Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Sapanca Gölünde Şok Görüntüler

Sapanca Gölünde Şok Görüntüler
127 views
18 Aralık 2020 - 20:16

Kocaeli’nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’nda, kurak geçen mevsim nedeniyle su seviyesi her geçen gün daha da azalıyor. Başiskele ilçesinde bulunan Yuvacık Barajı’nda su seviyesi neredeyse dip noktaya ulaştı.

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin resmi internet sitesindeki Baraj seviyesini gösterir tabloda ise, 51 milyon metreküp kapasiteli Yuvacık Barajı‘nda su seviyesinin 8 milyon 160 bin metreküp ile yüzde 16’ya kadar düştüğü görüldü. Baraj’da ki su seviyesinin düşmesi nedeniyle, Kocaeli’nin de su ihtiyacının günde 160 bin metreküp arasındaki kısmı 2015 yılında Sapanca Gölü‘nden Yuvacık Baraj Arıtma Tesisi’ne çekilen isale hattından sağlanıyor Sakarya’nın içme suyu ihtiyacının yüzde 90’nını, Kocaeli’nin ise yüzde 15’inin karşılandığı Sapanca Gölü’nde, kuraklık nedeniyle su seviyesi her geçen gün daha da düşüyor. 23 Eylül 2020’den bu yana Kocaeli’nin su ihtiyacı için 13.467.721 metreküp su çekilen Sapanca Göletinde su seviyesi 32,30 metreden 30,40 metre seviyesine düştü. Yaşanan bu düşüş kıyı kesimlerinde de gözle görülür derecede hissedildi. Göldeki su yaklaşık 30 metre çekilince sandallar karaya oturdu.  Beklenen yağışların olmaması halinde  Sapanca’dan su çekilecek   asgari  su seviyesinin 29.20 olduğu, bu noktadan sonra  su çekilemeyeceği öğrenildi.

Sapanca Gölünde, su seviyesi en son olarak 2014 yılında bu derece bir düşüş yaşamış ve O dönem 29.20 seviyesine kadar düşen gölet,  Nisan ayında yaşanan şiddetli sağanak nedeniyle oluşan sel suları sayesinde tekrardan eski seviyesine kavuşmuş hatta taşmalar bile yaşanmıştı.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI