DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Hayati önem taşıyor; yeterli miktarda tüketilmezse ölümle sonuçlanabilir

Son Güncelleme :

22 Mart 2024 - 12:29

/ kez okundu.
Hayati önem taşıyor; yeterli miktarda tüketilmezse ölümle sonuçlanabilir

Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzman Diyetisyen Meryem Cemile Koçak ”22 Mart Dünya Su Günü” münasebetiyle yaptığı açıklamada suyun insan hayatındaki önemine değindi. İnsanoğlunun yaşayabilmesi için oksijenden sonra en çok ihtiyaç duyduğu öğenin su olduğunu belirten Uzman Diyetisyen Koçak, suyun sağlığa etkilerinden ve vücudun ihtiyacı olan suyu alamadığında ortaya çıkan hastalıklardan söz etti.

 

 

Suyun sağlık için hayati öneme sahip olduğunu belirten Koçak, “Dünyanın %70’i sudur ve yeryüzündeki su kaynaklarının yaklaşık sadece %0.3’ü kullanılabilir ve içilebilir özelliktedir. İnsan vücudundaki su oranı yaş ve cinsiyete bağlı olarak % 42 ile 71 arasında değişmektedir. Vücudumuza alınan besinlerin sindirimi, emilimi, taşınması, hücrede biyokimyasal tepkimelerin oluşumu, organizmadan zararlı maddelerin atımı, vücut ısısının denetimi ve eklemler arası kayganlığın sağlanması suyun başlıca işlevlerindendir. Normal şartlarda insan vücudu günlük ortalama deri yoluyla 500 ml, akciğerlerle 300 ml, böbreklerden 1500 ml ve bağırsaklardan 200 ml olmak üzere yaklaşık 2bin500 ml su kaybeder. Bu kayıp, yiyecek ve içeceklerle alınan su ile yerine konarak vücuttaki su dengesi sağlanmalıdır. Sağlıklı bir beslenme planında tüketilmesini önerdiğimiz yoğurt, sebze ve meyve gibi besinler de yüksek oranda su içerdikleri için içtiğimiz suya ek olarak vücut su dengesine olumlu katkıda bulunur.”  diye konuştu.

 

 

Öte yandan susuz kalmanın getirdiği hastalıklardan da bahseden Uzman  Diyetisyen Meryem Cemile Koçak “Sıcak havalarda ve egzersiz sırasında daha fazla su tüketilmelidir. Eğer yeteri kadar su tüketilemezse susuzluk ortaya çıkar. Susuzluğun hafif belirtileri; baş ağrısı, yorgunluk ve kabızlıktır. Vücut suyunun %10 azalması hayati risk oluştururken su kaybının %20’nin üzerinde olması ölümle sonuçlanabilir. Çay ve kahve gibi kafein içeren besinler su yerine geçmez, aksine bu içecekler idrarla su kaybını arttırır. Bu nedenle özellikle Ramazan ayında iftar ve sahur arasında fazla çay tüketmemek suyu ‘su’ olarak içmek önemlidir. Ayrıca bilinçsizce yapılan şok diyetler ve zayıflama çayı adı altında kullanılan bitkisel karışımlar da vücuttan su kaybına neden olarak ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.” diyerek insanların sağlık için bol bol su içmesini ancak su kaynaklarının da korunması konusunda duyarlı olmalarını tavsiye etti.

 

 

KAYNAK : DERİNCE EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

YORUM ALANI