Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Tahir Büyükakın’ı İlk Kez Böyle Gördük

Tahir Büyükakın’ı İlk Kez Böyle Gördük
24 views
19 Kasım 2019 - 15:10

Kocaeli Büyükşehir  Belediye Başkanı  Tahir Büyükakın; Genel Sekreter Balamir Gündoğdu ve Genel Sekreter Yarımcısı Hasan Aydınlık’ın da katılımıyla, Antikkapı Restoran’da basın toplantısı düzenledi.

BELEDİYENİN MADDİ YAPILANMASINA HAKİMİM

Metro ile ilgili, çukurun fotoğrafını çekip “Bakalım bu çukurdan nasıl çıkacaksınız?” diye konuşulduğunu söyleyen Büyükakın, “Böyle bir muhalefet anlayışı kabul edilemez” dedi. Şehrin kaybı üzerinden politika üretmenin doğru olmadığını söyleyen Büyükakın, “Biz 8 Ağustos’ta metro çukurunda devredeceğimizi açıkladık. 700-800 milyon TL yıllık yatırım yapabileceğimizi söyledim. Belediyenin maddi yapılanmasına hiç kimsenin olmadığı kadar hakimim” dedi.

SAMİMİ DEĞİLLER

Büyükakın, “Ne kadar inşaat ne kadar hak ediş yapıldı bakanlıktan gelip yerinde incelediler. Bu işlemlerden sonra protokoller ona göre hazırlandı. 18 Eylül’de Resmi Gazete’de devir protokolü yayınlandı. Bakanlığa iki milletvekili sormuşlar o esnada. Devir var mı diye? Şartlar görüşülüyor, nelerin nasıl devredileceği konusunda yazışmalar yapılıyor. Bu yazışmalar bitmeden bakanlığa sorarsanız bakanlıktan gelen cevap elinize aldığınız o yazı olur. Devredemeyelim istediler sanırım. Metro inşaatı yapılmazsa kim kazanacak? Ben kaybedeceğim, siz mi kazanacaksınız? Bu mu yapıcı muhalefet? Lafa gelince yapıcı muhalefet edecekler. Samimi değiller” dedi.

MAHÇUP OLACAKLAR

Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları ile yılda 700-800 milyon yatırım yapabileceğini ifade eden Büyükakın, “Bu kentte 10 yıl bürokratlık yapım. Mali konularda kimsenin olmadığı kadar hakimim. Şu borcu anlatayım da herkesin çenesi kapansın. Hep dedik ki geriyi konuşmayalım. Bunları konuşarak kente faydası olmaz. Her seferinde cevap vermeyişimizi nasıl yorumladılar da yine gündeme getirdiler. Bir kez daha söylüyorum. Bu kentte belediyenin mali tablosuna benden daha hakim başka kimse yok. Hodri meydan. Hepsi bir raya gelsin. Ben tek onlar hepsi. Ben ne yaptığımı biliyorum. Belediyeciliği biliyorum. Bu kenti tanıyorum. Boş konuşmuyorum. Her seferinde mahcup olacaklar” dedi.

İTİBAR SUİKASTİ YAPILIYOR

Sözlerini sürdüren Büyükakın, “Kamuoyunu yanlış bilgilendirdiler dediler. Yalan söylemediğimizi burada şimdi göreceksiniz. Hadi baş tarafta kafanız karıştı. Resmi Gazete’de devir ilanı var. Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra sorulur mu? Suçu bir de basın mensuplarının üzerine atıyorlar. Önce söylüyorlar sonra söylemedik diyorlar. Alışkanlık haline geldi herhalde. Başkan seçilmiş olmamız kafamıza göre metroyu bakanlığa devretme yetkisi vermez. Mecliste görüşüp yetkiyi aldık. 15 Ekim’de Ulaştırma Bakanlığı ile belediye arasındaki protokolü yaptık. 3 günde gidip protokolü imzalatmak çok büyük bir yetkinliktir. Genel sekreterimize teşekkür ediyorum. Ama ne yazık ki itibar suikastı yapılıyor” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI

HABER İHBAR