Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Sağlık Bakanı Koca’dan Flaş Uyarı

Sağlık Bakanı Koca’dan Flaş Uyarı
9 views
13 Mayıs 2020 - 18:11

Sağlı Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde: 

Türkiye’nin bilim insanları İtalya’dan Amerika’ya dünyanın ilgi konusu. Uluslararası TV’ler Türkiye’nin başarı öyküsünü ekranlarına taşıyor. Bu başarının altında başka güçler aramaya gerek yok. Bu başarının sahibi tedbirlere uyduğunuz ölçüde sizlersiniz. 83 milyondur. Bilim insanlarının önerilerini esnek davranmadan uygulayan milletimizdir başarının sahibi.

Bu salgında tek tek vatandaşların sağlığından sorumluyuz. Hastanın tedavisi ve hastalığın önlenmesi kadar işin ciddiyetini söylemekle de yükümlüyüm.

Tüm dünyayı saran böylesi bir salgınla karşılaşmamıştık. Korona virüs dünyanın küresel salgınıdır. Salgın bizi izole olmaya daha az temasa, insanlarla aramıza fiziki mesafe koymaya, daha az temasa zorluyor. Dünya tüm dünyada 97 bin yeni vaka tespit edildi. Dün Amerika’da bin 630 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’nin tablosu ise eski günlere göre çok daha iyi bir tabloydu. Toplam iyileşen hasta sayımızın yüzde 70’ine ulaştık. Günlük test kapasitemiz 50 bine ulaşmasına rağmen artık eskisi gibi test ihtiyacı yoktur. Korona virüs şikayeti olan vatandaşlara ve şüphelilere test yapıyoruz. Hastalığın toplum içinde bulaşmasını önleme stratejimiz büyük rol oynadı. Bugün sayıları 6 bin 339’a ulaşan filasyon ekiplerimiz, 722 bin kişiye ulaştılar ve böylece virüs kapmış kişiler, başka yerlere bulaştırmadan izole edildiler. Eğer bunu yapmamış olmasaydık hastalık hızla yayılırdı. Ancak bu yöntem de tek başına başarı sağlayamaz. İzolasyon sayesinde risk yönetildi, sosyal mesafe ile virüsün önü kesildi. Maske kuralı ile solunum yoluyla bulaşın önüne geçtik. 10 Mart’taki ilk vaka ile başlayan süreçte hepimiz üzerimize düşeni yaptık ve hastalığın seyrini değiştirdik.

Eğer rehavet yol açtığım cümleyi kurarsak, salgın şu anda kontrol altında. Şu anda mücadelemizin ikinci dönemindeyiz. Ancak tedbir zorunludur ve devam etmektedir.

Virüs şu anda tam bilemeyeceğimiz bir süre boyunca toplumda aramızda varlığını sürdürecektir. Vuhan’daki ilk olay, özellikle kentlerin durumu için önemlidir. Bir hafta önce söylediklerimizi tekrar ediyorum. Salgın hastalıklar fırsat tutkunudur. İyi sayı yükselirken, salgının bir kez daha yayılmasına izin vermeyelim. Hastalıkta ölüm korkusu doğaldır ancak uyarılarımız toplum olarak bir sağ duyur örgütlenmesine işaret ediyor. Önerilerimiz salgın karşısında davranışın akla uygunluğu üzerinde duruyor. Virüsten korunacak alacağımız kuralları askıya alarak, Pazar yeri kalabalığına tedbirsiz karışmak risktir. Virüsten tedbirleri gevşetmek, kalp hastası vatandaşın kahve içmesine ve çarpıntı yapmasına benzemiyor. Siz virüsü birinden alıp, bünyesi zayıf birine bulaştırabilirsiniz.

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI

HABER İHBAR