DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

Uzmanı anlattı; yaşlılıkta nelere dikkat etmeliyiz?

Son Güncelleme :

21 Mart 2024 - 17:27

/ kez okundu.
Uzmanı anlattı; yaşlılıkta nelere dikkat etmeliyiz?
Kocaeli Şehir Hastanesi Geriatri hekimi Uzm. Dr. Sibel Akbaş Ulusal Yaşlılar Haftası kapsamında önemli bilgilendirmelerde bulundu.
Dr. Akbaş “Geriatri, 65 yaş ve üzerindeki kişilerin kronik hastalıkları (diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, osteoporoz, demans vb), duygudurumları, bilişsel sorunları, sosyal hayatları, fonksiyonellikleri, yaşam kaliteleri, koruyucu hekimlik uygulamaları ve toplum yaşlanması ile ilgilenen bilim dalıdır.Dünya Sağlık Örgütü 65 yaş ve üzerini yaşlı olarak tanımlar. Yaşlılık ya da yaş almak bir hastalık değildir.  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus giderek artmaktadır. En son TÜİK verilerine göre >65 yaş nüfus 8.722.806 kişi olarak saptanmış ve bu da toplam nüfusun %10.2’sine tekabül etmektedir. Ayrıca beklenen yaşam süresi 77.5 yıla yükselmiştir.” dedi.
Bu noktada sağlıklı yaşlanmanın ve yaşlı nüfusu aktif bir şekilde hayatın içerisinde tutmanın giderek daha fazla önem kazandığını vurgulayan Dr. Akbaş “Daha iyi ve kaliteli bir yaşam için yeterli ve dengeli beslenme, alkol ve sigaradan uzak durma, egzersiz yapma, belli aralıklarla doktor kontrolleri oldukça önemlidir. Her zaman tecrübelerinden ve bilgi birikimlerinden yararlandığımız yaşlılarımıza sevgi ve saygıyı dile getirmek için her yıl 18-24 mart tarihleri arası ‘ Yaşlılara Saygı Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Yaşlılara saygı haftası yaşlılarımızın yaşam kalitesini artırmak ve onlara daha iyi bir yaşam sunmak için farkındalık yaratma amacı taşır. Onların hayatlarına dokunmak, onları anmak ve dinlemek en önemli görevimiz olmalıdır. 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası vesilesiyle tüm yaşlılarımızın bu haftasını kutluyor, hayatlarını sağlık, huzur ve mutlulukla geçirmelerini diliyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
KAYNAK : KOCAELİ ŞEHİR HASTANESİ

YORUM ALANI