DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Sarıbay ve Akar’dan mesajlar

Son Güncelleme :

12 Kasım 2018 - 11:43

/ kez okundu.
Sarıbay ve Akar’dan mesajlar

Türkiye’nin merakla beklediği 24 Haziran seçimlerine sayılı günler kala çalışmalarına hızla devam eden CHP Kocaeli İl Örgütü, milletvekili aday listelerinin belirlenmesinin ardından ilk haftalık yönetim kurulu toplantısını partinin il binasında gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde CHP Parti Meclisi (PM) üyesi ve Kocaeli milletvekili Haydar Akar ile CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, parti gündeminin birinci sırasında yer alan seçim sürecine dair önemli açıklamalarda bulundu.

 

BAŞARILI OLACAĞIZ

İlk olarak partinin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin kamuoyundan ve kamuoyu yoklamalarından aldığı olumlu geri dönümlere değinen İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Cumhurbaşkanı adayımızın ivmesi her geçen gün yükseliyor. Kamuoyu yoklamalarında cumhur ittifakının düştüğünü, millet ittifakının yükseldiğini de görüyoruz. Benim 40-45 yıllık siyasi tecrübemde gördüklerim ile bu son zamanda yaşananları örtüştürdüğümüzde başarılı olacağımızı hissediyorum” diye konuştu.

 

SANDIK GÖREVLİSİ OLMAK İÇİN AKIN

Partide üyelik kaydı olmamasına rağmen bir çok vatandaşın seçimlerde sandık görevlisi olmak için il başkanlığına ve ilçe örgütlerine müracaat ettiğini ifade eden Sarıbay, “Geçtiğimiz günlerde bizzat görüştüğüm önemli kademelerde görev alan 4 kişi sandıkta görev almak istediğini söyledi. ‘Sabah 6.30’da sandıklarda olmanız gerekiyor, siz belki o saatte kalkamayabilirsiniz’ dediğimde kalkacaklarını ve 6.30’da onları görevlendirdiğimiz sandıklarda olacaklarını söylediler. Bu durum vatandaşın; seçime, demokrasiye, parlamenter sisteme güvendiğini gösteren en büyük husustur” dedi.

 

KAPATILAN ATATÜRK RÖLYEFİ

Geçtiğimiz günlerde bir vatandaşın şikayeti üzerine Atatürk rölyefinin kapatıldığı iddiasını basına yansıttıklarını hatırlatan Sarıbay, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Kültür Tepesi’ndeki Atatürk Anıtı’na çelenk koyduğumuz zaman bir vatandaşımız eski Kız Meslek Lisesi olarak bilinen Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okulunun dış cephe duvarında yer alan Atatürk rölyefinin üzerine Türk bayrağı asıldığını ve rölyefinin gizlendiğini söyledi. Biz de hemen okulun önüne giderek, incelemelerde bulunduk. Hemen haber yaparak olayı basına ve kamuoyuna yansıttık” diye konuştu.

 

VATANDAŞ TETİKTE

Konunun kamuoyunda geniş yer bulması üzerine konuyla ilgili yetkili bir ismin kendisini aradığını söyleyen Sarıbay, “Durumu türlü bahanelerle izaha çalıştı ancak ben bayrağı asacak başka yer bulamadınız mı diye sorarak, onu hemen kaldırmaları gerektiğini söyledim. Bu konuda vatandaşlarımızın bu tür milli değerler konusunda ne kadar duyarlı olduğunu görüyoruz. Vatandaş artık her konuda tetikte. Kimse vurdumduymaz, bir şeye karışmaz, halden anlamaz halde değil. Vatandaşlarımıza duyarlılıklarından ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

 

HALKIN BÜYÜK İLGİSİ

19 Mayıs etkinliklerinde İl Gençlik Kolları’nın düzenlediği program kapsamında İzmit’ten vapur vasıtasıyla Gölcük’e meşale gösterileri eşliğinde geçildiğini ve Gölcük’te yapılan yürüyüşte halkın evlerinden, araçlarından, dükkanlarından sevgi gösterilerinde bulunarak destek verdiğini ifade eden Sarıbay, “İl gençlik kollarımızın düzenlediği coşku dolu programa bende katıldım. CHP Gölcük İlçe Örgütü’müzün sahilde verdiği iftara da yağışlı havaya rağmen büyük ilgi vardı. Halktan gördüğümüz bu ilgi gösteriyor ki iktidardan herkes bıkmış, sıkılmış durumda. Umarım gittiklerini de en kısa zamanda göreceğiz” dedi.

 

11 BİN KİŞİ SANDIK EĞİTİMİNDE

CHP Parti Okulu eğitmenlerinin sandıklarda görev alacak olan kişilere eğitim vermeye başladığını ve yoğun bir eğitim programı uygulandığını belirten Sarıbay, “Seçimler nedeniyle sandıklarda görev alacak arkadaşlarımızın avukatlarımızın yeni seçim kanunu ve güvenliği ile ilgili bilgilendirme eğitimlerine devam ediyoruz. Eğitmenlerimiz 3.800 sandıkta görev yapacak 11 bin kişinin eğitimine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu 4 grup eğitim aldı. Her gün farklı grupların eğitimlerine aralıksız devam ediliyor” ifadelerini kullandı.

 

İL BAŞKANLIĞINDAN 15 ARAÇ

Seçim propaganda çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Sarıbay, hazırlıkların tamamlandığını söyledi. İl başkanlığı olarak cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin fotoğraflarının yer aldığı 15 araç hazırlattıklarını kaydeden Sarıbay, bu araçlardan 12 tanesinin ilçelere gönderileceğini, birini il gençlik kollarına, birini il kadın kollarına, bir aracı da il yönetiminin kullanacağını belirtti. Sarıbay, adayların kendilerinin hazırlatacakları araçlarda ise parti genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğraflarının da yer alacağını duyurdu.

 

MİLLET İTTİFAKI SEÇİM GÜVENLİĞİNİ KONUŞTU

Seçim irtibat bürolarından ilkini Alikahya’da açtıklarını ifade eden Sarıbay, geçtiğimiz hafta sonu Derince Esentepe’de mahalle temsilciliği bürosunun açıldığını bu hafta sonu ise Değirmendere’de yeni seçim irtibat bürosunun açılacağını duyurdu. Sarıbay, Millet İttifakı’nın Kocaeli İl Başkanları, İl Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanları ve Örgütlenmelerden Sorumlu İl Başkan Yardımcıları ile geçtiğimiz hafta sonu bir araya gelerek seçim güvenliği konusunda bir toplantı yaptıklarını kaydetti.

 

CHP’NİN AVUKAT ORDUSUNA İTTİFAK DA KATILIYOR

Seçim güvenliği için birlikte hareket edeceklerini duyuran Sarıbay, “12 ilçede de partilerimizin ilçe başkanlarının aynı toplantıyı yapması kararını aldık. Sandık güvenliği ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Örgütü olarak kurduğumuz avukat ordumuza ittifakta birlikte yer aldığımız diğer siyasi partilerin hukukçularını da dahil edeceğiz. Her okulda 1 avukat görevlendirmeyi hedefliyor ve hile, hurda yapılmasının önünü kesmeyi amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

SOLAKOĞLU İSTİFA ETTİ

Parti genel merkezi tarafından Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilen Kocaeli milletvekili aday listesini değerlendiren Sarıbay, “Adaylar belirlendiği zaman ufak tefek serzenişler olabilir. Bunlar gayet normal. Abartılacak gibi bir şey yok” dedi. 10. sıradan aday gösterilen Tamer Solakoğlu’nun adaylıktan istifa ettiğine dair resmi dilekçe yazısını kendilerine ve Yüksek Seçim Kurulu’na ulaştırdığını duyuran Sarıbay, “Bizde konuyu genel merkezimize bildirdik. Genel merkezimizin yeni bir aday belirleyerek sıralamaya koyması halinde bilgilendirme yapacağız. Artık tartışmaları bitirmeliyiz. Önümüzde çok az bir süre kaldı. Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır diyerek hepimiz çalışmalıyız” diye konuştu.

 

İNCE’NİN MİTİNG VE İFTAR PROGRAMI

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin 9 Haziran’daki Kocaeli mitingi için gerekli izinlerin alındığını söyleyen Sarıbay, “Mitingimizi Perşembe Pazarı Alanı’nda saat 17.00’da başlamak suretiyle gerçekleştireceğiz. Cumhurbaşkanı adayımız miting sonrasında iftar için bizimle olacak. Kartepe ilçemizin organizasyonu ile 7 bin kişilik iftar yemeği Kartepe İstasyon Mahallesi’ndeki Meşelik Parkı’nda düzenlenecektir” dedi. Yerel basında çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kocaeli’de miting düzenleyeceğine dair bilgilendirmelerin henüz netlik kazanmadığını söyleyen Sarıbay, “Konuyla ilgili bize bir bilgi verilmedi. Eğer böyle bir program olursa hemen sizlerle paylaşacağız” dedi.

 

26 MAYIS’TA ANKARA’DAYIZ

Sarıbay, partilerin cumhurbaşkanı adaylarına kendi kasalarından seçim bütçesi vermesinin yasaklanması üzerine CHP adayı Muharrem İnce’nin çalışmalarına katkı sunmak amacıyla Kocaeli İl Başkanlığı olarak bir bağış kampanyası başlatacaklarını da duyurdu. CHP Genel Merkezi’nin genel seçimlere yönelik 26 Mayıs Cumartesi Günü saat 11.00’da Ankara JW Marriott Hotel’de parti genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla seçim bildirgesinin yayınlanması ve aday tanıtım programı düzenleyeceğini duyuran Sarıbay, “Kocaeli’den 13 adayımız ile birlikte o gün Ankara’ya giderek programa katılım göstereceğiz” açıklamasında bulundu.

 

MİLLET İTTİFAKI İLE SEÇİM GÜVENLİĞİ

Seçim çalışmaları hakkında bilgi veren ve listeleri değerlendiren CHP PM üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ise özellikle seçim güvenliği ile ilgili Kocaeli’de olduğu gibi, tüm Türkiye’de hazırlıkların sürdüğünü belirtti. Seçim güvenliği ile ilgili Millet İttifakı içerisinde yer alan siyasi partilerle birlikte hareket edildiğini söyleyen Akar, “Sandık eğitimlerini, yeni kanun değişikliği ile ilgili bilgilendirme eğitimlerini çok ciddi bir şekilde önemsiyoruz. Hiç bir sandık boş kalmayacak sanıyorum. Mesele burada yüksek katılımı sağlamaktadır” diye konuştu.

 

TARTIŞMALAR SONLANDIRILMALI

Milletvekili aday listelerini değerlendiren Akar, “Birilerine göre yanlış olabilir, eksik olabilir, yeterli olmayabilir ancak bir başka liste çıkarsanız yine bir şeyler konuşulacaktır. Ancak bunları bir an evvel sonlandırıp işimize bakmamız gerekiyor. Bu seçim birilerinin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak yerine, ülkemizin geleceği, hukuk sistemimizle ilgili, cumhuriyetimiz, demokrasimiz için yapılan bir seçim. Bir an evvel parti etrafında ve tabanında yapılan tartışmaları sonlandırmalı, örgütlerimizin talimatları doğrultusunda çalışmalarına herkes devam etmelidir” açıklamasında bulundu.

 

2011’DEN BU YANA DEVAM EDEN 11 KİŞİ

Mevcut vekillerin listenin ilk üç sıralamasında yer alarak yeniden aday gösterilmesine dair gelen eleştiri ve sorulara da cevap veren Akar, “Cumhuriyet Halk Partisi’nde 81 ile bakın sadece Kırklareli ve Kocaeli mevcut vekilleri ile devam eden iki şehirdir. Yine bakıldığında, 2011 seçiminde seçilen yanlış hatırlamıyorsam 135 milletvekilinden sadece 11 milletvekili görevine devam ediyor bunlardan biri de benim. 2015 seçiminde seçilen sadece 60 kişi devam ediyor bunların içinde Kocaeli vekillerimizde var. Bunun altında Ankara ile ilişkilerimiz, bazı iletişimleri paylaşmak gibi sebepler yok” dedi.

 

MEVCUT VEKİLLERİN DEVAM KRİTERLERİ

Mevcut vekillerle yeniden devam edilmesindeki kriterlerden bahseden Akar, “İl örgütümüz ve ilçe örgütlerimiz nezdinde yapılan değerlendirme sonucu mevcut vekillerimizin ismi genel merkeze bildirilmiş. Genel merkezimiz örgütlerden gelen talepleri dikkate alarak çok ciddi bir çalışma ile değerlendirme yaptı. Bir diğer husus; yasama yapmayı, parlamentoda görev almayı mecliste görev yapan yaklaşık 400 milletvekili zor öğreniyor. Bu da işin realitesi. Yani bir soru önergesi vermeyi, yasa teklifi, araştırma önergesi hazırlamayı öğrenmek zordur” açıklamasında bulundu.

 

CUMHURİYET TARİHİNDE BİR İLK

Mevcut vekillere yapılan eleştirileri haksız bulduğunu ifade eden Akar açıklamasına şu şekilde devam etti; “Kendimi dışarda tutarak diğer arkadaşlarım 2-3 seneyi mecliste geçirdi. Gelen eleştirilere baktığımda arkadaşlarıma ve bana haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Cumhuriyet tarihinde Kocaeli vekilleri hiç bir zaman parlamentoda bu kadar başarılarıyla, çalışkanlıkları ile konuşulmamıştı. Meclisteki konuşma sürelerine, hazırladıkları teklif verdikleri önerge sayılarına, gündeme getirdikleri hem yerel ulusaldaki konulara bir bakın. Diğer siyasi partilerin milletvekilleri ile de karşılaştırın. Gebze’deki tapu meselesi, Tübitak, POSCO, limanlar, OSB’ler ve bir çok konuyu defalarca mecliste konuştuk.

 

ÖRNEK GÖSTERİLEN TEK İL KOCAELİ

Sadece mecliste oturulsa, hiç bir şey yapılmasa ve siz o listeye koyarlarsa evet gelen tepkilerde haklılık var dersiniz. Yasa önerilerine, araştırma önergelerine bakıldığında, devamlılığa, alan çalışmasına bakıldığında MYK’da övgü ile söz edilen, kendi arasındaki uyum ile örnek gösterilen tek il Kocaeli iken, bazı arkadaşlarımızın eleştirilerine hedef oluyoruz. 2,5 senelik bir vekillik sürresi parlamentoyu öğrenmek için bence yeterli değil. Ben bugüne kadar çok iyi işler çıkardığımıza inanıyorum. Ancak eleştirenleri değişim istiyoruz neyi kastettiklerini anlamıyorum.

 

VEKİLLER İL PROGRAMINA UYACAK

Kendi alanında uzman, deneyimli yetenekli birbirinden kıymetli 44 arkadaşımız aday adaylığına başvurdu. Listelere 13 kişi yazabiliyorsunuz. 44 arkadaşımızda aynı yeterliliktedir. Bu tartışmaları bir an önce bitirip, artık herkesin çalışması gerekiyor. Mevcut vekillerimizin de seçim çalışmalarının hepsi ilin denetimde olacak. İl tarafından oluşturulan her programa biz de katılacağız” Akar’ın konuşmasının ardından CHP İl Yönetim Kurulu üyeleri haftalık toplantısını basına kapalı bir şekilde gerçekleştirdi.

 

 

 

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Samandıra Escortdeneme bonusu veren sitelerbodrum escorthttps://medyalarge.org/deneme bonusu veren sitelerdeneme bonusu veren sitelergüvenilir bahis sitelerihttp://kingfeetspatx.com/gaziantep escortgaziantep escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escorttipobetOnwin CasinoTipobet365 Giriştipobetqfootspaizmir escort bayanvdcasinotipobet girişhttps://restbetgiris.co/ana/bukharamnhttps://www.dynastypot.com/cifturkey.orgen iyi casino siteleriHoliganbetsweet bonanzaaviatorbig bass bonanzahttp://umraniyetip.org/Casibomgüvenilir bahis siteleribetvole girişCanlı Casino Siteleribetpasrestbetfixbetankara escortgreenhousecraftfood.comonwinmariobet girişonwintempobetbonus veren sitelernimblevr.comhttps://asitbiotech.com/deneme bonusucasino sitelericasinodeneme bonusuhttps://okulmed.com/Süpertotobet Girişataşehir escortmarsbahis twitterTaraftariumAmon casinoMebbisbetparkbetistgüvenilir bahis siteleritrendyol indirim kodupendik evden eve nakliyatbetsmoveCasibombetkomistanbul escortslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomstarzbetbetiststarzbet girişstarzbet girişgaziemir çilingirbahsegelbahsegelmersin günlük kiralık evtarafbetbetturkeybycasinoholiganbetbycasinoholiganbetxslotxslotonwinbetlikegrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomparibahiscasibomcasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkompiabetbetkombetebetultrabetbahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbettarafbetbahiscombetkomhitbetvdcasinoMatadorbetmatadorbetadana psikologtarafbetbetkommarsbahis7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetturkeyBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayancasibomfethiye klima servisimarsbahisbahiscommariobetcasibomSamandıra Escortdeneme bonusu veren sitelerbodrum escorthttps://medyalarge.org/deneme bonusu veren sitelerdeneme bonusu veren sitelergüvenilir bahis sitelerihttp://kingfeetspatx.com/gaziantep escortgaziantep escortmaltepe escortbostancı escortanadolu yakası escorttipobetOnwin CasinoTipobet365 Giriştipobetqfootspaizmir escort bayanvdcasinotipobet girişhttps://restbetgiris.co/ana/bukharamnhttps://www.dynastypot.com/cifturkey.orgen iyi casino siteleriHoliganbetsweet bonanzaaviatorbig bass bonanzahttp://umraniyetip.org/Casibomgüvenilir bahis siteleribetvole girişCanlı Casino Siteleribetpasrestbetfixbetankara escortgreenhousecraftfood.comonwinmariobet girişonwintempobetbonus veren sitelernimblevr.comhttps://asitbiotech.com/deneme bonusucasino sitelericasinodeneme bonusuhttps://okulmed.com/Süpertotobet Girişataşehir escortmarsbahis twitterTaraftariumAmon casinoMebbisbetparkbetistgüvenilir bahis siteleritrendyol indirim kodupendik evden eve nakliyatbetsmoveCasibombetkomistanbul escortslot siteleri https://en-iyi-10-slot-siteleri.comstarzbet adamsah.netdeneme bonusucasibomstarzbetbetiststarzbet girişstarzbet girişgaziemir çilingirbahsegelbahsegelmersin günlük kiralık evtarafbetbetturkeybycasinoholiganbetbycasinoholiganbetxslotxslotonwinbetlikegrandbettingtruvabetbahiscasinotarafbetbahiscommariobetbetistmarkajbetbetinematadornetcasibombelugabahisbetebet1xbetasyabahiscasinovalediscountcasinoelexbetfavoribahisbahiscombahiscombelugabahisbelugabahisbetistbetistceltabetceltabetklasbahisklasbahismariobetmariobetrestbetrestbettarafbettarafbettipobettipobetcasibomcasibomcasibomcasibomstarzbetsahnebetlimanbetredwinmatadorbetmatadorbetbetkombetkomparibahiscasibomcasibomcasibomcasibomcasibom7slotsbahigobahis1000bahisalbaymavibaywinbetexperbetkanyonbetkolikbetkombetlikebetmatikbetnisbetonredbetorspinbetparkbetperbetroadbetsatbettiltbetturkeybetvole24wincratosslotelitbahisfavorisenfunbahisgorabethilbetikimisliimajbetintobetjasminbetjetbahiskralbetligobetlordbahismarsbahismeritkingmilanobetmobilbahismostbetmrbahisneyinenoktabetnorabahisoleybetonbahisonwinorisbetparmabetperabetpiabetpinuppokerbetapusulabetredwinrexbetromabetsahabetsavoybettingbetkompiabetbetkombetebetultrabetbahis siteleriblackjack siteleriCasinoBonanzacasino bonanzadeneme bonusurulet sitelerisweet bonanzacasino sitelericasino sitelericasino sitelerisupertotobettulipbettumbetpadisahbetvdcasinovenusbetwinxbettarafbetbahiscombetkomhitbetvdcasinoMatadorbetmatadorbetadana psikologtarafbetbetkommarsbahis7slotsasyabahisbahis1000bahisalbahsegelbaywinbetebetbetexperbetkolikbetmatikbetonredbetorspinbetroadbettiltbetturkeybetvolecasibomcratosslotdumanbetelitbahisextrabetfunbahisgorabetgrandpashabethilbetimajbetjasminbetkalebetkralbetlimanbetmaltcasinomarkajbetmatbetmilanobetmobilbahismostbetgirisneyinenorabahisonwinpalacebetparmabetperabetpokerbetaredwinrexbetrokubetsahabetsavoybettingtarafbettruvabettumbetxslotartemisbitbaymavibetebetbetkolikbetkombetperbettiltceltabetimajbetklasbahisligobetlimanbetmariobetmatbetneyinesahabetbetturkeyBeylikdüzü Escortbetpasrestbetklasbahisbetebetbelugabahistarafbetbetkombetistmarkajbetparibahisbetinegobahisbettiltbetnisbetsatbetorspinligobetbetkanyonbaywinrokubetcratosslotgorabetelexbetfunbahisartemisbetbetparkbetmatikoleybetbetlikekralbetperabetlimanbetsavoybettingintobetdiscount casinobahsegelmostbetbetroadjasminbethilbetvenüsbetasyabahisredwinbetkolikdinamobetmilanobetelitbahisorisbetpusulabetaresbetpolobetdumanbetmatbetpalacebetmrbahistulipbetnorabahismilosbetbetvoleonbahisbetexperbetperbahigopokerbetalordbahiscasinovalebetonredbahis1000baymaviakcebetnoktabetneyinefavorisenbetgitbetcupstarzbethiltonbetsetrabetmelbetbetnanokazandrapokerklasmaltcasinoeskişehir halı yıkamaistanbul escort bayancasibomfethiye klima servisimarsbahisbahiscommariobetcasibom