Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Kocaeli’de Virüsle Mücadelede Yeni Kararlar

Kocaeli’de Virüsle Mücadelede Yeni Kararlar
728 views
19 Ekim 2020 - 14:10

Kocaeli İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, yapmış olduğu son toplantısında Koronavirüs ile mücadele kapsamında oldukça önemli kararlar aldı. Günlük olarak yapılan  korona denetimlerinin, bundan böyle daha etkili olabilmesi için   her gün ayrı bir konuda  yapılmasına karar verildi.

Koronavirüs salgınının etkileri ve vaka artışları tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam ediyor. Ülkemizde de koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken ek kurallar ve önlemler belirlenmekte ve uygulamaya geçiriliyor.

7 GÜN 7 KONU 7 DENETİM

Salgının yayılmasını önlemek amacıyla ülke genelinde her gün yeni tedbirler alınıyor. Kocaeli İl Hıfzıssıhha Kuruluda önceki gün Kocaeli Valisi Seddar a Yavuz’un başkanlığında toplanarak bu kapsamda yeni tedbirler aldı.  4 ana başlıkta alınan tedbirlerin ilki 7  Gün 7 konu  7 denetim  kararı oldu. Bu karara göre Kocaeli genelinde her gün korona virüs ile ilgili planlı ve eş güdümlü denetim yapılacak.  Haftanın her günü il ve ilçelerde ayı konu üzerinde eş zamanlı denetim gerçekleştirilecek. Misal bir gün karantina altında olanlar denetlenirken, bir başka gün eğlence yerleri, kafe ve restaourantlarda denetimler gerçekleşecek.  Diğer günlerde ise toplu taşıma araçları, fabrika ve OSB’ler, AVM, cami ve halı sahalar,  hafta sonlarında da ise park, mesire alanları, düğün salonları denetlenecek.

SIK SIK ANONS EDİLECEK

Yeni kararlardan bir diğer ise, anons ve duyuruların etkinliği oldu.  Belediyeler,  kolluk araçları ve camilerden yapılan sesli duyurularda, vatandaşların söylenen kurallara büyük ölçüde riayet ettikleri tespit edilerek, havaların soğuması ile birlikte kapalı alanlarda yoğunluğun artması beklendiğinden bu nedenle aynı sistemler ile yapılan duyurularda vatandaşlara  sosyal mesafe ve maske  uyarısının yanı sıra  kapalı alanları sık sık havalandırması konusunda uyarıda bulunulmasına, bu nedenle  yeni   hazırlanan metnin sık sık    anons sistemi ile vatandaşlara duyurulmasına   karar verildi.

TEMASLI BİLDİRİMİNİ DOĞRU YAPMAYANA  CEZA VE İŞLEM

 Toplantıda alınan bir diğer karar ise temaslı bildirimi ile ilgili oldu.Salgınla mücadelenin temel unsurlarından birisi olan “filyasyon” çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için tanı konulmuş vatandaşlar ile yakın dönemde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz bir  şekilde verilmesi  gerektiği belirtilerek,son dönemlerde temaslı bildirim oranlarında düşüş olduğu, birinci derece yakınlar dışında temaslı bildiriminde isteksizlik yaşandığı görüldüğü ifade edilerekSalgının yayılımının önlenmesi açısından Covid­19 tanısı konulan kişilerin gerçeğe aykırı, eksik, yanıltıcı beyanlarının tespit edilmesi durumunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 206. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildi.

TOPLU ULAŞIM VE HES  KODU

Son olarak alınan karar ise Şehir İçi Toplu Ulaşım’da uygulamaya konulan  HES  kodu  kontrolü ile ilgili oldu. Toplu ulaşım sistemleri ile  HES entegrasyonunun bir an önce   sağlanmasına ve  bu kapsamda   tedbirlere uymayanlara  idari para cezası uygulanmasına,  aynı aykırılşığın devam etmesi durumunda  adli işlem  yapılmasına oy birliği ile karar verildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI