Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Kocaelili Müteahhitler Yeni Yasayı Değerlendirdi

Kocaelili Müteahhitler Yeni Yasayı Değerlendirdi
25 views
10 Aralık 2019 - 14:42

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Faruk Mamik yeni çıkan müteahhitler yasasıyla ilgili olarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kocaeli Müteahhitler A.Ş’nin Yuvacık’ta bulunan ofisinde gerçekleştirilen açıklamaya Mamik ile birlikte Kocaeli Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Tahsin Karaosmanoğlu, Oğuzhan Keleş, Ulaş Erenkaya, Abdulsamet Ünal, Cumali Yalçınkaya, Reşat Mamik katıldı.

YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Başkan Faruk Mamik yasayla ilgili olarak açıklamasına “Müteahhitler Birliği ve Kocaeli Ticaret Odasının inşaatçılar komitesi ile birlikte hazırlık aşamasında yoğun çaba gösterdiğimiz müteahhitlik yasası resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Birçok bölgesi deprem kuşağında bülunan ülkemizde yapı kalitesini arttırabilmek için yapı denetim sisteminin tek başına yeterli olmadığını yıllardır çevre ve şehircilik bakanlığını ikna etmeye çalışıyorduk. Olumsuz sonuçlarının özellikle ekonomik daralmada sektörün dengesiz büyümesinin ne kadar ülkemizi sıkıntıya soktuğunu hep birlikte gördük.

CİDDİ ZARAR VERİYORDU

Berber olmak için bile belge istenirken, müteahhit olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı  ve 18 yaşından büyük olma haricinde istenen bir özellik yoktu. Müteahhitlere finansal yeterliliklerine bakılmadan ihalelere girmelerine ruhsat alabilmelerine izin veriliyordu. İş tecrübesi yetersiz müteahhitlerde zarar etmemek için yapı ve vergi kurallarını göz ardı ederek düşük maliyet ile kalitesiz imalatlar yapıp devlete ve vatandaşa ciddi zararlar vermekteydi.

YASANIN GELİŞMESİNDE KATKIDA BULUNACAĞIZ

Yürürlüğe giren yasa ile birlikte müteahhit olma şartları ciddi kurallara bağlanmıştır. Geçmiş iş bitirmeler teknik personel sayısı ve finansal duruma göre müteahhitlerin sınıflandırmaları yapılacaktır. Sınıflandırması yapılmayan müteahhitler iş yapamayacaklardır. Elbette yasa her hali ile mükemmel değildir. Zamanla aksaklıklar ortaya çıkacaktır. Ana amacı saptırmamak kaydı ile müteahhitler birliği olarak şikâyetleri dinleyerek yasanın gelişmesine katkıda bulunacağız. Konu ile ilgili en kısa sürede Ticaret odamız ile beraber bir toplantı tertip edeceğiz.

MAĞDURİYETLER ASGARİYE İNECEK

Müteahhitlerin kalitesindeki yükseliş dolaylı olarak yapı kalitesini de arttırmaya  başlayacaktır. Belediyelerin kurallarını tam uygulamayan müteahhitlerin sayısındaki azalış kent estetiğinin de toparlanmasını sağlayacaktır. Yarım kalan inşaatlardan dolayı vatandaşın yaşadığı mağduriyetler asgariye inecektir. Yeni müteahhitlik yasası vatana millete hayırlı olsun.”

KONUT ALMANIN TAM ZAMANI

Kocaeli’deki konut satışıyla ilgili de görüşlerini paylaşan Mamik, “Konut satışında artış var. Buda faiz oranlarının düşmesinden dolayı. Şu anda tam konut alma zamanı. Fiyatlarda müteahhit arkadaşlarımız yansıtma yapmadık. Geçmişte olan fiyatları yansıtıyoruz. Yeni konut yapılaşması olursa fiyatlar iki katına çıkacak. Stoklar eritilmeye çalışılıyor” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

Faruk Mamik basın açıklamasındaki sözlerini, “Kocaeli’den kentsel dönüşüm olması lazım. Kentsel dönüşümle kent merkezi tekrar canlı hale getirilmeli. Orta hasarlı, ağır hasarlı binalarımız var. 1999 öncesi yapılan binaların tamamı elden geçirilmeli. 1999 öncesi yapıların yarısı dönüştürüldü. En sıkıntılı bölgemiz İzmit’te Cedit, Yenidoğan diyebiliriz. Tepede olan binalar genel olarak sıkıntılı. Ağır hasarlı binaların kimlik tanımlanması gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu çalışmayı yapmalı. Biz kentsel dönüşüm konusunda taşın altına elimizi değil, gerekirse gövdemizi koymaya hazırız. Yapılacak bir kentsel dönüşüm varsa Kocaelili Müteahhitler olarak biz işi yapabiliriz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI