DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Kocaeli türkülerini hep birlikte dinleyelim

Son Güncelleme :

10 Nisan 2018 - 10:52

/ kez okundu.
Kocaeli türkülerini hep birlikte dinleyelim

Kocaeli’nin köylerinde söylenmeye devam eden, ancak çok bilinmeyen türküleri; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Bilge Şehir Kocaeli projesi kapsamında derlendi.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen “Kocaeli Yöre Türküleri, Yöre Müzisyenleri ve Yöre Çalgılarının Araştırılması Projesi”nde derlenen 22 adet türkü, tanınmış halk müziği sanatçıları tarafından seslendirildi. Gelin alma, asker yolu bekleme gibi her birinin ayrı hikayesi olan bu türküler, 11 Nisan Çarşamba günü saat 19.30’da SDKM’de düzenlenecek konserle gün yüzüne çıkacak. Bu özel gecenin sunuculuğunu ise TRT’nin tanınmış spikerlerinden Ayşe Egesoy yapacak.

BİLGE ŞEHİR KOCAELİ

Büyükşehir tarafından hayata geçirilen Bilge Şehir Kocaeli projesi kapsamında kentin saklı kalmış değerleri bir bir açığa çıkartılıyor. Kent kültürünün araştırılması, zamanla unutulmaya yüz tutmuş değerlerin ortaya çıkarılması ve kayıt altına alınması amacıyla ilk olarak “Yöresel Yemekler Festivali” düzenlendi ve kent genelindeki gastronomi kültürü “Kocaeli Yemekler Kitabı’’nda toplandı. Proje kapsamında Kocaeli’nin türkülerini, manilerini, köy seyirlik oyunlarını ve sözlü kültür geleneğini de kayıt altına almak için Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuvarı hocalarından oluşan heyet, Kocaeli köylerinde çalışmalar yürüttü.

TANINMIŞ SANATÇILARDAN KOCAELİ TÜRKÜLERİ

TRT repertuvarına daha önce alınmış 6 türkü, Karamürsel’den İbrahim Akbaba tarafından derlenmiş 3 türkü ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen alan tarama çalışmalarında ilk kez derlenen 23 türkü arasından 13’ü seçilerek, 22 adet Kocaeli türküsünün yer aldığı albüm hazırlandı. Yapılan çalışmalar neticesinde derlenen Kocaeli Türkülerinin, TRT repertuvarına kayıt edilmesi için başvuruda bulunuldu. Albümdeki türküleri Orhan Hakalmaz, Şükriye Tutkun, Mustafa Arı, Ethem Kaya, Onur Şan, Emel Taşçıoğlu, Adile Kurt Karatepe, Nursaç Doğanışık gibi tanınmış sanatçılar seslendirdi.

HER TÜRKÜNÜN BİR HİKAYESİ VAR

Ünlü sanatçılar tarafından stüdyoda okunan Kocaeli türkülerinin birbirinden farklı hikayeleri var. Kocaeli tarihi ve kültürüne ışık tutan türküler, o dönemin sosyo-kültürel yapısına dair ipuçları da veriyor. Ünlü sanatçı Orhan Hakalmaz tarafından seslendirilecek ‘’Ulaşlı’nın İçinde’’ isimli türküde, kız alma töreni sırasında erkek tarafının kız evi önünde söyledikleri; gelinin ve damadın övüldüğü, yeni yuvanın mutlulukla dolması dileklerini içeren sözler bulunuyor. ‘’Biz Gidiyoruz Taştan Taşa’’ isimli türküde ise gelin almaya giden köy gençlerinin darbuka eşliğinde söylediği türküyle “darbuka çalacak kol kalmadı” diyerek bahşiş beklentileri dile getiriliyor.

İMKANSIZ BİR AŞKIN HİKAYESİ

Kocaeli Türküleri albümünde yer alan ünlü sanatçı Onur Şan tarafından söylenen Elenko isimli türkü de, eski zamanlarda bu bölgede yaşamış Rum kızı Eleni’ye aşık bir Türk gencinin sevdası anlatılıyor. Ailesi Eleni’yi kendi eşrafından biriyle evlendiriyor ve sevenler kavuşamıyor, bunun üzerine Türk genci sevdiğine intizarını bu türküyle dile getiriyor. Gecede sahne alacak sanatçılar arasında Kocaeli doğumlu olan Şükriye Tutkun da var.

YÖRESEL KADINLAR KOROSU

Öte yandan Kocaeli genelinde yapılan alan araştırmasında, türküleri seslendiren kadınlardan Yöresel Kadınlar Korosu oluşturuldu. 20 kadından oluşan, daha önce hiçbir sahne deneyimi olmayan kadın koristler, Kocaeli Yöresine ait geleneksel kıyafetleriyle sahne alacak. Yöresel Kadınlar Korosu Kocaeli yöresel kıyafetleriyle, ‘’Dünürcüler’’ ve ‘’Kandıra Çarşısı’’ isimli türküleri seslendirecek. 22 türküden oluşan 2 CD’lik çalışma, geceye katılan konuklara hediye edilecek.

YORUM ALANI