DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Sosyal Konut projesine rekor başvuru

Son Güncelleme :

15 Eylül 2022 - 0:55

/ kez okundu.
Sosyal Konut projesine rekor başvuru

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Proje ile ilgili merak edilen tüm detayları CNN TÜRK ekranlarında Ahmet Hakan İle Tarafsız Bölge programında açıkladı.

Bakan Kurum’un açıklamalarından satır başları şöyle:

Son durum programa çıkmadan önce 705 bin rakamına ulaştık. Sürekli artıyor. Yine burada TC No’larının sonu 0 olanlar başvuruyor şu an. Büyük bir ilgi var. Dün Cumhurbaşkanımız yüz yılın konut kampanyasını tüm Türkiye ile paylaştı. 609 ilçede 81 ilde… Tüm Türkiye’den bize teşekkür yağdı. Daha ilk günden böyle bir rakam oluştu. Tüm gelir gruplarını içeren bir proje için bir müjde açıklıyor Cumhurbaşkanımız. Bütün ülkelerin enerji krizi yaşandığı bir zamanda yaşanıyor.

Vatandaşlarımız gelir dağılımına göre bu 3 projeden birine başvurabiliyor. Konut arsası ve iş yeri başvuruları henüz başlamadı. Yoğunluk oluşmaması için 10 Ekim’de başlayacak, 7 Kasım’a kadar devam edecek. İlk etapta başvurular alınacak ve sonrasında kura çekimi başlayacak. Biz bu esnada konutların yapımına başlayacağız. 2 yıl içinde de projenin tamamını bitirip vatandaşlarımıza teslim etmeyi öngörüyoruz. 50 bin 100 bin sosyal konut kampanyalarını yaptık biz daha önce de.  2 artı 1 konuklarımız 240 ay vade imkanı tanınıyor. 608.00 bin bedel ile 240 ay vade ile sahip olabilecekler. Yüzde 10 peşinat verilecek.

KONUT DAĞILIMI NASIL OLACAK?

Konutlarımızda ilk defa gençlerimize kontenjan ayırdık. Yüzde 20 kontenjanı 18-30 yaş arasındaki gençlerimize ayırdık. Ailesinin gelirine bakmıyoruz. 18 yaşındaki bir birey artık ev kuracak biri olarak düşünerek belirledik. Aylık hane gelirinin ne olduğu önemli değil. 18 yaşındaki her gencimiz okumuyor. Asgari ücret ile çalışanlar var, kendi işini kurmuş olanlar var. Burada part-time çalışarak gençlerimiz bu ücretleri ödeyebilir. Aileleri yardım edebilir. Bir fırsat bu. Geleceğe umutla baksınlar istiyoruz. Geleceğimizin teminatı onlar. Cumhurbaşkanımız bu özel kontenjanı istedi. Yüzde 20 kontenjanımızı emekli vatandaşlarımıza ayırdık. Şehit ve Gazi aileleri, ve engelli kardeşlerimiz için de ayırdığımız bir kontenjan mevcut. Hane geliri derken gençler için kontenjandan bahsederken anne babanın toplam gelirinden bahsediyoruz. Hane geliri anne-baba için geçerli. 18 yaşındaki gençlerimizi bireysel olarak değerlendiriyoruz. İstanbul için 18.000 TL diğer illerde i se 16.000 TL’nin altında geliri olması gerekiyor.

YORUM ALANI