DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

LASTİK İŞ Zafer Kazandı; Goodyear İşçisine Yüzde 40 Zam

Son Güncelleme :

13 Nisan 2022 - 17:22

/ kez okundu.
LASTİK İŞ Zafer Kazandı; Goodyear İşçisine Yüzde 40 Zam

Lastik İş Sendikası’nın, fabrika temsilcileri yaptığı Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 62’inci günde sonuçlandı. Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Aladdin Sarı “Yüzde 40 artış konusunda anlaştık. Bu Lastik İş Sendikası tarihi için önemli bir sözleşme oldu” dedi.

İzmit Goodyear Fabrikası’nın önünde açıklamalarda bulunan Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Aladdin Sarı’yı yüzlerce işçi meşaleler ve sloganlarla karşıladı.

İşte başkan işte sendika” sloganları ile kürsüye çıkan Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı, “Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Uzun soluklu bir toplu sözleşme süreci geçirdik. Görüşmeler neticesinde Goodyear fabrikasının protesto ederek siyah elbiseler ile görüşmelere geldik. Ama Goodyear bizi şaşırttı.  Goodyear yetkililerine teşekkür ediyorum. Lastik İş Sendikası’nın tarihinde çok sözleşmeler imzalandı. En son pandemi sürecinde bile artı enflasyon ile toplu sözleşmeyi bitirdik. “YÜZDE 40 ZAM ”Birinci 6 ayında 2021 yılının Temmuz ile 2022 yılının Ocak ayını değerlendirdik. Orada çıkan enflasyon yüzde 25,5’du. Biz de yüzde 50 zam talep ettik. Lastik İş Sendikası toplu sözleşmedeki maddelerden asla taviz vermedi. Taviz vermeden oturduğumuz masada hem üretim hem de destek işçileri ile ilgili yaptığımız müzakereler sonucunda talepler yükseltecek bir noktaya geldik. Birinci 6 ayda talep ettiğimiz rakam yüzde 50’ydi ve biz de bu sözleşme için yüzde 40 oranında anlaştık. Üretim ile alakalı maaşlarda ikinci 6 ay için enflasyon, üçüncü 6 ay için enflasyon artı 600 lira  ve dördüncü 6 ayda ise enflasyon oranı artı 800 lira şeklinde artış oldu.

SOSYAL YARDIMLAR

Üretim işçisi için yıllık maaş artışı ortalama yüzde 86, yıllık prim ücreti ise yüzde 60 arttı. Bayramlarda tek fiş alınıyordu şimdi ise iki fiş olarak anlaştık. Anaokulunda okuyan çocuklarımız için ise eğitim yardımının sistemine entegre edildi. Ayakkabı ve giyim fişi yardımı da 2 fiş oldu. Sosyal yardımlarda enflasyon artı 5 puan olarak anlaştık. DESTEK İŞÇİSİDestekte olan arkadaşlarımızın ikramiyesini 120 gün dört ikramiye olarak aldık. Fazla mesai birinci yıl yüzde 95, ikjinci yıl ise yüzde 100 oldu. Destekte çalışan arkadaşlarımızın ücretleri toplamda yüzde 116 olarak arttı. Sosyal yardımlar üretimdeki gibi oldu. Sosyal yardımlarda enflasyon artı 5 puan olarak anlaştık.

“ENDÜSTRİ MASASINA SESLENDİ”

Zorlu bir süreçten geçiyorduk. Satın alma gücümüzü korumakla ile masada müzakere yapmadık. Satın alma gücümüzü arttırmak için masada müzakere yaptık. Lastik İş Senikası’nın yaptığı bu toplu iş sözleşmesinin ne kadar değerli olduğunu göreceksiniz. Bu görüşmelerin bitmesini isteyenler el kaldırsın” dedi. Bunun üstüne herkes el kaldırdı. Başkan Sarı son olrak Brisa, Pirelli ve Prometeon grubunada çağrı da bulundu. Gelin sizinlede bu görüşmeleri bitirelim.” İfadelerini kullandı

YORUM ALANI

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER