Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Tahir Büyükakın, Başarılı mı?

Tahir Büyükakın, Başarılı mı?
mm
Cemalettin İNCE( tekkocaeli@tekkocaeli.com )
21 views
06 Ocak 2020 - 1:39

31 Mart yerel seçimleri sonucunda başkanlık koltuğuna oturan isimlerle ilgili ne yaptılar sorusuna 2020 yılına girdiğimiz bugünlerde cevap aranıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dahil 13 belediyenin millet tarafından seçilen reisleri tartışılıyor. Koltuğa oturdukları günden bugüne ne yaptılar? Kocaeli’de 12 belediyenin yönetimini elinde bulunduran AKP’nin yöneticileri İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’i eleştirirken, içi boş olan iddialarla hedef tahtasına oturtmaya kalkarlarken, Hürriyet’i, bir şey yapmamış gibi gösterme gayreti içerisindeyken, ellerinde bulunan 12 belediye başkanı neler yapmış hiç sorgulamıyorlar, gündeme bile taşımıyorlar.

31 Mart’ta mevcut belediye başkanlarının Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım hariç, tamamını değiştiren AKP’de, yeni belediye başkanlarının bir çoğu hamle yapamadı. Adeta bugün itibariyle bazı ilçelerde gelenler gidenleri arattı. Belediye Başkanlığı’na oturdukları ilk günlerde her biri ağız birliği yapmışcasına tasarruftan bahsettiler, belediyenin kaynaklarını dikkatli kullanma sözcüklerini sarfettiler. Buraya kadar eyvallah. Ancak 17 yıldır kentin yerel yönetimlerini ellerinde bulunduranlar, devraldığı belediyeleri yine AKP’li başkanlardan devraldılar. Gelir gelmez ortaya koydukları tablo, kentin çeşitli noktalarında dost meclislerinde sarfettikleri sözler şu gerçeği ortaya koydu ki; gelen AKP’li Başkanlar, giden AKP’li Başkandan enkaz devraldılar. Bir kere bu gerçeği görelim.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı aynı zamanda, kentte yerel yönetimlerin lideridir. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, 31 Mart’tan bugüne liderlik olgusunu ortaya koyabilmiş midir? Bu sorunun cevabı, olaya at gözlüğü ile bakmazsanız açık ve net bellidir. Ne yazık ki; Büyükakın bunu başaramamıştır. Kocaeli’nin merkezinde kalbinde İzmit’te kendisi gibi seçilmiş belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ile birlikte hizmet noktasında halkın önüne çıkamamışlardır. İzmit’e yapılacak hizmetlerde ortak akıl ve işbirliğini harekete geçirememişlerdir. İzmit Belediye Başkanlığı’nı AKP almış olsaydı bu olur muydu? Bu sorunun cevabı gayet basit, tabii ki olmazdı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda oturan Büyükakın, bürokrasiden gelen bir isim olma avantajını kullanamamıştır. Büyükakın’ın bu noktada hamle yapması zaruridir. Kentte sıkça konuşulan bu eksikliğin giderilmesi kendisinden beklenendir. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın,  parti teşkilatının himayesine girmiş bir görüntü içerisinde olmamalıdır. Seçim bittikten sonra parti rozetlerini çıkaracağız demekle olmuyor, yönetim anlayışında bunun millete gösterilmesi gerekiyor. Özellikle Büyükakın’ın bu noktada somut adımlar atması, AKP’li CHP’li belediye başkanı ayırımı yapmaksızın hareket etmesi gerekiyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, 1 yılını doldurmaya yaklaşırken, başarılı oldu mu? Sorusunun cevabı da nettir. Bekleneni gerçekleştirememiştir. Kentin reisinden önce beklenen huzurdur. Kentte genel seçim varmışcasına AKP-CHP çekişmesi yaşanması kente hizmet noktasında zaman kaybettiriyor. Bunun ortadan kalkması için gerekli adımı atacak olan da Başkan Büyükakın’dır.

Başkan ne yaptı ki diyeni Allah çarparmış!

Öyle söylendiği gibi; bir tek Kocaelispor’a verilen desteği ortaya koyarak Tahir Büyükakın başarılıdır, başkan ne yaptı ki; diyeni Allah çarpar gibi söylemleri sarfedenlere soruyorum. Ülkemiz ekonomide zorlu bir süreçten geçerken, bu kentin insanının yükünü hafifletecek ne yapıldı Allah Aşkına. Mutlu kent Kocaeli demekle mutlu mu oldu insanlar. Esnaf zor durumda, işsizlik almış başını gidiyor. İnsanların yüzlerindeki mutsuzluğu görmüyor musunuz? Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz? Bizim kulağımızla duyduklarımızı, gözümüzle gördüklerimizi Sekapark Otel’de oturanlar farklı mı algılıyor?  Başkan ne yaptı ki diyeni Allah çarparmış diyene hadi oradan der geçeriz. Milletle alay etmeyin.

Kocaelispor bu kentin markasıdır. Kocaelispor’un yeniden eski günlerine dönerek Süper Lig’de yer alması kent açısından önemlidir. Kentteki sosyal yaşamı değiştirecek, kenti öne çıkaracak bir olgudur. Kentte Kocaelispor sevdasıyla ömrünü geçiren, bu armaya kendini adayan insanlar var. Sezar’ın hakkını Sezar’a vereceksin. Bu kentte Kocaelispor’u bypass edip, Birlikspor üzerinden yürüme hayali kuruldu. İşte o noktadan bugünkü noktaya gelinmesini önemsiyorum. Hürriyet’in İzmit Belediye Başkanı olması, AKP kanadını Kocaelispor’u sahiplenmeye iten en büyük unsur olmuştur. Hürriyet’in Kocaelispor sevdası, dün olduğu gibi bugün de yanında olması ve taraftarın gönlünde yer bulmasına karşın Başkan Büyükakın’ın Kocaelispor nezdinde öne çıkarılma girişimi vardır. Hürriyet’e karşı Büyükakın’ı öne çıkarma girişimidir ki; bu çekişme Kocaelsipor’a yarayacaktır.

31 Mart’ta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Büyükakın’dan beklenti büyüktü. Büyükakın, 1. yılını doldurmaya yaklaşırken, kente heyecan verecek, kent insanını rahatlatacak adımları bugün itibariyle atamadı. İzmit Belediyesi’nde iş akdi feshedilenleri Büyükşehir’e AKP’liler atıldı gerekçesiyle işe almak sizi başarılı kılmaz. Kentte işsiz o kadar genç varken, siz geçerli sebeplerden dolayı iş akdi feshedilenlere Büyükşehir’de yer açmakla uğraşmamalısınız. Kentin bütünü sizden hizmet bekliyor. Söylediğiniz gibi icraatlerinizle de kentin bütününü kucaklamalısınız. Bu kent sizden bunu bekliyor.

Bugün için Tahir Büyükakın başarısızdır demeyeceğim. Ancak beklentilerin altında kaldığını ifade etmek isterim. Büyükakın’dan suda indirim müjdesi haberini yazmak isterdik. Öğrencilere indirimler var demek isterdik. Vizyon projeler hayata geçiriliyor demek isterdik. İzmit sokaklarında İzmit’in başkanıyla hizmet için çalışıyor, parti ayırımı gözetmiyor demek isterdik. En önemlisi de parti rozetini bir kenara bıraktığını görmek isterdik.

Tahir Büyükakın başarılıyım diyorsa anlatsın kent insanına, nasıl başarılıymış biz de görelim. İlçe belediyelerinde adeta dökülen belediye başkanları, meclis üyeleri var. Büyükakın, yerel yönetimlerin kentteki lideri olarak kendi partili yerel yöneticilerini yönlendiremiyor. Bugün İzmit meclisinde ve pek çok ilçe belediye meclisinde partili üyelerin halkın tepkisini çeken yaklaşımları var. Bunları Büyükakın görüyordur. Büyükakın’a düşen görev artık görmekle kalmayıp, partili yerel yöneticilerinin halka hizmetin önünde engel teşkil eden görüntü sergilemesine dur demesidir. Yoksa partisi de kendisi de kan kaybetmeye devam edecektir.

Birileri sevinsin, birileri kızsın diye değerlendirmedik. Toplumun beklentilerini, kentte konuşulanları ve gördüklerimizi bildiklerimizi paylaştık. Yalakalık bekleyen varsa avucunu yalar. Büyükakın’a çok başarılısın. Kocaelispor’u uçurdun, kenti uçurdun, insanların yüzünü güldürdün demek çok basit. Gerçek o olmadığı halde onu yapmayı bizden kimse beklemesin.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile ilgili bir daha ki yazımda güzel şeyler yazmayı arzularım. Umarım o kente iyi şeyler yapar, insanlar mutlu olur biz de yazarız. Yok güzel adımlar atılmazsa, biz de beklenenin altında gördüğümüz Büyükakın için hayal kırıklığı der geçeriz. Bu kadar net.

 

Sevgiyle kalın. Tek Kocaeli’de kalın.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI