Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Yakup Haşimi’nin Cenazesi Nakledildi; Olaylar Çıktı

Yakup Haşimi’nin Cenazesi Nakledildi; Olaylar Çıktı
259 views
28 Ocak 2021 - 1:04

Merkezi Erzurum’da bulunan bir cemaatin lideri olan ve şeyh olarak tanıtılan Yakup Haşimi, 6 Kasım 2020’de vefat etti. 56 yaşında vefat eden Haşimi’nin cenaze işlemleri yapılırken, cenazesinin Kocaeli Kartepe İlçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Mezarlığında toprağa verileceği belirtildi. Ancak bir vatandaşın CİMER’e yapmış olduğu şikâyet üzerine, cenazenin devlet mezarlığında değil, Kartepe İlçesi Acısu mevkiinde bulunan cemaate ait Gülizar-ı Hacegan İlim İrfan Derneğinin hemen karşısında bulunan bahçesine gömüldüğü ortaya çıktı.

CİMER’E ŞİKAYET

İddialara göre olay şaşırtan olay şu şekilde ortaya çıktı. Haşimi toprağa verildikten bir süre sonra, derneğe ait dergâh her gün çok sayıda kişi gelmeye başladı.  Bahçede bulunan mezarlık başında dualar eden müritleri gören bir vatandaş,  olayı araştırıp Haşimi’nin mezarlık yerine dergahın bahçesine gömüldüğünü tespit edince CİMER’e şikâyette bulundu. Vatandaş, CİMER’e yazdığı şikâyette, resmi defin yeri Fatih Sultan Mehmet Acısu Mezarlığı gösterilen kişinin, evinin bahçesine defnedildiği,  bu şahıs hakkında sahte şeyh olduğuna dair deliller olduğunu, maksatlarının orayı türbeye çevirerek insanların dini duygularını su istimal etmek olduğunu iddia ederek,   mezarlığın naklini talep etti. CİMER’e yapılan şikayet sonrası yapılan işlemler ile şikayet belediyeye yönlendirildi.

GEREĞİ YAPILACAK

Kartepe Belediyesinin ise,  belediyeye CİMER’den ulaşan yazı ile birlikte,  yapılan başvurunun araştırılıp incelenerek yasal mevzuat kapsamında gereğinin yapılacağı cevabını verdi. Belediye geçtiğimi günlerde açtığı soruşturmayı tamamladı. Ardından hazırlanan evraklar Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

4 KİŞİNİN İFADESİ ALINDI

Kocaeli Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile resmi kayıtlara göre Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’nda görülen, ancak Acısu’daki boş bir araziye gömülen Haşimi’nin mezarı ile ilgili Kartepe İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında dernek yönetici oldukları öne sürülen 4 kişinin de bu olayla ilgili olarak ifadesinin alındığı öğrenildi. Hazırlanan tahkikat evrakları ile alınan ifadeler ise geçtiğimiz günlerde savcılığa gönderildi.

OLAYLAR ÇIKTI GÖZALTILA OLDU

 İzinsiz dergâh bahçesine yapılan defin işlemi ile ilgili olarak akşam saatlerinde oldukça hareketli dakikalar yaşandı. Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması sonunda Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un talimatları doğrultusunda, akşam saatlerinde geniş güvenlik önlemleri altında mezar nakli için harekete geçildi.  Dernek çatısı altındaki cemaat üyeleri ve emniyet güçleri ile yapılan 2 saatlik görüşme sonucunda cemaat üyeleri nakle karşı çıkınca arbede yaşandı. Bu esnada çok sayıda kişi gözaltına alındı. Ardından Dergah Bahçesine gömülen Haşimi’nin cenaze çıkartılarak aynı bölgede bulunan devlet mezarlığına gömüldü

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr