Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Palu Davasında Karar Çıktı

Palu Davasında Karar Çıktı
25 views
13 Şubat 2020 - 20:03

Türkiye’nin gündemini sarsan Palu ailesinin yargılanmasına Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmada Tutuklu sanık Tuncer Ustael, Emine Usta El, Havva Palu, İsa Palu, Ayşe Palu, Fatih Palu ve taraf avukatları hazır bulundu. Cumhuriyet Savcısı  bir önceki  davada vermiş olduğu mütealasını  tekrar ederek,  sanık Tuncer Ustael’in, Meryem Tanhal’ı, ‘nitelikli öldürme’, ve ‘tasarlayarak canavarca hisle, eziyet çektirerek öldürmek’, suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ suçundan 5 yıl, ‘Meryem Tahnal’a ait banka veya kredi kartını izinsiz kullanmak suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Ayrıca diğer sanıklardan Hava Palu, İsa Palu, Ayşe Palu, Emine Ustael ve Fatih Palu hakkında ise Meryem Tanhal’a yönelik öldürme suçuna yardım etmek, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’, suçlarından üst sınırdan cezalandırılmaları talep edildi. Ayrıca İsa Palu hakkında ‘Meryem Tahnal’a ait banka veya kredi kartını izinsiz kullanmak suçundan cezalandırılması talebini yeniledi.

TAHLİYE TALEBİ

Sanık Tuncer Ustael hariç diğer sanıkların avukatı Alper Bayrak,” Cesedin ölüm nedeni ve tarihi hukuken tespit edilemedi. Müvekkillerimin maktulün öldüğünü söyleseler de Meryem Tanhal’ın ölümüne ilişkin tıbbi ve hukuki anlamda tespit yoktur. Cesedin toprağa gömüldüğü an solunum yetmezliği şeklinde yorumlanmalıdır. Tuncer in korkutarak İsa’ya gömdürdüğü ortadadır. Meryem Tahnal’ın öldüğüne ilişkin bir delil yoktur. İsa’nın gömme anında müvekkilimin öldüğü düşünülmektedir bu yüzden öldürme eylemine iştirak ettiği söylenemez fiziksel ve psikoloji altındadır.   İkrar tek başına delil değildir. Müvekkillerimin beraatına karar verilmesi aksi kanat olursa adlı kontrol kullanarak tahliyelerine karar verilmesini talep ederiz” dedi.

KARINCAYI BİLE İNCİTMEYEN İNSANLARIZ

Sanık Havva Palu esas hakkında yaptığı savunmada, “Tuncer’den de Tahnallardan da şikayetim var. 13 aydır cezaevindeyiz bir karıncayı bile incitmeyen insanlarız. Tahnal ailesini sıkıyönetime alınmasını istiyorum. Tahnal ailesiyle Tuncer arasında sıkıştık. Beraatımı istiyorum” dedi. İsa Palu, “Avukatımın beyanlarına katılıyorum. Tanıkların tekrar dinlenmesini talep ediyorum beyanları çelişkilidir. Mağdurum tahliyemi istiyorum” dedi.

HAKİMLE İLGİNÇ DİYALOG

Sanık Ayşe Palu “Avukatımın dediğine katılıyorum. Tanıklar çelişkili ifadeler verdi. Yeniden dinlemelerini talep ediyorum” ifadelerinde bulunurken suça sürüklenen çocuk  Fatih Palu ise hakime yönelik “Tanıklar neden gelmedi sen de gelecek demiştin” dedi. Mahkeme başkanı “Ben öyle bir şey hatırlamıyorum şeklinde cevap verirken Fatih Palu ise çelişkilerin olduğunu belirtti.  Palu sözlerinin devamında “13 aydır tutukluyum tahliyemi talep ediyorum” şeklinde konuştu.

HERKESTEN ŞİKAYETÇİ OLDU

Tuncer Ustael’in avukatı Çiğdem Koç, “Meryem Tahnal’a ait ceset bulunamamıştır bu yüzden de kesin ölüm sebebi tespit edilememiştir” dedi. Tuncer Ustael ise savunmasında “Suçlamaların hiçbirini kabul etmiyorum Palu ve Tahnallar’dan şikayetçiyim. Tanıklardan da şikayetçiyim. Ne cezam varsa verin. Kimseye de hakkımı helal etmiyorum” ifadelerinde bulundu. Emine Ustael savunmasında, “Eşim kimseyi öldürmedi. Annem Tahnallar’dan korkusuyla eşimi suçlamıştır. Kendi suçları ortaya çıkmaması için böyle bir olay ortaya çıkmıştır. Beraatımı istiyorum” dedi.

KİMSEYİ ÖLDÜRMEDİK

Son sözleri sorulan sanıklardan Emine Ustael, “Tahnallar’dan şikayetçiyim biz kimseyi öldürmedik suç işlemedik. Her  türlü işkenceye zulme katlandık” dedi. Havva Palu Tahnallar’ın izleme altına alınmasını talep ederken Tuncer Ustael, “Hepsinden şikayetçiyim mahşerde hesaplaşacağız” ifadelerinde bulundu. Fatih Palu ise “Kendi istediğimizle medyaya katıldık. Suçumuz olsa neden böyle bir şey yapalım” dedi.

KARAR ÇIKTI

Mahkeme sanıklar hakkında karar vermek için ara verdi. Aranın ardından heyet almış olduğu kararda sanıklar tarafından talep edilen tanıkların tekrar dinlenmesi talebini reddetti. Mahkeme, “Meryem Tahnal’in Tuncer tarafından dövülmesi aç bırakılması sonucu eziyet çektirerek öldürücü kanaatine vardık” dedi. Tuncer Ustael’e  ağırlaştırılmış müebbet ile kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve hırsızlık suçlarından 7 yılHavva Palu, İsa Palu,  Ayşe Palu ve  Emine Ustael’e  kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası, olay tarihinden küçük olan suça sürüklenen çocuk Fatih Palu’ya ise

8 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Fatih Palu hakkında tahliye kararı verildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI