Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Sağlık Bakanı Koca’nın Bu Sözlerine Kulak Verin

Sağlık Bakanı Koca’nın Bu Sözlerine Kulak Verin
163 views
25 Eylül 2020 - 19:49

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun’da korona salgınının son durumu ve alınması muhtemel önlemlerle ilgili açıklamalar yaptı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

Hasta sayımız endişe verici

“Bildiğiniz gibi son haftarda virüs yayılım gösterdi. Hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayımız endişe verici şekilde yükseldi. Ağır hasta sayımızda artış var ama testi pozitif çıkan hasta sayımız aynı şekilde artış göstermiyor.

Aynı başarı her yerde aynı olmasa da ekiplerimiz ve kentlerin sakinleri tırmanışın düşüşe geçtiğini ispatlamıştır.

Salgın alevlendiği zaman tüm dünyada birden alevleniyor. Kovid-19 sebebiyle tedavi gören insan sayısı tüm ülkelerde 6,5 milyona, hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyona, virüs bulaşan insan sayısı 1 milyona yaklaştı. Bilim kurulumuzun sonbaharla ilgili uyarılı bir çok defa sizlerle paylaştım.

Sebebi grip olan bazı şikayetlerle siz Kovid-19 olduğunuzu düşünebilirsiniz. Aynı şikayetler girp ve kovid 19’da da çıkmaktadır. Karşımızda artık 2 virüs var, ikimizde ikisini de yenecek 3 tedbir bulunuyor. Temizlik, maske, mesafe..”

Journal Inernal Medicine dergisinde yakında yayınlanan çalışma, kullandığımız klorokin ilacının hastanelerde tedavi edilen hastalardaki ölüm oranını yüzde 30 düşürdüğünü ispatladı.”

SORU CEVAPLAR

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin ABD ve diğer ülkelerdeki ilaç şirketlerine 2.3 milyar dolar borcu olduğunu ve borcun ödenmemesi halinde şirketlerin Türkiye’den çıkabileceğini iddiası

Sayın Büyükelçinin yaptığı açıklamayı talihsiz buluyorum. Bu dönemde özellikle Maliye Bakanlığı ve üniversite hastaneleri bu anlamda ilaçla ilgili eskiden beri gelen ödeme sorununu çözmek için bir yaklaşım içerisinde oldu. Bununla ilgili görüşmelere başlandı. İlaçla ilgili genel anlamda bir sorun olmadığını söylemek istiyorum. Bu süreçte ilgili firmalarla görüşüldüğü dönemlerde de ödeme planı yapılması istendiği dönemde sayın büyükelçinin bu şekilde açıklaması talihsiz olmuştur.

Sağlık atamaları sorusu

Bu dönemde açılan ve açılacak hastanelerimiz var. Bu anlamda çalışmanın yapıldığı ve alınabilecek personelin sayılarını ve ne zaman alınabileceğine ilişkin bir açıklama yapacağız. Önümüzdeki haftalarda sayı ve pozisyon için açıklama yapacağız.

Okulların açılması konusu

Okulların açılmasıyla ilgili özellikle vaka sayısında gelen eğitim alan öğrenciler için söylüyorum, herhangi bir artış olmadığını, sorun olmadığını çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Türkiye’de genelinde 3-4 il dışında vaka sayılarının, yani test yapılarak pozitif bulduğumuz vakalardan bahsediyorum, hastanelerdeki hastanelerden bahsetmiyorum, vaka sayılarında önemli oranda düşüş olduğunu ifade etmek istiyorum.

Yüzde 30’lardan yüzde 55-60’lara kadar düştüğünü söyleyebilirim. Şu dönemde vaka sayısının ayrıca düştüğü bir dönem olduğunu. 1. sınıf, hazırlık ve tercihe bağlı olarak gelen öğrencilerimizde önemli bir sorun olmadığını, Bilim Kurulu önümüzdeki haftalarda salgının seyrini değerlendirerek kademeli geçişi gündeme alacaktır.

 

 

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI