Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

İzmit Belediyesi’ndeki Bu Gerçeklere Şaşıracaksınız

İzmit Belediyesi’ndeki Bu Gerçeklere Şaşıracaksınız
mm
Cemalettin İNCE( tekkocaeli@tekkocaeli.com )
41 views
03 Ocak 2020 - 1:02

İzmit’te bir şey bulup da Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’i nasıl hedefe oturturuz hesabı içerisinde olanlar, kendi sergiledikleri tiyatro ile çok komik duruma düştüler.

İzmit Belediye Başkanı eleştirilmez diye bir husus yok. Eleştirirken doğrularla dolu şekilde eleştireceksin. Ancak CHP’li Belediye Başkanı diye kör kütük saldırırsan bugün olduğu gibi gülünç duruma düşersiniz. 31 Mart yerel seçimleri sonrasında AKP’nin İzmit’te düştüğü durum tam da budur.

Şimdi gelelim işçi çıkarma meselesine.

Bu noktada sizlerle kendi düşüncemi değil, gerçekleri paylaşacağım ve bunu yaparken, sizleri sözde AKP’lilerin yaptığı gibi kandırmaya çalışmayacağım. Gerçekler kimilerine acı gelebilir. Ama gerçektir. Şimdi sizi gerçeklerle başbaşa bırakıyorum.

İzmit Belediyesi’nde işçi çıkartma olayı yoktur. Bir kere bunun altını çizelim. Adı üzerinde sözleşmeli personel vardır, sözleşmesi dolmuştur ve bu sözleşmeyi uzatıp uzatmamak, ihtiyaca göre belediye yönetimine aittir. Bu sözleşmeli personeller kendi başvurularıyla da iş başı yapan isimler değildir. AKP’de görev yapmış isimlerin yakınlarıdır, yani birileri tarafından imtiyazlıdır. Bunun da altını çizelim.

Sözleşme süresi dolanları işten atma diye bir niyet olsaydı, onlara sözleşmeleriniz yenilenmeyecek, BEKAŞ’a geri alalım işsiz kalmayın teklifi götürülmezdi.

İzmit Belediyesi’ni denetlemeye gelen İçişleri Bakanlığı Müfettişi usulsüz memur yapılanları tespit etti. Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in başkan seçildikten sonra hemen söylediği ‘Belediye’de usulsüz atamalar var’ söylemi İçişleri Bakanlığı Müfettişi tarafından doğrulanmış oldu.

Şimdi gelelim usulsüz görevlendirmelere. Bakın neler yapmışlar.

Birisi koruma görevinde kağıt üzerinde zabıtaya kameraman yapmışlar. Sanki zabıta basın yayın görevi yapıyor. Üstelik lise mezunu. Üniversite mezunlarının atanması gereken yere lise mezunu atamışlar. Bir gün olsun eline kamera almamış ama kameraman kadrosundan 1 günde memur olmuş. 2 katı maaş alıyor.

Adamlar lise mezunu şoförü eğitmen yapmışlar. Bir gün olsun eğitmenlik yapmamış. Şoför olarak çalışmaya devam etmişler. Ama eğitmen kadrosundan 2 katı maaş almış.

Birisi üniversite mezunu olduğunu gizlemiş lise mezunu diploması ile 1 günde memur yapılmış. Hem sahtekarlık yapılmış hem de adaletsiz ücret artışı olmuş. Şimdi bağırıyorlar.

KADEM Temsilcisi Lise diploması kullanılarak sözleşmeli yapılmış üniversite mezunu olduğu halde.  Eski başkan yardımcısı Mehmet Örgev’in şoförü  seçime 1 ay kala sözleşmeli personel yapılmış. Ama hiç eğitmenlik yapmamış.  Yine seçime 1 ay kala sözleşmeli yapılmış. Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü’nün kardeşi.  Nevzat Doğan’ın yakın koruması.  Yine seçime 1 ay kala 1 martta sözleşmeli yapılmış.  Bir gün olsun eline kamera almamış. AKP eski yöneticisinin kardeşi.

Milletvekili Emine Zeybek in gelini. Gamze Macit. Seçime 1 ay kala sözleşmeli personel yapılmış.

Saç bakım güzellik uzmanı tekniker kadrosundan sözleşmeli memur yapılmış ama hep santral görevlisi olarak çalışmış. Seçime 1 ay kala sözleşmeli personel yapılmış. Seramik teknikeri ama bu güne kadar belediyenin hiç böyle bir işe ve uzmanlığa ihtiyacı olmamış. Sosyal çalışmacı olmak için lisan düzeyinde ilgili bölümlerden Üniversite mezunu olmadığı halde mezun gibi sözleşmeli personel yapılmış.

Lise mezunu sekreter üniversite mezunu gibi eğitmen atanmış. Üstelik seçime 1-2 gün kala.

Pazar günü seçim olduğunu bildikleri halde Cuma günü onlarca kişiyi sözleşmeli personel yapmışlar. Bunlardan biri de AKP İzmit Belediye Meclis Üyesi Aysel Demirtaş’ın gelini.

İşte usulsüzlüklerin bir bölümünü sizlerle paylaştım. Bunları İzmit Belediyesi’nin gerçek sahibi olan tüm İzmitliler bilmeli. Bilin ki; doğruları saptırıp yalan yanlış söylemlerle beyninizi yıkamaya kalkanlara gereken cevabı verin.

Tüm bu usulsüzlüklerin dışında vahim bir durum daha var ortada. 

Sözleşmeli personel yapma yetkisi başkana tanınmış bir yetkidir ama sınırsız değildir. Hizmetin gerektirdiği ölçüde eğer kurumunuzda teknik personeliniz ve memurunuz yetersiz ise kanun başkana kolaylık sağlamış ve 1 yıllığına ya da özel bir proje için ise proje sonuna kadar sözleşmeli personel alabilirsin demiş.

Ama bunlar sadece kağıt üzerinde işlemler yapmışlar. Kaldı ki seçime 2-3 gün kala belediyede nasıl bir yoğun çalışma vardı da 30 teknik personele birden ihtiyaç duyuldu. Bu resmen kişi menfaati gözetilerek daha fazla maaş alsınlar diye yapılmış ve kurum zarara uğratılmış. İşte bu tablo çok vahim bir durumdur.

Sözleşmeli Memur (657 Sayılı Kanuna göre Sözleşmeli Personel şu şekilde tanımlanır

“Kalkınma planı, yıllık program ve iş programlarında yer alan önemli projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için şart olan, zaruri ve istisnai hallere münhasır olmak üzere özel bir meslek bilgisine ve ihtisasına ihtiyaç gösteren geçici işlerde, Bakanlar Kurulunca belirlenen esas ve usuller çerçevesinde kurumun teklifi ve Devlet Personel Başkanlığının görüşü üzerine Maliye Bakanlığınca vizelenen pozisyonlarda, mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılmasına karar verilen ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileridir.”) adı üzerinde sözleşme süren bittiği zaman sözleşmenin devamı ve yenilenmesi kurumun mali pozisyonu ve kurumun personel ihtiyaçları çerçevesinde değerlendiriliyor.

Peki burada ne yapılmış. Sözleşmeli personel olmak için KPSS sınavı yok, Kamu içi sınav yok, diploma şartı yok, Liyakat yok, sadece kamuyu idare eden yöneticilerin ve siyasi iktidarın inisiyatifi var. Kısacası torpil var.

Tüm bunlara rağmen;

1 yıllık sözleşme sürelerine saygı gösteriliyor ve gelir gelmez işleri sonlandırılmıyor. Son dakika sözleşmeli yapılan 29 kişinin sadece 12 kişisinin sözleşmesi yenilenmedi. 6 kişiye BEKAŞ teklif edildi. Geri kalanı ise sözleşmesi yenilenme kararı alındı.

 

AKP içerisinde bu yaşananlara tepki gösterenler var. Bugün İzmit’te yaratılmak istenen algının yanlış olduğunu, İzmit Belediyesi’nin haklı olduğunu vurgulayanlar da var. Sonuçta doğruyu görmek isterse insan görüyor. Kimileri de görmek istediğini görüp kendini avutuyor.

 

Tüm bunlar AKP’de sıkıntı yaratacak

AKP içerisinde gece gündüz partisi için onca insan varken, hep birilerinin çocukları, yakınları belediyeye alınmış, imtiyazlı yapılmış. Şimdi AKP’de görev almış bazı kişilerin yakınları konu olunca. ortalığı ayağa kaldırmaya çalışan cılız kesimin şark kurnazlığını görün. Bunlar kimin hakkını savunacaklar? Adaletsiz bir şekilde işe sokulan, iş bekleyen diğer insanların önüne geçirilenlerin hakkını mı savunacaklar?

 

Partizanlık da yapılmamış

Seçime 2 gün kala sözleşmeli yapılan 29 kişinin içinde Halil Vehbi Yenice’nin yeğeni de var. Ama onun sözleşmesini yenileyerek yola devam kararı alınmış.

Yine İçişleri Bakanlığı müfettiş raporunda adı geçen ve 29 kişi ile son anda sözleşmeli yapılan Nevzat Doğan’ın yeğenine de BEKAŞ’a alalım teklifi yapılmış. Partizanlık yapıldı diyenlere sormak lazım. Partizanlık böyle mi olur? Nevzat Doğan’ın yeğeniyle bizzat Başkan Hürriyet konuşmuş. Önce BEKAŞ önerisini kabul etmiş. Mart’taki KPDS ye girersin eksik belgeyi tamamlarsın ondan sonra tekrar sözleşmeni yenileriz denmiş.. O da tamam demiş. Ama bugün vazgeçtiğini bildirmiş. Kendisine samimi davranıldığı  için de teşekkür etmiş.

 

İzmit Belediyesi Fatma Kaplan Hürriyet de bir insan. Hatalar olabilir. Ancak bugün İzmit Belediyesi işçi çıkardı naraları atanların muhatabı değildir. Çünkü İzmit Belediyesi’nde yaşanan gerçek tam da yukarıda izah ettiğimiz gibidir.

AKP’nin İzmit’te ayarının çok bozulduğunu görüyorum. AKP, İzmit’te işin ehli yöneticilerin elinde değil. Hürriyet’i hedef tahtasına oturtmaya kalkarken duvara toslayanların elinde.

 

Yalan söyleyenler doğru söyleyene inanmazlar. Size tavsiyem, yalan söylemeyin doğruya inanın.

 

Sevgiyle kalın. Tek Kocaeli’de kalın.

 

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI