DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Fritolay’da mutlu son! İşçiye yüzde 152 zam

Son Güncelleme :

15 Mayıs 2024 - 13:11

/ kez okundu.
Fritolay’da mutlu son! İşçiye yüzde 152 zam

Fritolay’da 370 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı.

 

 

SÖZLEŞME İMZALANDI

Kartepe’de üretim yapan ve Tek Gıda-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Fritolay fabrikasında çalışan 370 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Yapılan anlaşmada işçilerin ücretlerine ilk 6 ay yüzde 152 oranında zam yapılarak ortalama 52 bin 500 liraya çıkartıldı. Aylık ortalama 20 bin lira ücret alan işçilerin ücretleri 2,5 kat artırıldı. Ortalama ücretlerin içinde yılda 4 ikramiye, sosyal yardım paketi, kıdem teşviki gibi haklar da bulunmuyor.

 

 

YÜZDE 152 ORANINDA ZAM

Sendika ve işveren arasında 2 yıl geçerli olacak şekilde yapılan toplu iş sözleşmesi 1 Ocak itibariyle geçerli olacak. 1 Ocak itibariyle ilk 6 ay işçilerin ücretlerine yüzde 152 oranında zam yapıldı. Yapılan zam ile işçilerin ücretleri ortalama 52 bin 500 lira oldu. İkinci, üçüncü ve dördüncü 6 aylık dilimlerde ise işçilerin ücretlerine TÜFE artı yüzde 10 oranında zam yapılacak.

 

 

SOSYAL PAKET 75 BİN LİRA

Sözleşmede içinde yakacak, ayakkabı, ramazan bayramı, kurban bayramı, temizlik yardımı ve yıllık izin harçlığının bulunduğu sosyal paket yıllık 75 bin lira oldu. Sosyal pakete sözleşmenin ikinci yılında TÜFE artı yüzde 10 oranında zam yapılacak. Eğitim yardımında ilköğretim, lise ve yüksekokul için 22 bin liraya çıkartıldı. Eğitim yardımına ikinci yıl TÜFE artı yüzde 10 oranında zam yapılacak.

 

 

HER KIDEM YILI İÇİN CUMHURİYET ALTINI

Yıllık dört ikramiyenin devam ettiği sözleşmede kıdem teşvik primleri de belli oldu. İş yerinde 5 yılını tamamlamış işçilere yarım maaş ve bir cumhuriyet altını verilecek. 10 yılını doldurmuşlara 1 maaş, 15 yılını dolduranlara 1,5 maaş, 20 yılını dolduranlara 2 maaş, 25 yılını dolduranlara 2,5 maaş ve 30 yılını dolduranlara ise 3 maaş prim verilecek. Ayrıca her kıdem yılı için işçilere bir cumhuriyet altını verilecek.

 

 

 

HABER MERKEZİ

YORUM ALANI

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER