Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Vakalarda Artış; Kocaeli’de Yeni Kararlar

Vakalarda Artış; Kocaeli’de Yeni Kararlar
610 views
23 Şubat 2021 - 23:57

Kocaeli’nde, Koronavirüs vaka sayıları ve vakaların azaltılması için alınacak tedbirler ile aşılama faaliyetlerinin detaylı bir şekilde ele alındığı pandemi değerlendirme toplantısı  Kocaeli Vali Seddar Yavuz başkanlığında, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Vali Yardımcısı Ekrem Çalık, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan ve sağlık müdürlüğü yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz,  alınan tedbirlere rağmen vaka sayılarındaki artışın devam ettiğini, özellikle 65 yaş üstü aşılama oranlarının artırılması için özel bir çalışma yapılacağını, Covid 19 salgınının yayılmasını ve vatandaşların hayatını tehdit etmesini engellemek için pandemi sürecinin başlangıcından itibaren yapılan çalışmaların Valilik koordinasyonunda aynı kararlılık ve hassasiyetle sürdürüleceğini belirtti.

Toplantıda Sağlık Bakanlığının talimatı ile 14 Ocak 2021 tarihinde Kocaeli’nde başlatılmış olan aşılama faaliyetleri kapsamında, Covid 19 hastalığı açısından risk grubunda olan 65 yaş ve üzeri tüm vatandaşların ivedilikle aşılanmasının sağlanması için İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri koordinasyonunda yürütülen çalışmalara titizlikle devam edilmesi, Kaymakamlıkların bünyesinde görev yapan Vefa Sosyal Destek Gruplarının da bu çalışmalara dâhil edilmesi sağlanarak, vatandaşlarımıza aşı randevusu alınması dahil ihtiyaç duydukları tüm konularda yardımcı olunması, evlerinden çıkamayacak durumda ve bakıma muhtaç olan vatandaşların aşılarının evlerinde yapılmasına karar verildi. Ayrıca Covid-19  pozitif ve temaslılarına daha hızlı ulaşarak hastalığın yayılımını engellemek ve filyasyon çalışmalarını güçlendirmek için filyasyon ekip sayısının Kocaeli’nde 300’e kadar çıkartıldığı  belirtilen toplantıda,  ortalama filyasyon süresinin 5 saate kadar düşürüldüğü ve vaka başı filyasyon sayısı arttırıldığı belirtildi. Öte yandan tespit edilen Covid 19 pozitif hastalara, en kısa sürede ilaç başlanması sağlanarak pnömoni oranı azaltıldığı ve iyileşme sürecinin hızlandırıldığı hatırlatılarak, konu ile ilgili çalışmalara aynı titizlikle devam edilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarına titizlikle uyulmasını sağlamak, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak adına önümüzdeki 10 gün içerisinde daha yoğun olmak üzere oluşturulan ekipler ile sokaklar ve caddeler dahil tüm yaşam alanlarını kapsayacak şekilde daha etkin ve kapsamlı denetimlerin gerçekleştirilmesi, yine Covid 19 bulaş riskini artırdığı düşünülen ev ziyareti ve toplantıların pandemi sürecinde azaltılması için ev hanımları başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza yönelik ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından daha kapsamlı bilgilendirme çalışmaları yapılmasına karar verildi.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr