Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Hürriyet, AKP’li Üyeleri Allah’a Havale Etti

Hürriyet, AKP’li Üyeleri Allah’a Havale Etti
40 views
04 Mart 2020 - 17:11

İzmit Belediye Meclisi Fatma Kaplan Hürriyet başkanlığında 12 gündem maddesini görüşmek üzere toplandı.

Mecliste Veterinerlik İşleri ve Halkla İlişkiler-Basın Yayın Müdürlüğü’nün birbirinden ayrılması konusu görüşüldü. Maddeyle ilgili konuşan Başkan Hürriyet, “Komisyonda defalarca tartıştınız. Bu artık çok komisyonluk bir konu değil. Yönetimin önünü kapatmamanızı rica ediyorum. Bir an önce veterinerlik işleri müdürlüğünü kurmam gerekiyor. Ayrı bir müdürlük altında daha iyi çalışmam gerekiyor. Bunlar idari, teknik konular. Biz diğer belediyelerle sayın başkanlara hiç zorluk çıkarmıyoruz. Direk geçmesini rica edeceğim. Alınan oturum paralarına yazık günah. Ya kabul edeceksiniz ya da etmeyeceksiniz. Bu bütçeyi de engelleyen bir durum değil. Bununla ilgili bir rapor da var.” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR’DE NEDEN KOMİSYONA GÖNDERMEDİNİZ

AK Partili Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü ise aynı maddeyle ilgili “Bu konular plan ve bütçeyi ilgilendiriyor. Tekrar da gelse Plan ve Bütçe Komisyonu’na gidecek. Burası büyükşehir meclis değil” dedi. Bunun üzerine oylanan madde, oy birliği ile komisyona gitti. Hürriyet ise “Büyükşehirde neden komisyona göndermediniz. Her fırsatta beni engellediğiniz ve geciktirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Allah’a havale ediyorum” dedi.

 

HÜRRİYET: ‘BABAMIZIN MALINI VERMİYORUZ’

CHP Grup Başkan Vekili Necat Çakır, Turgut Mahallesi’nde Kocaeli Huzurevi’nin yeniden yapılacağı maddeyle ilgili söz aldı. Çakır, “Mülkiyetin bakanlığa bedelsiz devredilmesine muhalefet şerhi koyuyoruz ”dedi. Bunun üzerine bu yerin bakanlığa bedelsiz olarak devredilmesini talep eden AK Partili Meclis Üyelerine cevap veren Hürriyet, “Belediyenin malı, babamızın malını vermiyoruz. Vali Bey de takip ediyor. Belediyenin bu kadar borcu var. Ben yapmadım, siz yaptınız. Karşılığında para istemiyoruz. Projemizin yapılması için yer tahsis edecekler” dedi.

 

HÜRRİYET: YAPMAYIN SAYIŞTAY’A TAKILIRSINIZ

Hürriyet, AK Partili üyelerin komisyon raporunu oylamadı. Sonrasında mecliste tüm üyeler birbirlerine bağırmaya başladı. Hürriyet, “Kendiniz yürütmenin yerine koyuyorsunuz. Yürütmenin başı benim. Tamamen icra kuruluymuş gibi davranıyorsunuz. Kararlarınızı sadece mütalaa yerindedir. Komisyonlara gönderilmeyen konular hakkında kararlar alıyor. Sayıştay’a takılırsınız. Yapmayın. Ya evet ya hayır dersiniz. Talep olmayan bir konuda kendinizi yürütmenin yerine nasıl koyarsınız” diye konuştu. A

 

HÜRRİYET: ‘BAĞIRMA BE ADAM’

Komisyon raporunun oylamamasıyla Cumhur İttifakı buna karşı çıktı. Hürriyet ise “Ben komisyon raporunu oylamak zorunda değilim. Raporunuz o yönde trampayı reddetmişsiniz” dedi. Hürriyet’e bu sırada bağırarak cevap veren Ünlü’ye doğru konuşan Hürriyet, “Bağırma be adam daha neyden bahsediyorsun. Kabul ediyor musunuz etmiyor musunuz?” dedi. Bunun üzerine oylanan madde kapsamında huzurevinin yapılacağı yerin bedelsiz devri oy çokluğuyla reddedildi.

 

YALÇIN: ‘KÜTÜPHANEDEN KİMİ ÇALIŞTIRALIM’

İzmit’te yapılacak kütüphane için tercüman, veteriner hekim, çocuk eğitimcisi, çocuk rehberi ve çocuk gözetimcisi alınması ile ilgili madde hakkında konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, “Memur olarak alırsak bunun beledi 236 Bin TL. BEKAŞ üzerinden işçi olarak alırsak 211 Bin TL. 3 veriyi analiz ettik ve olumsuz sonuç çıkmadı. Ama AK Partili üyeler, 29 sözleşmeli personelin davalarını hukuki sonuçlarını gelene kadar biz buna ret oyu vereceğiz diyorlar. Kütüphanede kimi çalıştıracağız. Kütüphaneci almayacak mıyız? Sizin göreviniz denetlemek” dedi.

 

HÜRRİYET: BUNU İZMİT’E REVA MI GÖRÜYORSUNUZ

Başkan Hürriyet ise “Ben raporu okudum. Milletin aklıyla alay etmeyin. Arkadaşların sözleşmelerindeki kadroları neydi? Programcı, çözümleyici, tekniker. Biz ne alacağız çocuk eğitimcisi, tercüman vb. istiyorum. Bu arkadaşlar mahkemeden dönse bile benim istediğim kadrolara mı girecek. Arkadaşlar sizi ciddiyete davet ediyorum. Ben kreş açmaya çalışıyorum. Ne istiyorsunuz. Bunu İzmit’e reva mı görüyorsunuz. Derdiniz ne? Neden çalıştırmıyorsunuz beni. Bu kadar da değil. Böyle keyfi davranmazsınız. Dilimde tüy bitti. İstihdam yaratıyoruz. Bana akıl vermeyin” dedi.

 

CEDİT GEÇTİ, HALK SÜT KALDI

Cedit Kentsel Dönüşümü için istenen 8 Milyonluk kredi mecliste onaylanırken aynı maddede yer alan halk süt projesi için istenen 7 Milyonluk kredi meclisten geçmedi. Halk süt için kredinin alınmasına dair ek süre istendi.  Cumhur İttifakı’nın halk süt ile ilgili ek süre talebi kabul edildi.

 

Hürriyet bir sonraki meclis toplantısının 7 Nisan 2020 sat 15:00’da yapılmasına karar verdi. “ dedi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr