Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Kuyumcular Başkanı Koç Uyardı; Tüketiciler Dikkat!

Kuyumcular Başkanı Koç Uyardı; Tüketiciler Dikkat!
778 views
14 Haziran 2021 - 14:11

Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç, düzenlediği basın açıklaması ile yeni kuyumculuk  yönetmeliği ve  güncel altın piyasası ile ilgili önemli uyarılarda  bulundu.

Yeni kuyumculuk yönetmeliği ve güncel altın piyasasında tüketicileri bilgilendirme için bir basın açıklaması düzenleyen Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç, vatandaşların şikayetleri sebebiyle bu açıklamayı gerçekleştirdiği ifade ederek , yeni kuyumculuk yönetmeliği ve şartlar hakkında  önemli bilgilendirmelerde bulundu.

 Kocaeli Kuyumcular Derneği Başkanı Nuri Koç ve yönetimi yeni kuyumculuk yönetmeliği ve güncel altın piyasasında tüketicileri bilgilendirme hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Koç açıklamasında , “Göreve geldiğimiz 2013 yılından buyana altın gibi değerli madenin ticaretine uygun davranışların olması ve yasal boşlukların giderilmesi için sorumlu sivil toplum yönetimi bilinciyle çalışmaya devamla başta tüketiciyi ve mesleği rahatsız edici, kuyumculuk ticaret ahlakına yakışmayan davranışla şikayetlerin artması sebebiyle halkımızı bilgilendirme gereği hasıl olmuştur. “Her iş yerinde etiketlendirme kanunu gereği tüketicinin rahatlıkla görebileceği şekilde  bilgilendirmek için verilen fiyat ekranının bulunması zorunludur, tüketicilerin fiyat ekranı olmayan veya ekranı kapalı olan işyerlerini uyarmalarını, akabinde derneğimize veya Ticaret İl Müdürlüğüne bildirmelerini, tezgahta tüketiciye sunulan takıların ayarının sorulması ve alınan ürünün ayarının muhakkak garanti kartına yazdırmaları gerekir.

TÜKETİCİYİ RAHATSIZ EDENLER BİLDİRİLMELİ

Kuyumculuk mesleğine yakışmayan, tüketiciyi (özellikle bayanlar ve aileleri) rahatsız edici şekilde sokaktan geçen vatandaşları maalesef çığırtkanlıkla rahatsız edenlerin polis, zabıta veya derneğimize şikayet edilmesini istiyoruz. Yaz takviminde güvenlik ve yasa gereği kuyumcuların kapanış saati 20.00’dir. saat 20.00 den sonra tüm kuyumcular kapalı olduğu için haksızca rekabetçi ve gerçekçi fiyata değil de  istediği fiyata satmak isteyen açık kuyumculara itibar edilmemelidir. POS Şehrimizde son yıllarda büyük mağduriyetlere sebep olan, yasadışı pos tefeciliği vs. gibi, (gr.altın ve sarrafiyede taksit yasaktır.) kuyumculuğa yakışmayan ticareti tekrar benimseyenleri derneğimizle işbirliği yaparak devletimizle paylaşılmasını bekliyoruz. Maalesef Pandemi sürecinde düğün, nişanların yasaklanması ve kapanmalar sebebiyle kuyumcu esnafına ve halkımıza bir nebze yardımcı olmak için fiyat ekranımızdaki fiyat aralıklarını daraltarak kampanyalı satış yaptığımızı,  bu sebeple aşırı indirim talep edilmemesini rica ederiz,

KUYUMCU AÇMAK İÇİN 5 YIL SGK’LI ÇALIŞMA ŞARTI

Yeni çıkan yönetmeliğe göre, 1 Ocak 2022 tarihine kadar mevcut her kuyumcu ustalık belgesi ibraz ederek Ticaret  İl l müdürlüğünden kuyumculuk yetki belgesi alacak.  yetki belgesi olmayanlar kuyumculuk mesleğini yapamayacak. Yeni kuyumcu açmak için kuyumcuda en az 5 yıl SGK’lı çalışma şartı getirildi . Yani her isteyen  kuyumcu açamayacak. Son olarak, ahi evran ahlakı, dürüstlük ve birlik beraberlik büyük ecdadımızın bize bıraktığı en büyük sermayedir. Bu emanetle hareket eden zarar etmez. ülkemiz için üretmeli, çok çalışmalıyız ama haksız rekabet ederek geçici olan, sadece kendileri için gizli emelleri olan küresel gücün oyununa gelmemeliyiz.” sözleri ile açıklamasını tamamladı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Morlimon  Mor limon  Morlimontr