Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Korkulan Oldu; Peş Peşe Açıklamalar Geldi

Korkulan Oldu; Peş Peşe Açıklamalar Geldi
431 views
06 Kasım 2020 - 17:09
Türkiye’de korona virüs vakalarındaki artış tedirginliğe neden olurken, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun 3 üyesi ve bir dekandan peş peşe uyarı mesajları geldi.

Dünya’da ve Türkiye’de korona virüs vakalarında yeniden artışlar yaşanırken bazı ülkeler tedbir kararlarını sıkılaştırdı ve yasaklı günlere geri döndü.

Türkiye’de ise bir yasak uygulanacağına dair Ankara’dan herhangi bir hamle ya da açıklama gelmedi. Öte yandan Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Serap Şimşek Yavuz, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Tufan Tükek’ten peş peşe gelen açıklamalar ise tedirginliğin artmasına neden oldu.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Tufan Tükek, Twitter adresinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“Yoğun bakım doluluk oranı artıyor. Entübe sayısı artıyor. Yoğun bakım hasta sayısında böyle giderse önümüzdeki günlerde ciddi bir ihtiyaç olacak. Kalabalık yerlerden uzak durun. İşe gitmek zorunda olmayan vatandaşlarımız gerekmedikçe işten çıkmayın. Durum ciddi.”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın ise “Sonunda bu noktaya gelindi. Şimdi ağır bir kış geçireceğiz, herkes buna hazır olsun. Özellikle bizim için zor aylar Kasım ve Aralık olacak gibi görünüyor…” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Türkiye’de şu an için korona virüs tanısı alan yaklaşık her 10 kişiden biri sağlık çalışanı. Salgının başından bu yana 40 binden fazla sağlık çalışanı enfekte oldu, yarısı hekim 100’den fazla sağlık görevlisi hayatını kaybetti. Vatandaşlar tedbir kurallarına dikkat etmediğinde hastalık sıklığı artacağından sağlık çalışanlarının da yükü artıyor.” paylaşımında bulundu.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr