Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Esnaf Perişan; Dükkanlar Kapanmaya Devam ediyor

Esnaf Perişan; Dükkanlar Kapanmaya Devam ediyor
177 views
25 Kasım 2020 - 0:13
Ekonomik kriz, esnafı fena vurdu. Kent esnafı bir bir kepenk kapatıyor.
İzmit Kent Esnafı Ticari Dayanışma Derneği (İKM) Başkanı Murat Öztürk, can çekişen esnafın geldiği durumu ortaya koyan ve acil önlem alınmasını vurgulayan bir açıklama yaptı.
İKM BAŞKANI ÖZTÜRK’ÜN AÇIKLAMASI
Kocaeli’nin kalbi olan İzmit’te ekonomik kriz ve fahiş kira bedelleri nedeniyle dükkanlar kapanmaya devam ediyor. Fethiye Caddesi’nde bir işletme, yalnızca 1 ay ayakta kalabilirken; İKM Ticari Dayanışma Derneği Başkanı olarak dudak uçuklatan kira bedelleri tüm esnafı sıkıntıya soktu ,ekonomik krizin büyüğünü şu anda yaşıyoruz.
GEÇEN PANDEMİ DÖNEMİNDEN FARKLI BİR DURUM
İlk pandemi başladığı zaman esnaflar olarak ne kadar hazırlıksız olsak bile birikmiş veya kenarda köşede olan ile o dönemi geçirdik. Bayram denk geldi az da olsa esnafımız nefes aldı. Okulların açılması ile birlikte hareket başladı, Gecikmiş borçlarını ödemeye çalışan arkadaşlarımız geçen dönemden borçlarından dolayı tüm nakiti bitmiş ama yine de umutluydu. Ama covid 19 sayısının inanılmaz yükselişi okulların kapatılması herkesi sıkıntıya soktu.
CAFE ve RESTORAN ESNAFIMIZ PERİŞAN
Covid 19 kapsamında yapılan yasaklar özellikle bu esnafımızı perişan etti. Paket servisi hiç bir şekilde esnafımızın giderlerini karşılamadığı gibi özellikle çalışan memur, ve işçi kesiminin bir yerde gidip oturup yemek yiyecek durumu olmadığı için yollarda, parklarda, kaldırım köşelerinde perişan şekilde karnını doyurmaya çalışmakta..
DÜKKAN SAHİPLERİ KİRACISINA SAHİP ÇIKMALI
Kimi caddelerde yüksek kira bedelleri, İzmit Kent Merkezi (İKM) Ticari Dayanışma Derneği yönetiminin girişimleri ile aşağıya çekilip boşta kalan dükkanlar kimi esnaflar tarafından kiralansa da kimi caddelerde dükkan sahipleri dükkanlarını aylarca hatta yıllarca boş bırakma pahasına belirledikleri fiyattan aşağıya kiraya vermiyor. Ticari hayatın canlı olmaması, kar marjının azalmasına yüksek kira bedellerinin de eklenmesi, ayrıca artan AVM sayısı, esnafı perişan ediyor. Kimi girişimcilerin ise hiçbir fizibilite çalışması yapmadan yüksek kira bedelini göze alarak elinde birkaç ayın zararını karşılayacak bir sermaye olmadan yola çıkması, dükkanların kısa sürede kapanmasına yol açabiliyor.
ESNAF KREDİ VE ÇEKLERİNİ ÖDEYEMİYOR
Çok sayıda esnafın kepenk kapattığını, henüz kapatmayanların ise yapacak başka işleri olmadığı için devam etmeye çabalıyor. Özellikle küçük esnaf kaderine terk edildi.
Lütfen Devletimiz esnafımızın çek, kredi borçlarını ertelemeli..
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin