Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Üç Köpeğin Öldürülmesi Soruşturmasında Yeni Gelişme

Üç Köpeğin Öldürülmesi Soruşturmasında Yeni Gelişme
108 views
14 Aralık 2020 - 12:48

Kocaeli İzmit İlçesi Yahya Kaptan Mahallesinde, geçtiğimiz Cuma  günü sabah saatlerinde yürüyüşe çıkanlar,  çevrede bulunan bazı köpeklerin hareketsiz olduğunu fark etti. Yakından kontrol ettiklerinde ise köpeklerin sadece belediyelerin kullanabildiği iğne ile öldürüldüğünü fark etti. Köpeklerin öldürüldüğünü anlayan vatandaşlar durumu önce Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği Başkanı Gonca Çelik Ketenağ’a bildirdi.  Olay yerine geldiğinde 3 farklı noktada 3 sokak köpeğinin iğne ile öldürüldüğünü gördü.

Olayla ilgili olarak Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Cumartesi günü yazılı bir açıklamada bulundu. Açıklamada basında çıkan haberlerin ihbar olarak kabul edilerek Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından olayla ilgili, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Çevre Doğa ve Hayvanları Koruma Büro Amirliği tarafından olayla ilgili yapılan ön araştırmanın tamamlandığı belirtildi. Savcılık tarafından yapılan açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi. “Olayın, İzmit Belediyesi görevlilerinin sokak köpeklerini hayvan barınaklarına nakletmek amacıyla gerçekleştirdikleri rutin faaliyetler sırasında gerçekleştiği ve köpeklerin uyuşturucu iğne ile vurulduktan sonra telef oldukları öğrenilmiştir. Söz konusu olaya sebebiyet veren, kastı ve kusuru bulunan İzmit Belediyesi görevlisi veya görevlileri hakkında “Görevi Kötüye Kullanma” suçundan soruşturma başlatılmıştır. Soruşturmamız titizlikle devam etmektedir. Gerek duyulması halinde ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” denildi.
İZMİT BELEDİYESİ 11 ÇALIŞANI AÇIĞA ALDI
Açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Yahya Kaptan Mahallesi’nde gerçekleşen köpek ölümleriyle ilgili olarak açılan soruşturma tamamlanana kadar Veterinerlik İşleri Müdürlüğü tüm çalışanları açığa alınmış olup tüm çalışmalarına ara verilmiştir. Açılan soruşturma neticesinde ihmali bulunan kim varsa gereken her türlü girişim titizlikle yerine getirilecektir. İzmit Belediyesi olarak yaşanan acı olayın derin üzüntüsünü duyuyor, tüm hayvan severlerin acısını en kalbi duygularımızla paylaşıyoruz. Saygılarımızla” denildi.  Şubede görevli 11 kişi açığa alındı.
Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği  Kocaeli Adliyesine  giderek Cumhuriyet Başsavcılığına  olayla ilgili  açılan soruşturmaya müdahil olmak için talepte bulundu.  Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan dernek başkanı Gonca Çelik Ketenağ,”Köpekleri bayıltmak için kullanılan iğneler bakanlık onayı ile alınıyor. Bu iğneler belli ki başka bir ilaçla  karıştırılmış. Müdürün talimatı olmadan böyle bir şey yapılamaz. Buradaki amaç İzmit Belediye Başkanı Fatma Hanım’a köpek şikâyeti gitmesin diye özellik sokağa çıkma saatlerinde av başlatılmış. Bu olaylar örtbas edilmesin. Gerçek suçluların arkasında kimse durmasın. Cellâtlar cezalandırılsın.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI