Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

İZMİT BELEDİYESİ’NDEN VELİAHMET VE HACIHIZIR AÇIKLAMASI

İZMİT BELEDİYESİ’NDEN VELİAHMET VE HACIHIZIR AÇIKLAMASI
23 views
18 Aralık 2018 - 12:25

İzmit Belediyesi’nden riskli alan ilan edilen Veliahmet ve Hacıhızır Mahallesiyle ilgili açıklama yapıldı.

Belediyenin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi. “Kamuoyunda oluşturulmak istenen spekülasyonlar ve yapılan kasıtlı haberler üzerine böyle bir bilgilendirmenin yapılması zorunlu hale gelmiştir.

“6306 Sayılı Kanunun 2. Ç- Maddesine göre riskli alan; zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya idare tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alan ” olarak tanımlanmıştır.

BELEDİYEMİZİN YETKİSİNDE DEĞİL

Bu sebeple herhangi bir yerde riskli alan tespiti yapıldıktan sonra onaylama mercii Bakanlar Kuruludur.

Söz konusu Veliahmet ve Hacıhızır Mahallelerinin bir kısmını içine alan bölgede İzmit Belediyesi tarafından herhangi bir işlem ve onay verilmemiştir. Veral İnşaat firması tarafından Belediyemize konu ile ilgili yapılan yazılı başvuruya 10 Ekim 2017 tarihinde ” riskli alan ilanıyla ilişkin tüm yetki ve sorumluluk Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait olup, 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 73. Maddesi gereği Kentsel Dönüşüm Alanı ilanlarına ilişkin yetki ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne aittir. 6306 sayılı “Afet Riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkocaeli

izmit

kında kanun ve ilgili yönetmeliği” uyarınca riskli alan ilanına ilişkin müracaatın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılması gerektiğiyle ilgili” şeklinde cevap verilmiştir.

 

BELEDİYE MECLİSİNİN KARARI YOK

Ayrıca haberlerde iddia edildiği gibi, Veliahmet ve Hacırhızır mahallelerinde, gerek riskli bölge ilan edilmesi, gerekse kentsel dönüşümü ilgilendirecek kat artışıyla ilgili Belediye Meclisimizce alınan herhangi bir karar da söz konusu değildir. Kamuoyuna önemle duyurulur.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI

HABER İHBAR