DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Lastik İş’te Önemli Kazanım; Alkış Sesleri Sonrası Sarı’dan Açıklama

Son Güncelleme :

23 Mart 2022 - 16:20

/ kez okundu.
Lastik İş’te Önemli Kazanım; Alkış Sesleri Sonrası Sarı’dan Açıklama

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Brisa, Pirelli, Prometeon ile yaklaşık 5 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 10 Şubat itibariyle başlamıştı.  O tarihten bu yana yapılan 4 görüşmede birçok konu görüşüldü. Bugün sendikaya ait Tryp By Wyndham Otel’de sendika üç fabrika ile 5. Kez masaya oturdu. Olumlu gelişmelerin meydana geldiği görüşmelerde 270 bin lira ölüm yardımı sendikanın bu toplantıdaki en büyük kazanımlarından birisi oldu.

ALKIŞ SESLERİ

Değerlendirmelerde bulunan Lastik-İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı sözlerine toplantının sonlarında duyulan alkış seslerine açıklık getirerek başladı. Sarı; “Alkışın sebebi işverenin ölüm yardımı ile ilgili 270 bin lira vermeliydi. İşçilerimizden birisi hayatını kaybederse ailesine bu miktarda bir para verilecek. Bugünkü oturumda üretim işçileri ile ilgili evlenme yardımı, doğum yardımı, yemek ve ölüm yardımı konuşuldu. Toplantıda toplamda 11 madde geçti. Sosyal yardımlarda maddelerin ortalama yüzde 60’ında anlaştık. Öte yandan toplu sözleşmeleri 2 yılda bir yenileme olarak talep ediyorduk. İşveren 3 yıl olması konusunda diretiyordu. Ama 2 yıl olarak belirledik.

DOĞRU YOL ALMAYA BAŞLADIK

Enflasyon ile alakalı görüşmelerimizde en son toplantıda yüzde 25,5, ikinci, üçüncü, dördüncü aylarda enflasyon oranında zam verdiler. Bugünkü görüşmede ilk 6 ay için bu rakam yüzde 27’e çıktı. Genel itibari ile bugünkü oturumumuz bizim için iyi geçti. Bu rakamı da kabul etmeyeceğimizi kendilerine söyledik. Maddelerin içeriğine doğru yol almaya başladık. Önümüzdeki toplantıda üretim işçisi ile yaptığımız görüşmeleri destek işçisine de yayacağız. Hem üretim hem de destek konusunda kafalar karışıyordu. Bu rakamları yine de kabul etmediğimizi kendilerine söyledik.

YORUM ALANI

ÇOK KAZANANLAR

ÇOK KAYBEDENLER

İŞLEM GÖRENLER