DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News
Tek Kocaeli

Sağlıkta büyük yatırım

Son Güncelleme :

16 Ekim 2018 - 16:36

/ kez okundu.
Sağlıkta büyük yatırım
Bu haftaki sohbet köşemizde Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney var. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği görevinde başarılı bir dönem geçiren ve yeni sistemle beraber Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’ne getirilen Op. Dr. Şenol Ergüney’e sağlıkla ilgili herşeyi sorduk ve bilinmeyenleri öğrendik

Bu haftaki sohbet köşemizde Kocaeli İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol Ergüney konuk ettik.Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği görevinde başarılı bir dönem geçiren ve yeni sistemle beraber Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’ne getirilen Op. Dr. Şenol Ergüney’e sağlıkla ilgili herşeyi sorduk.

FETÖ SORUŞTURMALARI SONRASINDA GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMALAR OLDU MU? PERSONEL AÇIĞI VAR MI?
İlimizde sağlık kurumlarında görevden almalar fazla olmadı. Şu anda 13-14 bin civarında çalışanımız var. Genel olarak aksaklık yaratacak bir eksiklik yok. Ancak yeni yapılan Kocaeli Devlet Hastanesi’ne personel ihtiyacımız var. 20-25 yeni hemşire ataması yaptık. Buradaki personel eksiği de giderilecektir. FETÖ soruşturmaları biz de personel açığı doğacak etkide olmamıştır.

KAMU HASTANELERİ GENEL SEKRETERLİĞİ’NDEN NEDEN VAZGEÇİLDİ?
Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’ni ortadan kaldırdı. Bu sistem geldiğinde o günün şartlarında önemli hizmetler yapıldı. Bakanlık Devlet Hastaneleri’ni Genel Sekreterlik’te toplayayım tek elden yönetilsin, hızlı işleyiş sağlansın, özel hastaneleri kontrol etsin dedi. Bu ilk 2 yılda başarılı oldu. Bu dönemde hastaneler iyi yönetildi. Bu saydıklarımız Genel Sekreterlik döneminin olumlu noktaları. Bu sistemin handikapları da oldu. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği döneminde İl Sağlık Müdürlüğü’nün gücü azaldı. Uyumsuzluklar oldu. İşte bu noktada Sağlık Bakanlığı dedi ki; biz bu yapıyı teke düşürelim dedi ve Sağlığın illerdeki sorumlusu tek olsun, İl Sağlık Müdürlüğü olsun dedi.

YENİ SİSTEMDE NE DİĞİŞTİ?
Eski sistemde acil serviste doktor yoktu. Sağlık ocağında doktor vardı. Aksaklık olabiliyordu. Şimdi tek havuzdan yönetildiği için lazım olan yere hemen doktor takviyesi yapıyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü bu duruma el koyuyor ve doktor gereken yere yönlendirme yapılıyo

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SÜRECİNİZ NASIL GELİŞTİ
Bakanlığımız illerde sağlığın tek sorumlusu İl Sağlık Müdürlüğü dedikten sonra, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ortadan kalktı. Bu noktadan sonra İl Sağlık Müdürlüğü noktasında çalışmalar yürütüldü. Genel Sekreterlik dönemimde ilçe hastanelerini yatırıma soktuk. Bu ne demek Kalkınma Bakanlığı’ndan o yatırım için gerekli bütçe ayrılmış demek. Bunları Bakanımız ve milletvekillerimizin desteği ile sağlamış olduk. İl Sağlık Müdürlüğü görevlendirmesi şahsımıza yapıldı. Kocaeli’de sağlık alanında önemli hizmetler yapılması noktasında Genel Sekreterlik görevimiz döneminde yatırımlar noktasında önemli adımlar attık. İl Sağlık Müdürlüğü görevimiz de de Kocaeli’nde sağlıkta sıkıntı yaşanmaması için uğraş veriyoruz.

MALİ KONULARDA NASIL HAREKET EDİLİYOR?
Mesela hastanelerimiz mali konuda İl Sağlık Müdürlüğü’nden izin almak zorunda. Masa alacak, sandalye alacak Müdürlük’ten bunlar için izin almak zorunda. Hastanelerin elindeki demirbaş malzemeler de dahil her şeyi sistemimizde görüyoruz. Bir hastanede stok fazlası mal var, diğer hastanede de o malzeme eksik. İşte o zaman o fazla malzemeyi diğer hastaneye gönderiyoruz ve eksiği kapatıyoruz. Dolayısıyla mali disiplin sağlanmış durumda. Herşeye vakıfız. Eksikler bir diğer yerde fazla ise eksikliği fazla olan yerden temin ederek kapatmış oluyoruz.

SAĞLIK ALANINDA İLÇELERDE HANGİ YATIRIMLAR YAPILDI?
Karamürsel’de Devlet Hastanesi’nin tamamı yenilendi. Hastane’nin odaları tekli. Tamografi koyduk. Hastane komple yenilendi. Ek binası yatırıma girdi. Ek binanın yapım ihalesi bu yıl içerisinde yapılacak.İzmit’te hastaneler yenilendi. Kızılay Semt Polikliniği’ni kapattık. Buradaki tüm ekibi Seka Devlet Hastanesi’ne gönderdik. Yürüyüş yolu bölgesinde iki sağlık kurumunda toplam 15 doktor vardı. Devlet Hastanesi Polikliniği’nde 22 doktor var.
KIZILAY’IN KİRASI
50 BİN TL
Kızılay’ın kirası 50 bin tl. idi. Dolayısıyla tasarruf da sağlanmış oldu. İzmit yürüyüş yolundaki hastaneye Fizik Tedavi Merkezi kuruldu. Günde 200’e yakın hastane alınıyor. Halıdere’deki eski belediye binasını aldık. Buraya da Fizik Tedavi Merkezi kurduk. Ayrıca Toplum Ruh Sağlığı Merkezi kuruldu. Burada güzel hizmetler veriliyor. Doktor bölgedeki hastaların evine gidiyor, hastaları görüyor. Hastalar alınıp gezdiriliyor. Bu hizmetle hasta aileleri de rahatlamış oluyor. Fizik Tedavi Merkezi’nde Avrupa’daki gibi hizmet veriliyor.Hasta evinden alınıyor, evlerine yeniden bırakılıyor. Evde de ücretsiz fizik tedavisi yapılıyor.

ASKERİ HASTANENİN OLDUĞU ARAZİ NE DURUMDA?
Bu arazi 140 dönüm. Burayı Büyükşehir Belediyesi aldı. Belediye bir kısmını Sağlık Müdürlüğü’ne verecek. Burayı değerlendireceğiz.
KÖRFEZ
BELEDİYESİ YAPIYOR
Körfez Devlet Hastanesi’ne ek bina yapılıyor. Toplam 75 yatak olacak. Ek binayı Körfez Belediyesi yapıyor. Belediye Körfez’de sağlık hizmetine destek verdi.

DİLOVASI’NA MÜJDELER VAR MI?
Dilovası’ndaki hastanemizde ameliyathane, doğum, yoğun bakım ve diyaliz yoktu. Hepsi yapıldı. Dilovası’ndaki hastaneyi 20 yataklıdan 50 yataklıya çıkarmak istiyoruz. Uzman Doktor sayısı 6. Bunu 12’ye çıkaracağız.

ÇAYIROVA’YA HASTANE
Çayırova’da hastane yoktu. Çayırova’ya yapılacak hastane için proje işlemleri başladı. 7-8 ay içerisinde ihalesi yapılır ve başlanır. Gebze Fatih Devlet Hastanesi bitim aşamasında.

BİRAZ YAVAŞ GİTTİ GALİBA?
Hastane Şubat Mart’ta bitecekti. Hastane bitim aşamasında. Ancak inşaat yavaş ilerliyor. Müteahhitte mali sıkıntı var. %98’i bitti. TOKİ ile sıkıntılar yaşandı.Ufak tefek eksikler kaldı. Onlar da bitecek.

DARICA FARABİ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ OLACAK
Darıca Farabi Devlet Hastanesi’ni eğitim ve araştırma hastanesine dönüştürüyoruz. Bakanlıktan haber bekliyoruz. Buraya ek bina da yapacağız.

TOPLUM RUH SAĞLIĞI MERKEZİ SAYISI ARTACAK MI?
Şu anda Halıdere ve Derince’de var. Kartepe, Gebze Beylikbağı ve Darıca Farabi’ye de açılacak. Toplamda 5 Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olacak.

ŞEHİR HASTANESİ ÇOK KONUŞULUYOR. NASIL OLACAK?
İzmit Cephanelik bölgesinde inşa ediliyor. 1200 yataklı olacak. 350 dönüm arazide. İçerisinde 6 hastane olacak. Genel, Kalp, Onkoloji, Kadın Doğum, fizik Tedavi ve Psikiyatri dalında hizmet verecek. Vatandaş hiç para ödemeden muayene olabilecek. Bu hastanede vale hizmeti olacak. Uluslararası hizmet verilecek. Dünya’daki en iyi ürünler olacak. 5 yıldızlı hizmet verilecek. İnsanlar yemeğini yiyebilecek. Güler yüzlü personel insanlara en iyi hizmeti verecek.
Şehir Hastaneleri’nin yönetimi Saplık Bakanlığı’nda olacak. Yani bu Şehir Hastanesi2nin yönetim sorumluluğu Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nde olacak.

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ERGÜNEY İŞ HAYATI DIŞINDA NE YAPAR?
Sağlık hizmetlerinde sorumluluk zordur. Ailenize vakit ayırmada güçlük çekersiniz. Normaldeki yoğunluk evde de devam ediyor. Telefonum hiç susmuyor. Eşime ve çocuklarıma zaman ayırmaya çalışıyorum. Deniz kenarında yürümeyi severim. Fırsat bulursam kitap okurum. Ancak şunu söyleyeyim ki; insanın sağlığı kadar önemli bir şey yok. En iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Yoğunluktan şikayetçi değiliz. Görevimizi en iyi şekilde yapmanın memnuniyeti huzur veriyor.Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği döneminizden başlayarak sağlıkta önemli hizmetler yaptınız. Bugün görüyorum ki; aynı şevk ve hazimle Kocaeli’de sağlığın patronu olarak hizmet vermeye devam ediyorsunuz. Gerçekten Kocaeli’de sağlık alanında önemli yatrımlar yapılmış ve yapılamaya da devam ediliyor. Bize vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz.

SON SÖZ OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Öncelikle ben teşekkür ederim. Kocaeli’de yapılan yatırımlar noktasında Bakanımız Fikri Işık beye ve milletvekillerimize ve hükümetimize desteklerinden dolayı teşekkür ederim.

 

YORUM ALANI