Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Vatandaşın Ekonomiye Yönelik Endişesi Artıyor

Vatandaşın Ekonomiye Yönelik Endişesi Artıyor
315 views
02 Ağustos 2020 - 13:37
İstanbul Ekonomik Araştırmalar’ın yaptığı anketin sonuçlarına göre, vatandaşın ekonomiye yönelik endişesi ve borcu artıyor.

İstanbul Ekonomik Araştırmalar (İEA) her hafta değişik sorularla anket yaparak halkın nabzını tutuyor. Cuma günü yayınlanan bültende halkın önemli bölümünün yarından kaygılı olduğu, parası olsa önce altın alıp, sonra da borç ödeyeceğini ortaya koydu.

Peki, vatandaş ekonominin gidişatını hangi göstergelerden takip ediyor?

İEA Temmuz ayının ikinci anketinde katılımcılara ülkenin genel gidişatı hakkında nasıl hissettiklerini sordu.

“Ülkenin genel gidişatını düşündüğünüzde aşağıdakilerden hangisi hislerinizi en iyi şekilde tarif eder?” sorusuna en çok verilen cevap yüzde 39,6 ile “Endişeli” yanıtı oldu.

İkinci sırada yüzde 33,8 ile “Umutlu”nun yer aldığı ankette, katılımcılarımızın sadece yüzde 10,6’sı “Gururlu” yanıtını verdi.

YÜZDE 29 ‘ALTIN ALIRIM’ DEDİ

Ankette ayrıca, katılımcılara “100 bin TL’niz olsa nasıl değerlendirirsiniz?” sorusunu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 29’u “Altın alırım” cevabını verdi.

Yaklaşık yüzde 1 puanlık fark ile “Borçlarımı öderim” seçeneği ikinci, “Ev veya araba kredisi için teminat olarak kullanırım” seçeneği yüzde 23 ile en çok tercih edilen üçüncü seçenek oldular. “Döviz alırım” ve “Elimde tutarım” seçenekleri de yüzde 9 bandında seyretti.

 

 

KAYNAK:YENİÇAĞ

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    HABER İHBAR