Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Ünlü Profesörden Korkunç Uyarı; Zirve Yapacak

Ünlü Profesörden Korkunç Uyarı; Zirve Yapacak
266 views
23 Kasım 2020 - 20:08

Türk Toraks Derneği İkinci Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Oya İtil, grip hastalığının Aralık ayı sonunda zirve yapacağını ve vatandaşların hem korona hem de grip ile baş başa kalmaması nedeniyle çok dikkatli olmaları gerektiğini aktardı.

NTV’den Engin Yeşil’in haberine göre Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu İkinci Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Oya İtil, korona virüs salgını ile birlikte grip salgınının da artışa geçme ihtimalinin olduğu dönem ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İtil, “Türkiye’de bu yıl kış sezonuna ait resmi bir rakam olmamakla beraber, influenza olguları birkaç merkezden bildirilmiştir. Çoğu zaman influenza aralık sonu zirve noktasını yapar” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı’nın influenza verilerinin mart ayından bu yana güncellenmediğini söyleyen itil, şunları söyledi:

“Bu veriler ve SARS CoV-2 verileri birlikte değerlendirildiği zaman daha doğru konuşmak mümkün olacaktır. Güney yarım küredeki bazı deneyimler alınan Covid-19 önlemlerinin influenza aktivitesini de azaltmakta işe yaradığını düşündürmektedir. Öte yandan Covid-19’un tekrar tırmanışa geçtiği şu günlerde iyimser bir tablo çizmek zordur. İki hastalığın şikayetleri ve laboratuvarı karışır. O nedenle moleküler ya da hızlı testlerle yaygın influenza testi yapılması da gerekmektedir. Tedavi bulunan ajana göre düzenlenmelidir. Her iki mikrobun birlikteliği önceki serilerde düşüktür ancak birlikte olma durumu hastalığın daha ağır seyretmesine neden olabilir”

 

 

KAYNAK:NTV

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI