DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Kredi kartı kullanıcıları dikkat!

Son Güncelleme :

22 Eylül 2022 - 15:42

/ kez okundu.
Kredi kartı kullanıcıları dikkat!

Kart borçları ve diğer giderler için çekilen krediler kişinin ödeme güçlüğü çekmesine yol açarsa borçlar içinden çıkılamaz bir nokyaya geliyor. Peki birikmiş borçlardan kurtulmak mümküm mü? Borcu olanlar nasıl bir yol izlemeli?

Posta gazetesinden Özlem Denizmen borcu olanlar için yol haritası niteliğinde bir yazı kaleme aldı. İşte borçlardan kurtulma rehberi…

Borcunu ödemek için aylık bir bütçe ile gelir ve giderlerini takip ederek başla. Gelir, borç, birikim, kira/ev kredisi, gıda, faturalar, ulaşım, sağlık/eğitim, giyim/ kişisel bakım, tatil/eğlence, ev eşyası, zaaf. Tek tek nereye, ne kadar harcadığını yaz. Bütçe, borç geri ödemesinin başlangıcında organize olmanın en temel yolu.

Hedefine ulaşmak için bir yerlerden kısmak şart. Alışverişlerinde isteklerinle ihtiyaçlarını ayır. Planında yoksa istek harcaması yapma. Her harcamanı ve borç ödemelerini yakından takip etmek için Moneye uygulamamı kullan. Çevrende çok para harcayan insanlar varsa onlardan bir müddet uzak dur.

Küçük bir borcun tamamını geri ödemek hem borç ödeme yolculuğuna devam etmek için ihtiyaç duyduğun motivasyonu sağlar hem de listenden bir madde eksilmiş olur.

Borçların üzerinde gerçek bir etki yaratmak ve borç sarmalından çıkmak için her ay kredi kartı ekstre borcunun asgari tutarından fazlasını öde. Mevcut borçlar bitene kadar yeni borç ya da taksit yapma.

Kredi kartlarını anlamadan kullanıyorum gereksiz yere borçlanıyorum diyorsan borçların bitene kadar kredi kartı kullanma. Alışveriş uygulamalarına tanımlı olan kredi kartlarını da sil. Finansal durumunu kontrol altına almaya odaklan.

Borcun olan bankalarla görüş. Yapılandırma konusunun senin durumunda avantajlı olup olmadığını sor. Bankanla anlaştığın sürece her borcu yapılandırabilirsin. Yapılandırma vadeleri kredi kullandığın tarihe, kalan borç bakiyene ve kredinin türüne göre değişir.

DİKKAT! 

İhtiyaç kredin varsa ve 16 Eylül 2021 tarihinden önce çektiysen, tutara bakılmaksızın en fazla 36 ay vadeli yapılandırılabiliyor. Bu tarihten sonraki krediler için yapılandırmayı borç bakiyene göre belirliyorlar. Borç bakiyen, 0-50.000 TL arası ise en fazla 36 ay, 50.001-100.000 arası ise en fazla 24 ay, 100.001 ve üstü ise en fazla 12 ay yapılandırma olur. Yapılandırma kararının bankanın inisiyatifinde olduğunu unutma.

 

YORUM ALANI

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER