Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Kocaeli’yi Açıkladı; Aman Dikkat Edin

Kocaeli’yi Açıkladı; Aman Dikkat Edin
769 views
16 Ekim 2020 - 20:01
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, canlı yayında açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ziyaret gerçekleştirdiği Erzurum’da açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, virüsün radikal çözümleri için daha zaman olduğunu belirterek, “Aşı konusunda gelinen nokta ile tedavideki çözümleri ayrı tutuyorum. Radikal çözümler için zaman var. Korona virüs kişiden kişiye solunum yolu ile geçmektedir. Bilim adamlarımız maskenin koruyuculuk özelliğinin bazı şartlarla birlikte yüzde 90’a kadar çıktığını söylemektedir. Kapalı mekanlarda maske konusunda taviz veriyoruz. Bugünden itibaren bu tavizlerin riski artmaktadır” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamalarının tamamı şu şekilde: 

Maske, mesafe ve temizlik kurallarının yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Tedbirlerin artan önemini gevşetildiklerinde birazdan vereceğimiz örnekleri duyunca daha iyi anlayacaksınız. Yaza nispetle oldukça riskli olan sonbahar aylarına girmiş olduk. Kapalı alanlarda virüsün yayılım alanı genişleyecek. Özetle sonbahar ve kış korona virüs için dikkat edilmesi gereken aylar olacak. Grip virüsü de korona virüs gibi solunum yolu ile bulaşıyor. Korona virüs, grip gibi bulaşırsa salgını kontrol etmemiz çok zor olur. Tüm dünyada hayatı tanınmaz hale sokan salgın, geçen yıl başlamıştı. Eldeki bilgilere göre virüs, bugüne kadar 39 milyon kişiye bulaştı. Bu sayı en başta 1’di. Virüs dünyaya o 1 kişiden yayıldı. Aramızda sadece bir korona virüs taşıyıcısının olması, izole edilmediği sürece riskin devam ettiği anlamına gelir.

Aşı konusunda gelinen nokta ile tedavideki çözümleri ayrı tutuyorum. Radikal çözümler için zaman var. Korona virüs kişiden kişiye solunum yolu ile geçmektedir. Bilim adamlarımız maskenin koruyuculuk özelliğinin bazı şartlarla birlikte yüzde 90’a kadar çıktığını söylemektedir. Kapalı mekanlarda maske konusunda taviz veriyoruz. Bugünden itibaren bu tavizlerin riski artmaktadır. Aile ziyaretlerini erteleyin. Girip çıkanı çok olan yerlerde maske takmamak, eve virüsle dönmeyi göze almak demektir. Doğu Anadolu başta olmak üzere birçok yerde HES uygulamasının kullanım oranı düşük. İş ortamında kimsenin taşıyıcı olmadığının garantisi yoktur. Sosyal mesafe, virüse karşı ikinci tedbirdir.

KOCAELİ’DE ARTIŞ

Maske takıp, sosyal mesafeye uyduğunuz vakit, kendini koruma altına almış oluyorsunuz. Aşı bulunana kadar dünyayı zor günler bekliyor. Hans Kluge, dün Avrupa’da büyük önlemler alınmazsa ölüm oranlarının 5 kat artabileceğini söyledi. Korona virüs bölgedeki ölüm nedenleri arasında 5. Sırada. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş ve Denizli’deki artış, tüm Türkiye için de tehdit oluşturmaktadır.

 

“DÜĞÜN VE NİKAH TÖRENLERİNE DİKKAT” 

Düğün, nikah gibi törenler kuralına uygun yapılması için takip ediliyor. Bu denetimlere sizin çevrenizde yaptığınız nazik uyarıları da eklemek istiyorum. Erzurum Şehir Hastanemizde sağlık mesleğine mensup arkadaşlarımızla hasbıhal ettik. Gözlemlerini benimle paylaştılar. Çocuk servisinde yatan hastalarımızı ziyaret ettim. Burada da şehir hastanemiz gurur verici kaliteye sahiptir.

Erzurum’da vaka ve poliklnik sayılarında 1 ay öncesine göre yüzde 60 düşüş görüyoruz. Vakalarımız yaklaşık üçte bire indi. Yoğun bakım oranı yüzde 42, solunum cihazı oranı yüzde 27.

Ağrı’da vaka sayılarında yüzde 75 oranında, Bingöl’de yarı yarıya düşüşlerimiz mevcut. Bingöl’de yatak doluluk oranımız yüzde 27. Ardahan’da son dönemde geç en aya göre yarı yarıya azalma yaşandı. Ancak son iki günde az da olsa artış görüyoruz. Ardahan’da yatak doluluk oranı yüzde 53, yoğun bakım ise yüzde 73.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI