DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Koruyucu Aile Toplumsal Bir Görevdir

Son Güncelleme :

29 Mart 2018 - 11:16

/ kez okundu.
Koruyucu Aile Toplumsal Bir Görevdir

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2016 Kasım ayında kurulan ve ikinci şubesini Kocaeli’ye açan Korunma Altında Yetişen Gençler ve Koruyucu Aile Derneği’ni (KALBEN) makamında kabul etti.

Koruyucu aile/evlat edinme hizmet modelinden faydalanan ve bu hizmet modeline dâhil olan bireyler öncülüğünde derneğin kurulduğunu ifade eden KALBEN Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Çalışkanoğlu, “Amacımız koruyucu aile ve evlat edinen sayısını arttırmak, bu hizmet modelinin yaygınlaşmasını sağlamaktır” dedi. Çok samimi geçen görüşmede derneğin faaliyetleri hakkında detaylı bilgi alan Karaosmanoğlu, “Koruyucu Ailenin” çok önemli bir toplumsal ihtiyaca cevap verdiğini ifade etti.

“GELECEĞE GÜVENLE YÜRÜMELERİNİ SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ”

Henüz 6 aylıkken koruyucu ailesine kavuşmuş ve kendini bu sistem içinde yetiştirerek konservatuvardan mezun olan KALBEN Genel Başkanı Pelin Çalışkanoğlu, çeşitli dizi filmlerde oyunculuk yaparak fırsat yaratıldığında devlet korumasındaki çocuklarımızın ne kadar başarılı olabileceğine dair en güzel örneklerden birisinin kendisi olduğunu görüşmede belirtti. Ürettikleri hizmetlerinden bahseden Çalışkanoğlu, KALBEN Akademi projesi kapsamında “Türkiye genelinde devlet yuvalarında kalan ve hayata dezavantajlı olarak başlayan çocuklarımız için bir sanat ve spor akademisi kurarak, çeşitli dallarda yetenekli çocukları tespit edip, ileride geleceğe güvenle yürümelerini sağlamayı amaçlıyoruz” açıklamasını yaptı.

“YETENEKLERİNİ KEŞFETMELERİNE İMKÂN SAĞLAYACAĞIZ”

“Sanat ve Spor” alanında da sosyal projelerin çoğalması vurgusu yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün deyişiyle “Çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine” ulaşmak ve hatta geçmek için eğitim ve bilim kadar sanat ve sporda çok önemlidir. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Ancak bu noktada daha çok projeyi üretmek için KALBEN gibi dernek ve vakıflarımızın bu noktada çok daha aktif olmaları bizleri son derece mutlu edecektir” şeklinde konuştu. 2017 yılı itibarıyla, Türkiye’de devlet korumasında yaklaşık 12 bin çocuk bulunduğunu belirten Çalışkanoğlu da, “Bu çocuklarımız gittikleri okullarda dahi “yurt çocuğu” olarak ötekileştirilmeden yeteneklerini keşfetmelerine imkân sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIMIZ İÇİN GERÇEKLEŞTİREBİLME UMUDUNU TAŞIYORUZ”

Dernek olarak 6-12 yaş grubu çocukların bulunduğu Polonezköy Galip Öztürk Sevgi Evi’nde pilot bir uygulama başlattık bilgisini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na veren KALBEN Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Çalışkanoğlu, “2017-2018 eğitim yılında, her Pazar iki dalda olmak üzere, aşağıda belirtilen dallarda profesyonel eğitmenler eşliğinde çocuklarımızla atölyeler yapıyoruz. Resim, Takı, Basketbol, Futbol, Psiko Drama, Ebru, Yaratıcı okuma ve Zumba dallarında çalışmalar yapıyoruz. Gerek eğitmenlerimizin, gerek kurum müdürünün ve psikoloğunun geri dönüşleri neticesinde, bu atölyelerin çocuklarımızın fiziki ve psikolojik gelişimlerine çok büyük katkısı olduğunu, ayrıca içlerinde yetenekli çocuklar bulunduğunu öğrendik. Proje bitiminde yetenekli çocuklarımız için daha detaylı çalışmalar yapacağız. KALBEN Derneği olarak, sadece bir tek sevgi evinde elde ettiğimiz bu başarıyı, başta İstanbul ve Kocaeli olmak üzere, tüm Türkiye genelinde bulunan sevgi evlerinde kalan çocuklarımız için de gerçekleştirebilme umudunu taşıyoruz” dedi.

“İBRAHİM BAŞKANIMIZA BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Görüşmede Çocuklarımız için geleceğe güvenle bakmak, icra ederken zevk aldıkları ve yetenekli oldukları bir alanda meslek sahibi olmaktan geçtiği ifade edilirken KALBEN derneğinin ikinci şubesinin açıldığı bilgisi Başkan Karaosmanoğlu’na verildi. Kocaeli’nin kurucu başkanlık görevine Feyza Ekşi’nin getirildiğini de belirten Çalışkanoğlu, “Kocaeli’de çok güzel projeler Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nun destekleriyle ve özel ilgisiyle hayat bulacak. Dernek yönetim kurulu ve tüm Türkiye’deki üyelerimiz adına İbrahim Başkanımıza bize sunacağı destekler için bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini sarf etti.

“SORUMLU TÜM STK’LARA VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“Tüm dünyada korunmaya muhtaç çocuklar için en çok tercih edilen bakım şekli, ülkemizde de olduğu gibi koruyucu aile bakımıdır” diyen Karaosmanoğlu, son olarak da, “Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı, psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bizler ülkemizin yarınlarının sahipleri için elimizden gelen her türlü desteği sorumlu tüm STK’lara vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Görüşme karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi.

YORUM ALANI