Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Sivas Katliamının Yıldönümünde Söz Verdi

Sivas Katliamının Yıldönümünde Söz Verdi
31 views
02 Temmuz 2020 - 0:51
Cumhuriyet Halk Partisi Derince ilçe başkanı Birkan Koçak 2 Temmuz 1993 Sivas katliamının 27. yıldönümünde açıklamalarda bulundu.
-Yüreğimiz hala yangın yeri ! 
Başkan Koçak, “-Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 27 yıl geçti. 2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle başlayan katliam ateşi, 27 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor. O gün Madımak’ta 35 canımızı sonsuzluğa uğurladık.  Geçen süre zarfında, olayın failleri tahliye edildi, zaman aşımından yararlandı ve hala kilit isimleri yakalanamadı.  Bu faşist saldırının üzerinden tam 27 yıl geçti ancak yüreğimiz hala yangın yeri.”dedi
Sözlerine şöyle devam eden Koçak;
 -Bu bir insanlık suçudur ! 
“2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan ve tarihe “insanlık suçu” olarak geçen katliam 27 yıl önce bugün 2 Temmuz’da Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivas’a giden, kardeşliğin, bir arada yaşamanın, barışın, demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün ve umudun sembolleri aydın ve sanatçılarımız önceden örgütlendiği belli olan azgın grupların kuşattığı Madımak Oteli içinde mahsur kalarak koca bir ülkenin/devletin gözleri önünde göz göre göre yakılarak katledildiler. 35 insanımızın canına kıyan, ülkemizi faşizmin karanlıklarına  çekmeye çalışan bu cumhuriyet karşıtı gerici eylemi, bu insanlık suçunu, bir kez daha lanetliyoruz. 12 Eylül Faşist darbesinin öncesinde ve sonrasında, din, mezhep, etnik kimlik farklılıklarını bir yana bırakarak emperyalizme karşı omuz omuza vererek mücadele eden ve çağdaşlaşmanın kapısını aralayan bu halkı bölme oyunları ne yazık ki hala devam ediyor.
-İnsan hak ve özgürlüklerinden, eşitlikten, demokrasiden, barıştan ve kardeşlikten yana olan herkes ve Cumhuriyet Halk Partisi Derince İlçe Örgütü olarak bir kez daha katliamı lanetliyor ve unutturmayacağımızı haykırıyoruz.
-Söz veriyoruz !
-Sivas katliamında yaşamını yitiren insanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, onların savunduğu değerleri ve mücadelelerini kendi mücadele alanlarımızda yaşatacağımıza söz veriyoruz.”dedi

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI