Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Halk Süt Projesi, Hayata Geçiyor

Halk Süt Projesi, Hayata Geçiyor
100 views
07 Temmuz 2020 - 18:57

İzmit Belediyesinin Mart ayındaki son meclis toplantısının ardından  normalleşme süreci döneminin başlamasıyla birlikte Temmuz ayı Meclis toplantısı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet yönetiminde gerçekleştirildi. 

Meclisin ilk gündem maddesi olan encümen üyelerinin seçilmesi gizli oylamayla yapıldı. Muharrem Tutuş, Fikret Hocaoğlu ve Mehmet Çetin encümen üyesi olarak seçildi. Ardından İhtisas komisyonlarının kurulması ve komisyonlarda görev alacak meclis üyelerinin seçilmesi ile ilgili madde de görüşüldü. Başkan Hürriyet, meclis üyelerine ihtisas komisyonlarının seçiminde 5’lik, 4’lük ve 3’lük sistemi meclis üyelerine detaylıca anlattı. Hürriyet, “Bu konuda uzlaşma taraftarıyız. Komisyonlarda fırsat yakaladık diye şöyle yapalım böyle yapalım demiyoruz.  Derdimiz buradan siyaset üretmek değil uzlaşma anlayışıyla kentin sıkıntılarına çözüm üretmek istiyoruz. “5’lik sistemde AKP ve CHP grubundan ikişer kişi komisyonlara seçilmiş olacak. Böyle olunca iki kişiyle biliyoruz ki işler yürümeyecek. Divanlar oluşturulamayacak” dedi.

 

MHP DE YER ALMALI

Sözlerini sürdüren Hürriyeti “Şu haliyle AKP ve CHP grubu 2 kişiden fazla kimseyi seçemiyor komisyonlara. MHP’li arkadaşlarımızdan ise kimse giremiyor. MHP’li arkadaşlarımızın da komisyonlarda temsili çok önemli. Temsilde adalet ilkesi gereği mutlaka MHP’nin de komisyonlarda olması taraftarıyız. MHP her ne kadar komisyonlara üye veremese de meclis uzlaşarak onları da komisyonlara alabilir” dedi.

 

Oluşturulacak 7 adet komisyonun Nisan ayına kadar görev yapmasına oy birliğiyle karar verildi. Ayrıca komisyonların 5 kişiden oluşmasına karar verildi. Oluşturulan komisyonlar şöyle:

 

 

Plan ve Bütçe Komisyonu:

Hayrettin Ünlü, Çağlayan Duman, Vedat yoldaş, Dilek Yalçın Necat Çakır

 

İmar Komisyonu:

Ünal Özmural, Arsal Arısal, Güzin Taştekin, Fatih Özcan, Engin Duymaz

 

Kırsal Hizmetler Komisyonu:

Şener İnce, Mehmet Çetin, Çağlayan Duman, Süleyman Şen Halil İnceel

 

Eğitim ve Gençlik Komisyonu:

Aykut Çağlayan, Erkan Aksoy, İlker kazan, Mehmet Baştürk, Tuncay Aşkın

 

Çevre ve Sağlık Komisyonu:

Ayhan Arpacı, Nevin Serra Demirkol, Ersin Alpaslan, Çetin Sarıca, Mustafa Engin

 

Kültür ve Turizm Komisyonu:

Şener İnce, Aysel Demirtaş, İlker Kazan, Yaşar Kardaş, Mehmet Baştan

 

Sosyal Hizmetler Komisyonu:

Erol Çalışkan, Vedat Yoldaş, İbrahim Kılıç,  Ertuğrul Malçok, Devrim Bal

 

Köylerdeki gayrimenkullerin satışların önceki yönetimde de gündeme geldiğini hatırlatan Soydabaş, “Ak Parti olarak satışının uygun olmadığını söylemiştik. O günkü CHP’li meclis üyeleri de razı olmamıştı. Tarımsal Kalkınma hamlesi yapıyorum diye 6 dönüm alana ekilen ürünleri reklam aracı olarak kullanırken köylerdeki her karış toprağı da değerlendirmeniz gerekirdi. Buradaki çelişkiyi halkımızın dikkatine sunmak isteriz” diye konuştu.

 

BAŞKAN HÜRRİYET’E TEŞEKKÜR

İhtisas komisyonlarının seçiminin ardından söz alan AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, “Sayın başkana uzlaşmacı tavrından dolayı teşekkür ediyorum. Halk Süt konusuna olumlu baktıklarını belirten Soydabaş, “Belediyemizin bu tür üreticiyi destekler projeler üretmesinden yanayız. Ancak bu konuda da meclisimizin tam bilgilendirilmesi ve hangi üretim kooperatiflerine veya şahıslara hangi şartlar altında kredi verileceğini aydınlatması gerekir. Kredinin İzmit dışındaki şirketlerde kullanılacağı söylentileri giderek çoğalıyor. İzmit’te Çenesuyu dururken İstanbul’dan Hamidiye Su’yu getirmeniz de bu söylentileri açıkçası destekliyor. İzmit’in kaynaklarının İzmit’te değerlendirilmesinden yanayız” dedi.

 

SOYDABAŞ: MADEM ÇOK İSTİYORSUNUZ, TAKDİR SİZİNDİR

Soydabaş, “Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün ikiye ayrılması, iki ayrı müdürlükle idare edilmesi talebinizi, ‘Bizi çalıştırmıyorlar, hizmetler engelleniyor’ bahanelerinizi ortadan kalkması için çekimser oy vereceğiz. Bu konudaki çekincelerimizi ortaya koyduk. Ama madem bunu bu kadar çok istiyorsunuz, buyurun takdir sizindir. Veteriner Müdürlüğünün konulmasına olumlu oy vereceğiz. Bu konuda önceki teklifiniz usul gereği komisyona gitsin dediğimizi ve sizin usulü çiğneyip direkt oylamaya sunduğunuz için bunun uzadığını da hatırlatmak isteriz. Hizmetlerin yakından takipçisi olacağız” dedi.

 

ARISAL: MİA PLANLAMAYA UYGUN DEĞİL

Arazi satımıyla ilgili konuşan Başkan Hürriyet ise Vadi İzmit, satılmak için yapılan bir yatırım. Köylerle ilgili değersiz yerlerin satılmasıyla alakalı bir planlamaydı. Bizim de de halkın da işine yaramıyor ama o sizin takdiriniz” dedi. CHP’li Meclis Üyesi Arsal Arısal da MİA ile ilgili söz alarak MİA’nın bütününde sorunlar planlama ve şehircilik anlayışına doğru olmadığını defalarca dile getirdim. Görüyoruz ki plan defalarca tadilata uğramak zorunda kalıyor. Bu planın yeterince sahiplenilmediğini de görüyoruz” dedi. MİA’ya yönelik yapılan itirazlarla ilgili İmar Komsiyonu’nun yazısı oy birliği ile kabul edildi. Öte yandan kurulması planlanan Veteriner işleri Müdürlüğü ise oy birliği ile kabul edildi.

 

HALK SÜT GEÇTİ

Mart ayında yapılan ve 7 Milyon’luk kredi ile yapılması planlanan Halk Süt Projesinde meclis, başkana oy çokluğuyla yetki verdi. Maddede AK Parti çekimser davranırken madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI

HABER İHBAR