Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Kandıra’dan Acı Haberler; 7 Ailenin Bayramı Zehir Oldu

Kandıra’dan Acı Haberler; 7 Ailenin Bayramı Zehir Oldu
215 views
24 Temmuz 2021 - 14:05

Yaz aylarında Kocaeli’ler kadar  yakın illerden de bir çok tatilcinin akınına uğrayan Kandıra sahilleri,  bir olumsuz hava  ve deniz koşullarının yanı sıra yasaklara uyulmaması nedeniyle 7 aileye bayramı zehir etti. Ölümle sonuçlanan  boğulma vakalarının hepsi de , cankurtaranlık  hizmetlerinin verilmediği noktalarda meydana geldi.

Özellikle  geçtiğimiz Çarşamba ve Perşembe  günü olumsuz hava koşulları nedeniyle denize girmek yasaklandı. Kocaeli Su Kazalarını Engelleme Merkezi 7 gün boyunca boğulma tehlikesi geçiren  çok sayıda  kişinin hayatını kurtardı.  Son 4 günde  elde edilen verilere göre  ekipler  193  kişiyi  kurtararak hayata döndürdü. Öte yandan cankurtaranlık  hizmeti verilmeyen noktalardan ve denize girmenin yasak olduğu  günlerde denize girerek  6 günde  7 kişi hayatını kaybetti. 18 Temmuz Pazar günü Kandıra  Cebeci sahilinde F.K. (28), 19 Temmuz Pazartesi günü Kerpe Kartalkayalar mevkiinde Selim Bayzan (22), 20 Temmuz Salı günü Kumcağız’da O.Y. (21), 21 Temmuz Çarşamba günü Babalı Tuzağzı mevkiinde Kardelen Güllü (16) ile kardeşi Atakan Güllü (13), 22 Temmuz Perşembe günü Uzunkum mevkiinde S.Y. (59) isimli kadın boğularak can verdi. Geçtiğimiz Perşembe günü Çayırova’dan Bağırganlı’ya gelen ve saat 09.00 sıralarında denizde kaybolan Özcan Demir (23) isimli gencin cansız bedenine ise Cuma sabahı denize girdiği noktanın 1 km  ilerisinde ulaşıldı. Yaşanan  acı olaylar sonrasında  yetkililer tatilcileri kıyıya kırmızı bayrak çekildiğinde, ayrıca cankurtaranlık hizmetinin verilmediği  bölgelerde denize girmemeleri konusunda uyardı.  Öte yandan, tatil keyfinin acıya dönüşmemesi için özellikle plajlarda dubalar ile çevrili alanların dışına  çıkılmamasını istedi.  Ayrıca uzmanlar Karadeniz sahillerindeki rip akıntısı gerçeğine dikkat çekerek, en iyi yüzücülerin dahi boğulmasına neden olan bu ölümcül tehlikeye karşı dikkatli olunmasını istedi. Belirtilen yerler geçilmediği sürece, rip akıntısı  tehlike  yaratmıyor.

RİP AKINTISI NEDİR?

Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, en iyi  yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür. Çeken akıntılar tüm Karadeniz sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr