Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Roman Halkının Barınma Sorununu Çözecek Adım

Roman Halkının Barınma Sorununu Çözecek Adım
1.021 views
13 Eylül 2020 - 18:31

Roman vatandaşların yaşadığı sorunların başında gelen ‘Barınma Sorunu’nun çözümü yolunda önemli bir adım atıldı. Romanlar Konfederasyonu Genel Merkezi öncülüğünde önemli proje hayata geçiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ‘Roman Açılımı’ başlatılmış, Roman vatandaşların barınma sorunu yine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dillendirilmişti. Bu kapsamda kooperatifler kurun gereken desteği vereceğiz açıklaması yapılmıştı.

Romanlar Konfederasyonu bu noktada harekete geçti ve Romanların barınma sorununu ortadan kaldıracak proje için düğmeye bastı. Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanlığı desteğiyle ‘Kocaeli Romanlar Konut Yapı Kooperatifi’ kuruldu. Musa Şirin başkanlığında kurulan kooperatif, resmi kuruluş belgesini Çevre ve Şehircilik Müdürü Ahmet Kırılmaz’ın elinden aldı.

KOOPERATİF ÜYELİĞİNE YOĞUN İLGİ

Kocaeli Romanlar Konut Yapı Kooperatifi’ne üyelik için yaklaşık 250 kişinin ön kayıt yaptırdığı, üyeliğin 500 kişiyle sınırlandırılacağı belirtildi. Alt gelir düzeyine hitap edecek bu hizmetin Hükümetin ve yerel yönetimlerin desteğiyle gerçekleştirileceği açıklandı.

30 BİN TL. HİBE

Alt gelir düzeyindeki vatandaşlar için resmi kayıtlar ve evrak tanzimleri gerçekleştirildikten sonra, 30 Bin hibe başvuruları alınmaya başlanacak.

Kocaeli Romanlar Konut Yapı Kooperatifi Musa Şirin öncülüğünde üyelik başvuruları noktasında çalışmaları hızlandırdı. Kooperatif 2 yıl içerisinde 500 prefabrik evleri teslim etmeyi planlıyor.

PROJE DİĞER İLLERDE DE UYGULANIYOR

Romanlar Konfederasyonu Genel Başkanlığı öncülüğünde, Romanların barınma sorununun çözümüne yönelik proje Türkiye genelinde de hayata geçirilecek. Bu kapsamda da diğer illerde de kooperatifler kuruluyor. Türkiye genelinde her yıl 1000 prefabrik konutun teslim edilmesi hedefleniyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI