Tek Kocaeli Gazetesi | Kocaeli Haber | Kocaeli Son Dakika | Kocaeli Gündem

Yasaklar Kalkıyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı

Yasaklar Kalkıyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı
635 views
11 Ocak 2021 - 20:20

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021’in ilk kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılacağını belirten Erdoğan, Perşembe veya Cuma günü belirli sıraya göre aşılamanın başlayacağını ifade etti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar şu şekilde;

2021 yılının ilk kabine toplantısının ülkemiz ve dünya için hayırlı olmasını biliyorum. 2020 yılını ne yazık ki iyi kapatmadık. Geçtiğimiz yılı büyük sorunlarla kapattık. Türkiye olarak 2020 yılını güzel başlangıçlarla karşılaşmıştık. Korona virüs salgınının ülkemize de sıçraması ile birlikte kendimizi de bu yeni duruma hazırladık. Salgın tedbirlerinden etkilenen tüm kesimlere yönelik nakdi hibe ve destek programları yarattık.

“KISITLAMALARI KADEMELİ OLARAK KALDIRACAĞIZ”

Bugün kabinedeki en önemli konumuz korona virüstür. Tedbirler sayesinde salgını geriye atmayı başardık. Salgının sağlık sistemi üzerindeki yükü de hafifledi. Bu kazanımları korumak için 83 milyon gayret göstermeliyiz. Esnaflarımız, öğrencilerimiz ve çalışanlarımız olmak üzere vatandaşlarımız üzerinde açtığı sıkıntıları biliyoruz. Tüm dünya gibi kalıcı çözüm bulana kadar hayatımızı tedbirlerle sürdürmeye mecburuz. Temizlik, maske ve mesafe çok önemli. Vaka sayısının belli bir rakam altına düşmesi ile kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız.

Ancak her bireyin kendi tedbirlerini devam ettirmesi kaydıyla. Türkiye dünyadaki tüm aşı gelişmeleri ve üretim faaliyetlerini yakından takip ediyor. Hali hazırda Çin menşeili bir aşıyı ülkemize getirmeyi başardık. İlk etapta 3 milyon doz aşı ülkemize geldik.

Alman menşeili aşı ile ilgili de çalışmamızı yaptık. Ama nihai kararı vermiş değiliz. Rus ve İngiliz aşıları ile ilgili gelişmeleri de takip ediyoruz. Gereken test süreçleri tamamlanır tamamlanmaz uygulama aşamasına geçilecektir. Perşembe veya Cuma belirli sıraya göre kampanyamız başlamış olacak. Çok sayıda üniversitemiz ve firmamız yerli aşı için yoğun gayret içinde. Salgından sonra hedeflerimize tam gaz ilerlemeye devam edeceğiz.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
KÖŞE YAZARLARI