Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Hizmet-İş Şube Başkanı Ersoy’dan Asgari Ücret Açıklaması

Hizmet-İş Şube Başkanı Ersoy’dan Asgari Ücret Açıklaması
11 views
07 Aralık 2018 - 17:11

HİZMET İŞ SENDİKASI KOCAELİ ŞUBE BAŞKANI İDRİS ERSOY ASGARİ ÜCRET VE TAŞERON’DAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLERİN SIKINTILARI İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAPTI.”

Ersoy; Çalışma hayatının temel unsurlarından biri olan asgari ücretin tespiti konusunda tüm taraflar tekliflerini, görüş ve önerilerini sunarak herkes aynı gemide yol aldığını ,İşçi olmadan iş verenin, iş veren olmadan işçinin var olması mümkün olmadığı anlayışla hareket ederek , 2018 yüksek enflasyon ile eriyen ücretlerinde dikkate alınarak asgari ücretin belirlenmesi gerekir  ” dedi

Ücretin en temel anlamıyla emeğin karşılığı olduğunu ifade eden Ersoy, “Asgari ücret çalışma hayatının ücret politikalarının da en alt sınırını ortaya koymakta. Bu yönüyle tüm çabaların asgari ücretle yaşayan yaklaşık 7 milyon işçinin yaşanabilir bir ücrete kavuşması en büyük arzumuz ve mücadelemiz” dedi

 

Kadroya geçiş sürecinde yaşanan  sıkıntılar 696 sayılı KHK ile kamuda kamu işçisi belediyelerde belediye şirketlerine geçişin önemli bir düzenleme olduğunu ifade eden Ersoy;

 

Taşeron firmalardan kadroya geçen işçiler geçiş  sürecinden sonra bir takım sıkıntılar yaşanmaya devam etmektedir. Dedi

 

Ersoy; Sıkıntıların ilkini, hiç kuşkusuz, eriyen ücretler oluşturmaktadır.

 

Kadroya geçirilmiş olan yaklaşık 1 milyon  çalışanın ücret ve sosyal hakları, 2015 yılında Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanmış olan toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre ödenmektedir.

3 yıl önceden bugünün koşullarını öngörmek mümkün olamamıştır. Ülkemiz ekonomik krizle karşı karşıya kalmıştır. Yaşanmakta olan yüksek döviz, yüksek faiz ve enflasyon baskısı nedeniyle, çalışanların ücretlerinin satın alma gücünün azaldığı ve YHK kararı ile belirlenen ücret ve sosyal hakların yetersiz kaldığı görülmektedir. Çalışanlar, sebebi olmadıkları ekonomik krizin faturasını ödemek durumunda bırakılmıştır.

 

Bu nedenle, çalışanların ücret ve sosyal haklarının yüksek enflasyon karşısında korunması ve günün koşullarına uygun hale getirilebilmesi için yeni bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çerçevede konunun, taraflar arasında kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve protokolü yahut kamu çerçeve protokolü ile ele alınarak düzenlenmesi mümkündür. Çalışanlar enflasyona ezdirilmemeli, mağdur edilmemelidir.

Bu kapsamda diğer sıkıntıyı ilave tediye sorunu, daha açık ifadeyle; ilave tediye adaletsizliği oluşturmaktadır.

 

İlave tediye sorunu

696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli işçi kadrolarına geçirilen çalışanlar, 6772 sayılı kanun kapsamında yılda 52 yevmiye tutarında ilave tediye almakta iken, yerel yönetimlerin şirketlerinde belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışmakta olan işçiler -yargı iştirakleri ile oluşan teamül gereğince-, kanunun kapsamında olmadıkları gerekçesi ile ilave tediyeden yararlanamamaktadır.

 

Bu durum kamu kurumları ile yerel yönetim kuruluşlarında çalışan işçiler arasında ve yerel yönetim kuruluşlarının sürekli işçi kadrolarında çalışan işçiler ile yerel yönetimlerin iktisadi teşekküllerinde(belediye şirketleri)çalışan işçiler arasında farklı uygulamaya sebebiyet vermektedir. Adil olmayan bu durum, özellikle yerel yönetimlerin iktisadi teşekküllerinde(belediye şirketleri)çalışanları derinden yaralamaktadır. Sorun, gerçekleştirilecek bir düzenleme ile bir an önce çözüme kavuşturulmalı, kurum, kuruluş ve iktisadi teşekküller arasında çifte standarda son verilmelidir.dedi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI