Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Yakup Haşimi’nin Cenazesiyle İlgili Şok Gelişme

Yakup Haşimi’nin Cenazesiyle İlgili Şok Gelişme
327 views
23 Ocak 2021 - 18:06

Merkezi Erzurum’da bulunan bir cemaatin lideri olan ve şeyh olarak tanıtılan Yakup Haşimi, 6 Kasım 2020’de vefat etti. 56 yaşında vefat eden Haşimi’nin cenaze işlemleri yapılırken,   cenazesinin Kocaeli Kartepe İlçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Mezarlığında toprağa verileceği belirtildi. Ancak bir vatandaşın CİMER’e yapmış olduğu şikâyet üzerine,  cenazenin devlet mezarlığında değil,  Kartepe İlçesi Acısu mevkiinde bulunan cemaate ait Gülizar-ı Hacegan İlim İrfan Derneğinin hemen karşısında bulunan bahçesine gömüldüğü ortaya çıktı.

İddialara göre olay şaşırtan olay şu şekilde ortaya çıktı. Haşimi toprağa verildikten bir süre sonra, derneğe ait dergâh her gün çok sayıda kişi gelmeye başladı.  Bahçede bulunan mezarlık başında dualar eden müritleri gören bir vatandaş,  olayı araştırıp Haşimi’nin mezarlık yerine dergahın bahçesine gömüldüğünü tespit edince CİMER’e şikâyette bulundu. Vatandaş, CİMER’e yazdığı şikâyette, resmi defin yeri Fatih Sultan Mehmet Acısu Mezarlığı gösterilen kişinin, evinin bahçesine defnedildiği,  bu şahıs hakkında sahte şeyh olduğuna dair deliller olduğunu, maksatlarının orayı türbeye çevirerek insanların dini duygularını su istimal etmek olduğunu iddia ederek,   mezarlığın naklini talep etti. CİMER’e yapılan şikayet sonrası yapılan işlemler ile şikayet belediyeye yönlendirildi. Kartepe Belediyesi’nin ise,  belediyeye CİMER’den ulaşan yazı ile birlikte,  yapılan başvurunun araştırılıp incelenerek yasal mevzuat kapsamında gereğinin yapılacağı cevabını verdi. Belediye geçtiğimi günlerde açtığı soruşturmayı tamamladı. Ardından   hazırlanan evraklar Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Kocaeli Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile  resmi kayıtlara göre Fatih Sultan Mehmet Mezarlığı’nda görülen, ancak Acısu’daki boş bir araziye gömülen Haşimi’nin mezarı ile ilgili Kartepe İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından inceleme başlatıldı. Yapılan çalışmalar kapsamında dernek yönetici oldukları öne sürülen 4 kişinin de bu olayla ilgili olarak  ifadesinin alındığı öğrenildi. Hazırlanan tahkikat evrakları ile  alınan ifadeler ise geçtiğimiz günlerde savcılığa gönderildi.

Savcılığın araştırmasının ardından konu hakkında dava açılıp açılmayacağı belli olacak. Savcılık talebi ve mahkemenin kararı olursa tarikat şeyhi Yakub Haşimi’nin mezarının nakli gerçekleşebilecek. Erzurum’da kurulan sonrasında ise İstanbul, Ankara, Kocaeli, Adana, Bursa ve Aksaray’a yayılan cemaatin bu iddialar sonrası başlatılan soruşturmaya ve verilecek karara tepkilerinin ise  ne olacağı merak ediliyor.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI
Morlimon  Mor limon  Morlimontr