Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Sahte Para Operasyonu; Çok Sayıda Gözaltı Var

Sahte Para Operasyonu; Çok Sayıda Gözaltı Var
261 views
26 Şubat 2021 - 14:11

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Kocaeli merkezli Mersin, İstanbul ve Ordu illerinde gerçekleştirilen sahte para operasyonunda,  gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 13 kişiden 9’ü tutuklandı.  4 kişi ise adli kontrol kararı ile serbest kaldı.

Kocaeli’nde bazı ATM cihazlarından  yüklü miktarda sahte para çıkması ve bankaların ihbarda bulunması üzerine  Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü  KOM Şube Müdürlüğü olaylar ile ilgili soruşturma başlattı. Yapılan soruşturma ve takip sonucu,  geçtiğimiz Salı günü operasyon  için düğmeye basıldı. Kocaeli Merkezli Mersin, İstanbul ve Ordu illerinde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda 17 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan ve  çoğu benzer suçlardan sabıkalı olan  kişilerin,  daha önceden hazırladıkları sahte paraları ve gerçek paraları tam ortadan keserek,  para bandı ile  yapıştırdıkları, daha sonra  bu parayı kendine özgü evrelerden geçirip,  tespitini yaptıkları eski tipte ATM’ lerde, kendi hesaplarına  yatırdıktan sonra, yatırdıkları miktarlarda  gerçek para  olarak çektikleri öğrenildi. Şahısların daha önce  bu işlemi 100 veya 200 TL  gibi rakamlar ile yaparken, son dönemde  para kazanma hırsı ile yüklü miktarlarda yapmaya başlayınca, bankalar durumdan şüphelenerek polise şikayette bulundu. Polis tarafından yapılan takip sonucu tek bir bankadan 150 bin lira olmak üzerine faklı bankalardan 1 milyon liraya yakın bir haksız kazanç elde ettikleri öğrenildi.

Kullandıkları yöntem ile ellerinde bulunan  sahte 100 lirayı 200 liraya çeviren  ve bu yol ile sürekli ellerindeki parayı ikiye katlayan 17 kişi’den 4’u ifadeleri alınması sonrası serbest kalırken, 2’si kadın 13 kişi  ise sabah saatlerinde Gebze Adliyesi’ne. sevk edildi Sorguları akşam geç saatlere kadar devam eden şüphelilerden 9’u tutuklanırken,  4’ü adli kontrol kararı ile serbest kaldı

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr