Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Konser Değil, Konserve Karın Doyurur

Konser Değil, Konserve Karın Doyurur
mm
Cemalettin İNCE( tekkocaeli@tekkocaeli.com )
13 views
23 Temmuz 2019 - 2:46

Çok tuhaf geliyor bana bu işler. Ben mi tuhafım, karşımdakiler mi tuhaf bilemiyorum bazen. Almış başını gidiyor. Kocaeli konsere doyacakmış. Ben bu ülkede mi yaşıyorum yoksa başka bir alemde miyim ondan da emin değilim.

Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Ekonomik dar boğaz içerisinde kepenk kapatan esnaflar var. Yine iflas eden pek çok şirket var. Sabah kalktığımızda bir zam haberi duyabiliyoruz. Gece yarısından itibaren geçerli olan benzin zammını işitebiliyoruz. Sıkıntı açık ve net ortada. Milletin alım gücü düşmüş, işsizlik almış başını gidiyor. Bir haber geliyor biz konsere doyacakmışız.

Kocaeli’de kepenk indiren esnaf, iflas eden işadamı, işsizlik içinde bunalan genç, borçları yüzünden intihara kalkışan insanlar; siz Kocaeli’de bu yöneticiler varken, konserden mahrum kalmazsınız. Böyle şey olur mu? Komşusu açken tok yatan bizden değildir diyen bir toplumun yöneticileri ekonomik krizin içerisinde konser ilanları veriyor.

31 Mart seçimleri sonrasında göreve gelen belediye başkanlarından koltuklarına oturur oturmaz, tasarrufa gideceğiz söylemini duyduk. İsrafa son vereceğiz söylemlerini duyduk. Makam araçlarını otoparka çektik sözlerini dinledik. Adeta hizmetin adı artık tasarruf olmuş dedik. Dedik de dedik. Boşuna mı dediler, bizi mi yediler anlayamadık. Bugün sanki anlamaya başladık.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden tasarruf yapma adına Danışmanları gönderen başkan, Belediye Koordinatörleri adı altında hep isimlerini duyduğumuz isimlere görev verdi. Kocaeli Büyükşehir Meclisi’nin CHP’li Üyesi Engin Taşdemir, bu konuyu gündeme taşıdı. Doğru da yaptı. Birini gönderiyoruz tasarruf yapıyoruz. Yerine başka görevlendirme altında başka bir ismi getiriyoruz. Al gülüm ver gülüm misali. Sahi biz kimi kandırıyoruz. Yapma Başkan yapma. Kocaeli Büyükşehir Meclisi’nde görev yapan ve koordinatörlük görevini üstlenebilecek pek çok isim varken ve onlara ek külfet getirmeden bu görevi verebilecekken koordinatörlük kandırmacasını oynamaya ne gerek var. Yine CHP’li Meclis Üyesi Engin Taşdemir ifadelerinde söylemiş. Belediye’nin borçları almış başını gitmişken, bu koordinatörlere maaş, makam odası, makam şoförü verecek bir lükse sahip misiniz? Bunları vermediğinizi bu şehrin bireyi olarak duymak isterim.

Bakınız doğrular acıtır. Bazen adamın içini yakar. Sonra da hemen bir kılıf uydurursunuz. Sen tarafsın, karşımızdasın. İşte sizi çöküşe sürükleyen de aslında budur. Maşallah üzerinize hiç alınmazsınız. Siz doğru yaparsınız. Eleştirenler doğru değildir sizin gözünüzde. Bakın size doğru nasıl yapılır söyleyeyim. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de belediyeye koordinatör görevlendirmesi yaptı. Koordinatörlük görevi verilen 2 ismin de maaş almayacağı açıklandı. Umarım bir değişim olmaz. İşte doğru budur. Meclisten 2 ismi belediyeye külfet getirmeden görevlendirmiş.

Bu şehirde aç insan yok mu? Şatafat içerisinde yüzen insanların içerisinde sessiz bakışlarıyla akşam çocuklarına yiyecek götürmenin düşüncesi içerisinde olanlar yok mu? Bu şehirde esnaf zor durumda değil mi? Borcunu yapılandırmasına rağmen ödeyemeyen insanlar yok mu? İşadamları sıkıntılı değil mi? Partinize yakın işadamlarının bile sıkıntısını kentin sokaklarında herkes konuşurken, siz bunu görmezden mi geliyorsunuz? Ben size söyleyeyim. Çayocağına geldiğinde kim çay söyler diye bekleyen insanlar var bu şehirde. Bu şehirde güzel sözlerle mutluluk gelmiyor. Enflasyonun altında işçiye zam verilmiş, siz konsere doyacaksınız diyorsunuz.

Bu değerlendirmelerimi abartılı bulan olacaktır elbet. Hiç vicdan muhasebesi yapıp bunlar doğru, biz yanlış yapıyoruz diyen de olmayacaktır elbet. Elhamdülillah müslümanız demek kolaydır. Komşun açken tok yatan bizden değildir demek de kolaydır. Uyanın beyler. Sizi seçen millet ibaresinin içerisinde iş bekleyenler var, aş bekleyenler var. Ekmek teknesi kapanmasın diye vergi yükü altında çabalayanlar var. Bu şehirde bir tane bile aç varsa, o tok olana kadar cümbüş yapmak olmaz.

İçinden şunları söyleyenleri de duyar gibiyim. Sosyal yaşantı olmasın mı? Olsun efendim olsun. Özgürlük olmasın mı? O da olsun efendim olsun. Ne demek sizi kırar mıyım? İzmit yürüyüş yolunda gençlerin kemençe çalması, orta yaşta amcamın tulum çalması, yine keman çalınması da sosyal yaşantı efendim. Sosyal yaşantı ünlü isim konsere geliyor ilanlarıyla yaygara koparmak değildir. Konser için bir kuruş dahi ödemek de doğru değildir. Hele ki; ülkemizin ve kentimizin geçtiği bu zor süreçte hiç değildir.

Kocaeli’deki yerel yöneticilere sesleniyorum. Gerçekçi olun. Samimi olun. Borç batağına düşürülmüş belediyelerde siz göreve gelmeden önce de partinizin isimleri bu kenti yönetiyordu. Gelir gelmez tasarrufa gideceğiz derken, aslında partinizin seçilmiş isimleri bu kenti nasıl yönetmiş onu da ortaya koymuş oldunuz.

İşin özü. Konser karın doyurmaz. Konserve karın doyurur. Konser değil, konserve diyorum. Anlayana…

 

Sevgiyle kalın. Tek Kocaeli’de Kalın.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI