Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Evde Bakım Ücretine Zam Geldi

Evde Bakım Ücretine Zam Geldi
370 views
22 Temmuz 2020 - 19:03
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt  Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, düzenli yapılan ve Temmuz ayı  Memur maaşı katsayısındaki düzenlemeyle artan sosyal hizmet modellerindeki  ödemelere ilişkin bilgiler paylaştı.
Bu ayki ödeme döneminde 768 bin yaşlı, 637 bin engelli olmak üzere  toplam 1 milyon 405 vatandaşa aylıkların ödendiğini belirten Selçuk, bu yıl  yapılan toplam ödemelerin ise toplam 12 milyar liraya ulaşacağını vurguladı.
Yaşlı ve engelli aylığı tutarlarının, memur maaşlarına yapılan zamla  arttırıldığını ifade eden Selçuk, şu bilgileri verdi:
 “Yaşlı aylıklarını 711,50 liraya, yüzde 40-69 arası engelli  aylıklarını 567,97 liraya, yüzde 70 ve üzeri engelli raporlu vatandaşlarımızın  aylıklarını da 851,95 liraya yükselttik. 18 yaş altı bakıma muhtaç engelli yakını  olan vatandaşlara ödenen aylıkları 567,97 liraya, ağır silikozis hastalığı  bulunanların aylıklarının 1.562,86 lira çıkarttık. 535 bin 805 engelli  vatandaşımızın yararlandığı evde bakım yardımını bu yılın temmuz-aralık dönemi  için aylık 1544 liraya yükselttik.”
144 bin çocuğumuza 155 milyon liralık destek sağladık
 “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, ekonomik nedenlerle kurum  bakımına bırakılmaması için önce aileleri ve yakınlarının yanında kalmasını  destekliyoruz.” ifadelerini kullanan Selçuk, bu kapsamda aylık 144 bin çocuk için  155 milyon lira Sosyal Ekonomik Destek (SED) sağlandığını vurguladı.
Bakan Selçuk, ailesinin yanında bakımı sağlanan çocukların,  akranlarıyla aynı şartlara sahip olması için  verilen SED hizmetinde çocuk başına  yapılan yardım miktarının 1023 liradan, 1082 liraya yükseldiğini anımsatarak  koruyucu ailelere de çocuk başına yapılan ödemede miktarın 1485 liradan 1687  liraya çıkarıldığı bilgisini verdi.
 İhtiyaçları doğrultusunda uygulanan sosyal hizmet modelleri ile düşük  gelirli birey ve ailelerin desteklendiğini vurgulayan Selçuk, dezavantajlı  durumdaki bireylerin çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleri ile  desteklendiğini kaydetti.
Ekonomik olarak desteklenen bireyi ve aileleri üretime ile istihdama  yönelik projelerle de buluşturduklarını belirten Selçuk, “Düşük gelirli  vatandaşlarımızın bu projelerle ekonomik ve sosyal hayata daha güçlü şekilde  entegre olmasını amaçlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Selçuk, ayrıca yaşlı ve engelli aylıkları ödemelerinin her ayın  5 ila 9’u arasında PTT aracılığıyla yapıldığını, talep edilmesi halinde  aylıkların hanelere teslim edildiğini vurguladı.
KAYNAK:VATAN
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    HABER İHBAR