Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

KOGACE’de Çetin Gürol Kaybetti

KOGACE’de Çetin Gürol Kaybetti
15 views
15 Aralık 2018 - 18:42

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti (KOGACE) Olağanüstü Genel Kurulu gerçekleştirildi. KOGACE’nin yeni Başkanı Mesut Çatak oldu. Yenilikçi Grubun adayı Mesut Çatak’a 189 oy çıkarken, Çetin Gürl’un oyu 185’te kaldı. Böylece Gazeteciler Cemiyeti’nde yeni dönme başladı.

Kocaeli Ticaret Odası Burhan Kasım Toplantı Salonu’ndaki kongreye  Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ve çok sayıda cemiyet üyesi katılım gösterdi. Kurul’un divan başkanlığı Mustafa Küpçü üstlenirken, Ahmet Yavuz, Yılmaz Değirmenci ve Büşra Kaya Divan üyesi seçildi. Genel Kurul’da 18 kişilik Yönetim Kurulu ve 5 kişilik Denetleme Kurulu, 3 kişilik TGF Delegeleri, 4 kişilik Basın Vakfı Delegeleri ve 4 kişilik TDGF Delegeleri seçildi.

CEMAL KAPLAN’A TÜZÜK ENGELİ

Kurul’da ilk olarak kürsüye çıkan Yenilikçi Gazeteciler Listesi Başkan adayı Mesut Çatak, “Biz bahsedildiği gibi belediyenin talimatıyla bir araya gelmedik. Buna bir nokta koyalım. Cemal Kaplan isminde birleşmiştik ancak tüzük engeline katıldı. Başkan adayının Sarı Basın Kartı olması gerekiyor. Bu yüzden ben aday oldum. Bu uygulama anti demokratik. Başkan seçilebiliyoruz ancak başkan olamıyoruz. Biz tüzüğü değiştireceğiz. Genç muhabir arkadaşlarımız için bir yere tahsis edeceğiz. Medya evleri oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Çatak, “Üniversite eğitimi gören arkadaşlara burs vereceğiz. Üyelere faizsiz kredi olanağı sağlayacağız. İşsiz arkadaşlarımız için fon oluşturacağız. Yüksek Lisans yapmak isteyenler için üniversiteyle bağlantılı olacağız. Her ay üyelerimize toplantı düzenleyeceğiz. Her şeyden önce şeffaf olacağız. Mesleğe başlayan arkadaşlarımız asgari ücrete maruz kalmakta. Taban fiyatın düzenlenmesi için çalışma yapacağız” şeklinde konuştu.

TÜZÜK SAYESİNDE ADAY OLAMIYORUZ

Ardından söz alan ve Yenilikçi Gazeteciler gurubunda yer almasına rağmen Sarı Basın Kartı olmadığı için aday olamayan Cemal Kaplan, “Yaklaşık 35 yıldır gazetecilik yapıyorum. Her gün sesimi duyar, haberlerimi izlersiniz. Ne acı ki Çetin Gürol’un oluşturduğu tüzük sayesinde aday olamıyoruz. Arkadaşlarımızın yüzde 80’inin kartı yok. Hangi demokrasiden bahsediyorsunuz. Hep beraber düzeltelim bunu. Herkesin seçme ve seçilme hakkı olsun” diye belirtti.

ÇETİN GÜROL CEVAP VERDİ

KOGACE Başkanı Çetin Gürol, “Genel Kurul’da gelen üyelerin oyuyla o tüzük değişti. Yalnızca Çetin Gürol’un tüzüğü değildi bu. Biz bir buçuk yıllık bir yönetimiz. Bütün kurumlar belediyelerden bir şey aldığında problem yok. Cemiyet alınca problem  var. Yeni dönemde tek yapacağımız şey sokağa daha fazla eğilmek olacak. TOKİ’de evim olup olmadığını hala bilmiyorum. Yarın öbür gün yüz yüze bakacağız. Benim orada evimin olması önemli değil artık. Başka şehirlere örnek olan projelerimize baksınlar. Kimse istifa edip gitmeyecek buradan. Basın hakları ve sansüre tamam. Basın İlan Kurumu’nun bir sopası var. Bir şey yapamıyorsunuz. Basın İlan Kurumu’nda müsteşarlar var. Ancak biz kol kola girersek sesimizi duyurabiliriz” diye konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI

HABER İHBAR