yapamıyoruz deyip aracımızı kenara çekemiyoruz. Topluma hizmet ettiğimiz için sorumluluklarımız var. Yolcu olsun ve veya olmasın bizim durma şansımız yok. Koltukların hepsi boş olsa da saatinde otobüsün oradan geçmesi gerekiyor” dedi.

ESNAF PERİŞAN

Kurt, “Toplu taşımada ciddi bir yangın var. Sadece 3 aylık bir destek gördük. Fakat şuanda düşen gelirlerimiz karşısında ayakta durmaya çalışıyoruz. Süreci yakından takip ediyoruz fakat şuanda esnafın durumu perişan. İşlerimiz yüzde 60 seviyelerinde düştü” dedi.

Kurt konuşmasının sonunda “Zorda kalan esnaflarımızın 6 aracı icradan satıldı. Birçok esnaf da icrada. Biz bu dönemde ayakta kalmayı çalışıyoruz. Esnafımız evine ekmek götürebilmenin derdine düştü. Her şeye rağmen ayakta kalacağız. Esnafımız için ne yapabileceğimizi düşünüyoruz, buna yönelik adımlar atıyoruz ama bir an önce pandemi sürecinin ülkemiz için vatandaşımızın sağlığı için ekonomimiz için düzelmesini bekliyoruz” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin