Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Mehmet Ağar’a Büyük Tepki

Mehmet Ağar’a Büyük Tepki
14 views
24 Aralık 2019 - 20:24

Gelecek Partisi Parti Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Sefer Üstün, Artı TV’de Haber Aktüel programına konuştu. Mehmet Ağar’ın “Yeni kurulacak partileri mutlaka vazgeçirmek lazım. Aksi takdirde çok ağır sonuçları olur” açıklamasını değerlendirdi.

Bugün anlaşılıyor ki Mehmet Ağar artık hükümetin akıl hocası olmuştur. Şu andaki iktidar ayakta kalmak için eski Türkiye’nin aktörleriyle ittifak ediyor. Onlar tarafından yönlendiriliyor. Temel ayrışma noktamız da bu oldu ve Gelecek Partisi’ne böyle ihtiyaç duyuldu” açıklamasında bulunan Ayhan Sefer Üstün’ün açıklamasından satır başları şöyle:

Ağar’ın bürokratik yaşantısını tüm vatandaşımız biliyor

Sayın Ağar hem siyasette hem bürokraside bulunmuş, tecrübeli bir insan. Sözleri tehdit olarak da, siyasi değerlendirme olarak da algılanabilir. Dolayısıyla bunu açıkça beyan etmesi gerekir ki insanların kafalarında soru işareti kalmasın.

Biz Ağar’ın siyasi ve bürokratik geçmişine baktığımızda bunun siyasi bir söylemden ziyade tehdit kokan bir laf olduğunu algılıyoruz. Ağar’ın bürokratik yaşantısını tüm vatandaşımız biliyor. O günlerde Türkiye’de neler yaşandığını, bunları yeniden anlatmaya gerek yok.

Kendisi hem bürokratik hayatında hukuka ve ahlaki normlara uymamış, hem de siyasi hayatında vesayet odaklarının yanında yer almış biridir. Bugün benzer tavırları sergileme potansiyelini her zaman barındırabilir. Bu anlamda Ağar’ın sözlerini demokratik bir tavır ve duruş sergileyen parti kurum ve kişilerin ciddiye alması gerekir, tedbir alması gerekir.

“Ağar Ak Parti’nin Akıl Hocası Olmuştur’

367 kararı alınırken ben de meclisteydim. Mecliste partisinin 4 milletvekili bulunan Sayın Ağar o gün vesayet odaklarıyla aynı safta, AK Parti’nin karşısındaydı. Cumhurbaşkanının seçilmesini engellemeye çalışıyor, Türkiye’nin siyasi bir krize girmesi için elinden gelen herşeyi yapıyordu.
Bugün ise anlaşılıyor ki Mehmet Ağar artık hükümetin akıl hocası olmuştur. Oğlunu oraya vermiş, akıl hocası olmuş, siyaseti ve bürokrasiyi yönlendiriyor.

Zaten temel sorun bu, temel ayrışım noktası bu. Şu anda iktidar ayakta kalmak için eski Türkiye’nin aktörleriyle ittifak ediyor. Bir diğer eski aktör Doğu Perinçek, şu anda AK Parti’yi destekliyor.

Gelecek Partisi’ne Böyle İhtiyaç Duyuldu

Herkes Türkiye’nin totaliter bir yapıya doğru sürüklendiği ifade ederken, bir tarafta sağ milliyetçi Mehmet Ağar’la sol ulusalcı Doğu Perinçek aynı politikalarda buluştular ve hükümeti destekliyorlar. Sizce de bu acayip değil mi? Zaten ayrışma noktamız da burası zaten. O bakımdan hükümet yeni ittifaklar kurmuş, yeni ittifaklara ihtiyacı var, iktidarda kalabilmek adına herkesi kendisine bir payanda olsun diye onları şemsiyesinin altına katmaya çalışıyor. Onlar da hükümeti kendi görüşleri doğrultusunda yönlendirerek Türkiye’yi tekrar o eski, tartışmalı, gergin, ötekileştirici politikaların uygulandığı bir mecraya doğru, üçüncü dünya ülkesi olmaya doğru sürükleme gayretindeler. Temel ayrışma noktamız zaten bu oldu. AK Parti’nin kuruluş felsefesinden uzaklaşması, kuruluşundaki herkesi kucaklayan, kapsayan reformist anlayışından uzaklaşmış olmasından dolayı bir ayrışma oldu ve Gelecek Partisi’ne böyle ihtiyaç duyuldu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI