Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

‘Korona Aşısı’ Başlıyor; Onlar Programda Yok

‘Korona Aşısı’ Başlıyor; Onlar Programda Yok
261 views
30 Aralık 2020 - 20:31

Türkiye’ye ulaşan korona virüs aşılarının 14 günlük testin ardından uygulanmaya başlayacağı öğrenildi. Gebeler, 18 yaş altındakiler ve 4-6 ay önce hastalığı geçirenler programın dışında tutulacak.

Aralık ayı ortasında geleceği açıklanan Çin aşısı, yeni yıl arifesinde bu sabah Türk Hava Yolları’nın (THY) Pekin – İstanbul – Ankara seferiyle başkente getirildi. Aşılar, korona virüsüne karşı ön cephede mücadele yürüten sağlık çalışanlarına uygulanmak üzere ülke geneline dağıtımı öncesinde bekletilmek üzere depoya konuldu. Pekin’den ilk aşamada 3 milyon doz olarak Türkiye’ye gönderilen aşı, 7 ayrı araçla taşınarak Esenboğa Havalimanı yakınındaki Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün Aşı ve İlaç Deposu’na yerleştirildi. THY’den yapılan yazılı açıklamaya göre, aşılar, özel soğutma sistemlerine sahip 17 konteynıra yerleştirilmiş şekilde, Pekin’den Ankara’ya getirildi.

Aşılar 14 günlük testlerden onay alırsa aşılama başlayacak. 4 aşamada gerçekleşecek aşılama işlemi ilk olarak Covid-19 ile birebir temas halinde olan sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üzeri vatandaşlara uygulanacak.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Aşılarımızı getiren uçak Esenboğa Havalimanımıza ulaştı. 14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız.” ifadelerini kullandı.

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI