Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Sağlık Bakanı Koca’dan Uyarılar

Sağlık Bakanı Koca’dan Uyarılar
18 views
20 Mayıs 2020 - 17:27

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Alışkanlıklarımızın kabullenmekte zorlanacağı bir gerçek var. Virüsten tam olarak kurtulacağımız tarihi bilmiyoruz. Bu öngörülebilir olsaydı, riske karşı mücadelenin tam olarak sonuçlanması beklenirdi. Bütün dünyada da bilim insanları uyarıda bulunuyor.

Risk hala dolaşımda virüsü kimin taşıdığının bilinmiyor. Ölü sayısının azalması risk azaldı demek değildir. Size bayram günleri için veremediğim haberleri sonrası için verebilirim. Bayramı dikkatli geçirmeliyiz. Bu bayramı eski bayramlar gibi kullanırsak virüsün yayılması tekrar tırmanabilir. Ailelerimiz için en güzel sözleri düşünüp arayalım. Bayramdan sonraki günler daha özgür olacak. Tedbirlere uyarak yaşayacağımız daha geniş bir sosyal hayatımız olacak.

“VATANDAŞLARIMIZ DENETLEYEN TARAF DA OLACAK”

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da başarımızın büyük ortağı olacağınıza inanıyorum. Bakanlığımız bu günlerde kontrollü sosyal hayat için girişimlerde bulunuyor. Kültür – Sanayi -Ticaret – Ulaştırma -İçişleri ve Adalet Bakanlığı ile ortak çalışmalar yaptık.

Rehberlerimiz hazırlanmış durumda. Vatandaşlarımızı kontrollü sosyal hayat döneminde mücadele eden taraf değil denetleyen taraf da olacak. İş yerlerinin kontrolü Hayat Eve Sığar uygulamasından denetlenecek. İş yerlerinin girişlerine bilgilendirme afişleri aşılacak. Kullanıcı sayısı 10 milyonu aşan bu uygulama rehberiniz olacak. Gideceğiniz yerlerde karşılaşacağınız riski görüp tedbir alabileceksiniz.

Covid-19 pandemisi sadece sağlığı değil, çalışma sosyal hayatın tamamında tedbir zorunluğu getirecek. Dünya bir gerçeği idrak etti. Her işin başı sağlık cümlesi önemlidir. Sağlık yatırımları sosyal refahın şartıdır. BU bayram söz, sarılmanın yerini alacak. Bu bayram büyüklerimizle bir araya gelemiyoruz. Ama yakınlıkları ifade etmenin yolları sayısız. En güzel kutlamaları almanızı diliyorum.”

“MOBİL UYGULAMA GİRİŞ KARTI OLACAK”

“Mobil uygulamanın bir diğer fonksiyonu da şudur; bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek.

Uçağa binerken bu uygulama serbest giriş kartı olacak. Ulaştırmada bu bilgi bizlerden göstermemiz istenecek.

Bu bilgi sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası uygulamaya geçiyoruz. Alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.”

 

 

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI

HABER İHBAR