DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

İzmit Belediyesi tehlikeye dur dedi

Son Güncelleme :

31 Mayıs 2022 - 14:48

/ kez okundu.
İzmit Belediyesi tehlikeye dur dedi
İzmit Belediyesi, Fethiye Caddesi Bilin Pasajı önünde, kökleri zarar gördüğü için devrilme riski bulunan selvi ağacını cadde esnafının talebi sonrasında, valilik ve orman işletme müdürlüğü görüşü alınarak tehlike oluşturmadan kaldırdı
İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Bilin Pasajı Yönetimi’nin 26 esnaftan topladığı dilekçenin ardından Fethiye Caddesi’nde kökleri zarar gördüğü için yan yatan ve devrilmesi durumunda vatandaşa ve iş yerlerine zarar vermesi öngörülen selvi ağacını tehlike oluşturmadan kaldırdı. 6 Mayıs’ta Ömerağa Mahallesi Fethiye Caddesi Bilin Pasajı esnafı belediyeye başvurarak İnsan popülasyonunun yüksek olduğu cadde üzerindeki 28 santimetre çapındaki selvi ağacının yan yattığını belirtti ve zarar vermesinden endişe edildiği için en kısa sürede kesilmesi talebinde bulundu. Vatandaş talebi üzerine harekete geçen İzmit Belediyesi, Kocaeli Valiliği’ne resmi yazı yazarak selvi ağacının tescilli olup olmadığını sordu.
VALİLİK BİLGİSİ DAHİLİNDE
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden gelen cevap yazısında “Selvi ağacının köklerinden koparak zarar gördüğü, ağacın devrilme riski bulunduğundan kesim işlemi yapılacağı, yine İzmit ilçesi Ömerağa Mahallesi Fethiye Caddesi 1090 ada 100 parselde vatandaş tarafından bina yıkım çalışması yapıldığı ve parsel önünde bulunan çınar ağacının zarar göreceğinden budanması talep edildiğinden bahisle söz konusu ağaçların tescilli anıt ağaç olup olmadığının bildirilmesi talep edilmektedir. Bakanlığımız Sit Alanları Yönetim Sistemi üzerinden ve İl Müdürlüğümüz arşivlerinden yapılan inceleme neticesinde bahse konu alanda tescilli ağaca rastlanılmamıştır” denilerek ağacın tescilli olmadığı belirtildi.
ORMAN İŞLETME GÖRÜŞÜ
Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nden ağacın tescilli anıt ağaç olmadığına dair gelen yanıt yazısının ardından İzmit Belediyesi, bir kez de İzmit Orman İşletme Müdürlüğü’nden bilirkişi talep ederek ağacın yerinde incelenmesini istedi. Orman İşletme Müdürlüğü görevlileri de ağacın tescilli olmadığını, köklerinin zarar gördüğü için kesilmesinin vatandaşın güvenliği açısından uygun olacağı yönünde görüş beyan etti. Doğaya saygılı projeleriyle dikkat çeken ve son ana kadar ağacın kurtarılabilme ihtimalini zorlayan İzmit Belediyesi, vatandaşın talebi, valiliğin ve orman işletmenin görüşleriyle selvi ağacını kesti.
“MECBUREN KESİLDİ”
İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ümit Uçar konuyla alakalı olarak süreci paylaşarak, “Bizler İzmit Belediyesi olarak yeşil alanların korunması ve ağaç sayısının arttırılması ve halkın ağaç dikmeye özendirilmesi için birçok proje ve uygulama yapıyoruz. Tek bir ağacın bile mecbur kalınmadıkça kesilmesinden yana değiliz. Fethiye Caddesi’nde köklerinden zarar gördüğü belirlenen ağacın kesilmesinden önce valilik ve orman işletmeden de hem tescilli anıt ağaç olma durumunu sorguladık, hem de kesilememe ihtimalini düşündük. Fakat ağacın devrilmesi durumunda halkımızın ve esnafımızın zarar görme ihtimali kuvvetli olduğu için ağacın kesmek zorunda kaldık. Bu ağacın yerine İzmit’te 50 yeni ağaç dikerek, yeşili korumaya devam edeceğiz” dedi.

YORUM ALANI