DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Merttürk; “ Tüm Baskılara Rağmen İnadına Kutlu Olsun”

Son Güncelleme :

05 Nisan 2018 - 12:37

/ kez okundu.
Merttürk; “ Tüm Baskılara Rağmen İnadına Kutlu Olsun”

CHP Kocaeli İl Başkan Vekili Nilay Merttürk” Özgürlük mücadelesinin lokomotifi olan değerli avukatlarımızın, 5 Nisan Avukatlar Günü bütün karanlıklara, baskılara diretmelere rağmen inadına kutlu olsun” diye konuştu.
Savunmanın en zor olduğu dönemde, hak ve hukukun koruyucusu olan avukatlarımızın bu özel gününü kutluyorum diyen Merttürk; “Gerek yargı bağımsızlığına gerekse kuvvetler ayrılığı ilkesine yönelik son zamanlarda giderek artan müdahalelerin hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerine aykırılık oluşturduğunu gerek kişisel gerekse kurumsal olarak sıklıkla ifade etmekteyiz. Yargı bağımsızlığının bir toplum için ne kadar önemli olduğunu kamuoyuna geleceğe yönelik umutlarımızı tazeleyip yola çıktığımız “Adalet Yürüyüşü” ile de duyurmaya çalıştık. Adalet bir toplumda en üstün değerdir ve bu nedenle de vicdanlarda en üst düzeyde özümsenmesi gerekir. Adalet toplumların geleceğinin de en önemli güvencesidir. Avukatı tutuklu bir yargı sisteminin bağımsız olması mümkün değildir. Adil olmayan ve yargısını adil çalıştıramayan bir ülkenin uzun süreli huzurlu bir biçimde ayakta duramayacağı bilinmelidir diye haykırdık” şeklinde konuştu.

YARGI BAĞIMSIZLIĞI AĞIR DARBE ALMIŞTIR

Merttürk; “Bugün evrensel hukuk kurallarının birer birer yok edildiği bir süreç yaşanmaktadır. Yargı bağımsızlığı ağır darbeler almıştır. Güçler ayrılığı ilkesi ortadan kaldırılmış, yargı, yürütmenin baskısı altında, evrensel hukuk normlarından ve adaletten uzaklaşmıştır. Yargıya, hukuka ve adalete güven günden güne düşmektedir. Savcı ve hâkimlere, müdahale, sindirme ve korkutma girişimlerinden sonra son olarak da adaletin üç asli unsurundan biri olan avukatları ve avukatların bağımsızlıklarını sağlayan meslek örgütü olan Türkiye Barolar Birliği’nden “Türkiye” ibaresini çıkarma girişimi, iktidarın baroları kontrol altına alma, korkutma ve sindirmeye çabasıdır. Anayasa ile güvence altına alınmış meslek örgütlerine karşı bu tavrı kabul etmek mümkün değildir. Gerçek adalet, ancak bağımsız yargı, bağımsız savcı ve bağımsız avukatlarla tesis edilebilir” dedi.

BAĞIMSIZ OLMAYAN BİR YARGI SİYASALLAŞIR

“Adaleti sağlayacak olan da yargı olduğuna göre, çağdaş demokratik sistemlerde olduğu gibi, özgürlükçü demokrasinin, temel hak ve özgürlüklerin en büyük güvencesi olan, her türlü iç ve dış etkenlerden arınmış, tam bağımsız yargı sistemini oluşturmamız gerekmektedir” diyen Merttürk; “ Yargının asli unsuru olan tarafsızlık da ancak bu şekilde gerçekleşecektir. Bağımsız olmayan bir yargı siyasallaşır ve tarafsızlığını yitirir ki bu da ülkemiz için en büyük tehlikedir. Gerçekten bağımsız ve yansız bir yargısı olamayan bir ülkede, temel hak ve özgürlüklerin güvencede bulunduğundan ve hukukun üstünlüğünden söz edilemez. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü olan ‘İstiklal, istikbal, hürriyet, her şey adaletle kaimdir’ sözünü bir kez daha hatırlatıyor ve bu bağlamda; Hukuka, hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne, mesleklerine, savunma hakkının kutsallığına ve avukatlık onuruna sahip çıkan avukatların, bu onurlu karşı çıkışını selamlayarak, birey hak ve özgürlüklerinin savunulmasında, hakların korunmasında, hukukun üstünlüğünün varolmasında yılmadan çaba gösteren; demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletinin devamının güvencesi olan değerli avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum” dedi.

YORUM ALANI